Zarażony uczeń nie wyśle już całej klasy do domu. Koniec z kwarantanną z kontaktu. "To duże ułatwienie dla szkół"

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Kwarantanna z kontaktu już nie obowiązuje. Zmieniły się także zasady związane z długością izolacji w przypadku osoby chorej na COVID-19. Takie decyzje ogłoszono podczas środowej konferencji Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki. Są to bardzo ważne informacje także dla dyrektorów szkół i pracowników oświaty. Uczeń chory na COVID-19 nie będzie już „wysyłał” całej klasy na kwarantannę. „To duże ułatwienie dla szkół” – podkreśla Przemysław Czarnek.

Nauka stacjonarna od 21 lutego 2022. Jakie zasady będą obowiązywać?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia* od 15 lutego 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi izolacja dla osoby chorej będzie trwała siedem dni, a kwarantanna dla pozostałych domowników dokładnie tyle, ile izolacja. Od 11 lutego nie obowiązuje już kwarantanna z kontaktu. Z tego powodu szkołom może odejść wiele problemów organizacyjnych, związanych ze zgłaszaniem uczniów do Sanepidu.

– Mieliśmy sytuacje, w których kwarantanna z kontaktu rzeczywiście była uciążliwa dla dyrektorów szkół, nauczycieli, dzieci i rodziców, bo wystarczył przypadek czy dwa przypadki koronawirusa w klasie i cała była na kwarantannie i zdalnej nauce – mówił minister edukacji.

Dodał także:

– Odejście od kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach, uprości tę sytuację, nie będzie już takich obciążeń i obowiązków sanitarnych, jakie były do tej pory. Ta decyzja spowoduje ułatwienie pracy dyrektorów szkół i szkół w ogóle – zaznaczał Przemysław Czarnek.

Kwarantanna z kontaktu i zmiany w długości izolacji to nie wszystko

Oprócz zmian w zakresie długości trwania izolacji i zlikwidowania kwarantanny z kontaktu, inaczej będzie wyglądało liczenie czasu przebywania na izolacji. Dotychczas liczono go od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. Teraz izolacja będzie rozpoczynać się już w momencie zrobienia testu. To dobra informacja dla rodziców, którym czas przebywania w domu przedłużał się i uniemożliwiał powrót do pracy.

*Rozporządzenie ministra zdrowia z 10 lutego 2022 r., Dziennik Ustaw.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie