Spis treści
Trudna sytuacja powodziowa w kraju. Ministerstwo nauki wydało komunikat
Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kontakt z niektórymi instytucjami może być utrudniony z powodu braku dostępu do prądu, internetu lub sieci telefonicznej. Resort nauki podejmuje wszelkie możliwe działania, aby wspierać jednostki akademickie zagrożone zalaniem.
Minister Wieczorek podkreślił: „Ze swojej strony zapewniam, że z ogromną uwagą obserwuję obecną sytuację w Polsce i w zależności od jej rozwoju i skali niezbędnego wsparcia będę inicjował wszelkie możliwe działania (…). Zwracam się do Państwa Rektorów z prośbą o bieżące informowanie o wszelkich występujących zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem uczelni. Sytuacja każdej jednostki jest odmienna, a zarządzanie kryzysowe wymaga podejmowania trafnych i szybkich decyzji”.
Minister ponownie zwrócił się do rektorów uczelni w całym kraju z prośbą o udostępnienie miejsc noclegowych w domach studenckich oraz usprawnienie procedur związanych z zapomogami. Wieczorek podkreślił, że skutki powodzi dotykają nie tylko członków społeczności akademickiej, ale również osoby spoza niej.
– Zwracam się z prośbą o rozważenie udzielenia, w miarę możliwości, wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź i udostępnianie pomieszczeń na terenie uczelni, w szczególności miejsc w domach studenckich – zaapelował Wieczorek.
Zapomogi dla studentów jako wsparcie
Minister zwrócił się także z prośbą o priorytetowe rozpatrywanie wniosków o przyznanie zapomogi oraz stypendium socjalnego dla studentów z terenów objętych powodzią. Podkreślił, że w obliczu klęski żywiołowej kluczowe jest, aby studenci otrzymali niezbędne wsparcie finansowe w możliwie najkrótszym czasie.
Szef resortu nauki dodał, że okoliczności związane z klęską żywiołową mogą stanowić uzasadnienie do zwiększenia wysokości stypendium socjalnego.
– Gdy środki funduszu stypendialnego okażą się niewystarczające na wypłatę świadczeń dla studentów, rektor uczelni może wystąpić z wnioskiem o zwiększenie dotacji – napisał Dariusz Wieczorek.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomniało, że zapomoga to jednorazowe świadczenie dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, np. związanej z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Wysokość świadczeń określa uczelnia i mogą być one wypłacane dwa razy w ciągu roku akademickiego. W przeciwieństwie do stypendium socjalnego, zapomóg nie obowiązują kryteria dochodowe.
Zapomogi przyznaje uczelnia na wniosek, po przedstawieniu przez studenta odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania zapomogi dostępne są w każdej uczelni – w biurach ds. socjalnych, spraw studenckich, czy pomocy materialnej. Kwestie związane z zapomogami określa regulamin przyznawania świadczeń dla studentów.
Od piątku na południu i zachodzie Polski wiele miejscowości walczy z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że będzie kontynuować monitorowanie sytuacji i podejmować niezbędne działania w celu wsparcia uczelni i studentów dotkniętych katastrofą.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?