Wyższe dodatki motywacje i funkcyjne? Tak, ale nie wszyscy nauczyciele skorzystają

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Niektórzy nauczyciele będą mogli liczyć na wyższe dodatki.
Niektórzy nauczyciele będą mogli liczyć na wyższe dodatki. freepik
Podwyżki dodatków dla nauczycieli, a dokładnie dodatku motywacyjnego i funkcyjnego dla dyrektorów szkół są możliwe. Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z tego wzrostu. Mowa bowiem o warszawskich nauczycielach. Kwestią dodatków zajmą się radni na czwartkowej sesji.

Spis treści

Podwyżki w dodatkach dla nauczycieli i dyrektorów szkół

Radni podczas czwartkowej sesji (29 sierpnia) zajmują się m.in. kwestią podwyżek dodatków motywacyjnych dla nauczycieli oraz dodatków funkcyjnych dla dyrektorów szkół miejskich. Projekt uchwały zakłada podwyższenie tych dodatków, aby wyrównać dysproporcje w wynagrodzeniach.

Zdarzają się sytuacje, kiedy nauczyciele danej szkoły (realizujący swoje zadania dodatkowo np. w ramach godzin ponadwymiarowych) pobierają wyższe wynagrodzenie niż dyrektor szkoły, na którym spoczywa odpowiedzialność za organizację pracy całej placówki oraz bezpieczeństwo przebywających w niej osób. Trzeba podkreślić, że dyrektorzy szkół – co do zasady - nie realizują godzin ponadwymiarowych oraz zastępstw doraźnych – napisali w uzasadnieniu autorzy projektu uchwały.

Wyższe dodatki motywacyjne

W projekcie uchwały zaproponowano również rozszerzenie katalogu zadań realizowanych przez nauczycieli, które uprawniają do przyznania dodatku motywacyjnego. Wprowadzono możliwość zwiększenia dodatku motywacyjnego do 150 proc. dla nauczycieli realizujących modułowy program kształcenia zawodowego oraz dla dyrektorów szkół, w których prowadzone jest takie kształcenie. Obecnie program ten jest realizowany w sześciu warszawskich szkołach zawodowych.

Zmiany mają wejść w życie od początku nowego roku szkolnego, czyli od 1 września bieżącego roku. Oszacowano, że koszty wprowadzenia tych zmian wyniosą 9 milionów złotych w 2024 roku (4 miesiące) oraz 27 milionów złotych w 2025 roku i kolejnych latach.

Skutki te w odniesieniu do 2024 r. pokryte zostaną z rezerwy celowej na wydatki bieżące w zakresie oświaty i wychowania oraz edukacyjnej opieki wychowawczej, natomiast w odniesieniu do 2025 r. i lat kolejnych źródłem ich finansowania będą środki planowane w budżecie Warszawy co roku na zadania edukacyjne i naliczane dla dzielnic w oparciu o kwotę na ucznia przeliczeniowego – wyjaśnili w uzasadnieniu autorzy projektu uchwały.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji