Zapomoga dla studentów będzie wyższa? Minister mówi o dodatkowej pomocy

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minister nauki Dariusz Wieczorek ogłosił we wtorek, że jego resort bacznie śledzi sytuację w uczelniach zlokalizowanych na terenach zagrożonych powodzią. Zaapelował również do rektorów o regularne informowanie o wszelkich zagrożeniach, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie tych placówek.

Spis treści

Trudna sytuacja powodziowa w kraju. Ministerstwo nauki wydało komunikat

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kontakt z niektórymi instytucjami może być utrudniony z powodu braku dostępu do prądu, internetu lub sieci telefonicznej. Resort nauki podejmuje wszelkie możliwe działania, aby wspierać jednostki akademickie zagrożone zalaniem.

Zapomoga dla studentów będzie wyższa? Minister mówi o dodatkowej pomocy

Minister Wieczorek podkreślił: „Ze swojej strony zapewniam, że z ogromną uwagą obserwuję obecną sytuację w Polsce i w zależności od jej rozwoju i skali niezbędnego wsparcia będę inicjował wszelkie możliwe działania (…). Zwracam się do Państwa Rektorów z prośbą o bieżące informowanie o wszelkich występujących zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem uczelni. Sytuacja każdej jednostki jest odmienna, a zarządzanie kryzysowe wymaga podejmowania trafnych i szybkich decyzji”.

Minister ponownie zwrócił się do rektorów uczelni w całym kraju z prośbą o udostępnienie miejsc noclegowych w domach studenckich oraz usprawnienie procedur związanych z zapomogami. Wieczorek podkreślił, że skutki powodzi dotykają nie tylko członków społeczności akademickiej, ale również osoby spoza niej.

– Zwracam się z prośbą o rozważenie udzielenia, w miarę możliwości, wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź i udostępnianie pomieszczeń na terenie uczelni, w szczególności miejsc w domach studenckich – zaapelował Wieczorek.

Zapomogi dla studentów jako wsparcie

Minister zwrócił się także z prośbą o priorytetowe rozpatrywanie wniosków o przyznanie zapomogi oraz stypendium socjalnego dla studentów z terenów objętych powodzią. Podkreślił, że w obliczu klęski żywiołowej kluczowe jest, aby studenci otrzymali niezbędne wsparcie finansowe w możliwie najkrótszym czasie.

Szef resortu nauki dodał, że okoliczności związane z klęską żywiołową mogą stanowić uzasadnienie do zwiększenia wysokości stypendium socjalnego.

– Gdy środki funduszu stypendialnego okażą się niewystarczające na wypłatę świadczeń dla studentów, rektor uczelni może wystąpić z wnioskiem o zwiększenie dotacji – napisał Dariusz Wieczorek.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomniało, że zapomoga to jednorazowe świadczenie dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, np. związanej z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Wysokość świadczeń określa uczelnia i mogą być one wypłacane dwa razy w ciągu roku akademickiego. W przeciwieństwie do stypendium socjalnego, zapomóg nie obowiązują kryteria dochodowe.

Zapomogi przyznaje uczelnia na wniosek, po przedstawieniu przez studenta odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania zapomogi dostępne są w każdej uczelni – w biurach ds. socjalnych, spraw studenckich, czy pomocy materialnej. Kwestie związane z zapomogami określa regulamin przyznawania świadczeń dla studentów.

Od piątku na południu i zachodzie Polski wiele miejscowości walczy z powodzią. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że będzie kontynuować monitorowanie sytuacji i podejmować niezbędne działania w celu wsparcia uczelni i studentów dotkniętych katastrofą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji