Wyprawka szkolna jest droższa. Duży wzrost w porównaniu z minionym rokiem

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Ceny artykułów do szkoły wzrosły w stosunku do roku ubiegłego. Rodzice wyprawki szkolne kupują najczęściej w sierpniu. Niektórzy odkładają ten zakup na wrzesień. Opublikowano najnowszy raport na temat wyprawki w nowym roku szkolnym 2024/2025. Gdzie najchętniej Polacy kupują przybory do nauki?

Spis treści

Wyprawka szkolna 2024/2025 kosztuje więcej

Najnowszy raport ujawnia, że powrót dzieci do szkół przyniesie największe zyski dyskontom i hipermarketom. Ceny artykułów szkolnych w okresie wakacyjnym wzrosły o 6,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Sprzedawcy detaliczni zorganizowali również o 17,9 proc. więcej promocji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dane przedstawione przez UCE Research i Grupę Offerista pokazują, że 8,7 proc. Polaków już w lipcu zakupiło wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Z kolei 26,7 proc. rodziców dokonało zakupów na początku sierpnia, 21,6 proc. w połowie miesiąca, a 26,1 proc. planuje to zrobić pod koniec sierpnia.

Kiedy Polacy kupują wyprawkę?

Według autorów raportu, sklepy mogą spodziewać się „prawdziwego szturmu” w najbliższym czasie, choć nie będzie on tak intensywny, jak w poprzednich latach.

– To narodowa tradycja, że z tego typu zakupami czekamy do samego końca, a czasem robimy je nawet na początku września. W lipcu rodzice jeszcze nie myślą o szkole. To szczyt wakacji, więc nie zawracają sobie tym głowy, zwłaszcza że artykułów szkolnych w sklepach nie brakuje, a im bliżej roku szkolnego, tym chętniej robią one promocje. Polacy najczęściej zaopatrują dzieci w artykuły potrzebne do szkoły w sierpniu, co potwierdzają wyniki raportu, według którego w tym miesiącu dokona tego łącznie aż 74,4 proc. badanych – skomentował Robert Biegaj z Grupy Offerista.

Ekspert zauważył również, że zmienił się sposób planowania i robienia szkolnych zakupów.

– W minionych latach największy boom przypadał na sam koniec miesiąca. Dotyczył nawet 40 proc. konsumentów. Teraz będzie inaczej, bo Polacy w mniejszym stopniu oczekują promocji, ponieważ poprawiła się ich sytuacja finansowa. Coraz częściej wolą więc zrobić takie zakupy nieco wcześniej, żeby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę, oczywiście kosztem mniejszych oszczędności – dodał Biegaj.

Preferencje zakupowe dotyczące wyprawki szkolnej

Na początku września artykuły szkolne planuje kupić 9,2 proc. konsumentów, a 2,6 proc. zamierza z tym czekać nawet do połowy miesiąca. 5,1 proc. nie wie, kiedy tym się zajmie.

– Wyniki świadczą o tym, że łącznie blisko 12 proc. rodziców i opiekunów chce zrobić zakupy w czasie największych rynkowych promocji, kiedy sklepy będą chciały się pozbyć tego sezonowego towaru – wskazał ekspert z Grupy Offerista.

Z raportu wynika, że 37,9 proc. ankietowanych wybiera zakupy szkolne w dyskontach, natomiast 30,8 proc. preferuje hipermarkety.

– Blisko 69 proc. kupi artykuły szkolne w sklepach reprezentujących dwa największe rynkowe formaty. Sieci z tych segmentów będą się bić o to, która z nich najwięcej zarobi. Niewielką przewagę procentową mają tutaj dyskonty – zauważył Biegaj.

Autorzy badania podkreślili, że w dyskontach jest węższy asortyment, ale konsumenci są przyzwyczajeni do tego, że tam mogą nabywać drobniejsze rzeczy, takie jak zeszyty czy kredki, w dobrych cenach.

– Po większe zakupy, np. plecaki, konsumenci udadzą się uzupełniająco do hipermarketów. Zresztą od wielu lat widać trend, że po zakupy art. szkolnych konsumenci finalnie udają się do 2-4 sklepów, w tym do specjalistycznych księgarni i innych formatów, żeby mieć lepszy wybór – wskazano.

Gdzie Polacy kupują wyprawki?

Z danych wynika, że w supermarketach wyprawkę szkolną skompletuje 7,3 proc. respondentów, w hurtowniach – 7,7 proc., a w niezależnych sklepach (w tym w specjalistycznych księgarniach), nienależących do żadnej sieci – 11,7 proc.

– Te wyniki nie wyglądają zbyt imponująco w porównaniu do dyskontów i hipermarketów, ale trzeba zauważyć, że np. supermarkety nie przykładają zbytniej uwagi do asortymentu szkolnego, który jest traktowany jako sezonowy dodatek do żywności i tym podobnych towarów – wskazał Biegaj.

Na wniosku (oprócz innych danych) trzeba podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.Zawiadomienia o przyznaniu świadczenia dotrze drogą elektroniczną.

Dobry start, czyli 300 plus na wyprawkę w roku szkolnym 2024...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji