Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół oraz formy wsparcia psychologicznego dla uchodźców

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak zapisać ukraińskie dzieci do szkoły w Polsce? MEiN wyjaśnia zasady i udziela wskazówek.
Jak zapisać ukraińskie dzieci do szkoły w Polsce? MEiN wyjaśnia zasady i udziela wskazówek. 123rf.com
Ukraina mierzy się z konsekwencjami ataku militarnego Rosji. Skutki posunięć Putina odczuwają całe rodziny uciekając przed zagrożeniem utraty życia. Do Polski od kilku dni przybywają uchodźcy, a wśród nich dzieci w wieku szkolnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. Piszemy o zasadach przyjmowania cudzoziemców do szkół oraz możliwych formach wsparcia dla dzieci.

Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 roku życia są objęte obowiązkiem nauki i przyjmowane do szkół w Polsce, na zasadach dotyczących polskich uczniów.

Co ważne, przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski – czytamy w aktualnościach MEiN

Dzieci z Ukrainy przyjmowane są do szkół i przydzielane do klas w ciągu roku szkolnego, na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej w swoim kraju. Na stronie MEiN udostępniony jest dokument szczegółowo opisujący procedurę rekrutacji cudzoziemców do polskich szkół, w nim m.in. : informacja o konieczności złożenia wniosku do placówki. Dokumenty dziecka (świadectwo ze szkoły) lub/i oświadczenie rodzica o przebytej edukacji, nie muszą być tłumaczone.

Wsparcie dydaktyczne dla cudzoziemców, w tym uczniów z Ukrainy

Uczniom z zagranicy, których największym problemem jest zazwyczaj brak wystarczającej znajomości języka polskiego, szkoła powinna zaoferować wielokierunkową pomoc. Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Jak podaje MEiN, cudzoziemcy w polskich szkołach mogą:

  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Wsparcie psychologiczne dla uczniów z Ukrainy

Wszyscy uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Obecnie, wyjątkową uwagę kierujemy na uchodźców z Ukrainy i stałych uczniów placówek pochodzących z Ukrainy, którzy przeżywają wojnę w Ukrainie ze względu na tożsamość narodową, ale także troskę o bliskich.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które pomogą nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie.

Trzystronicowy dokument z rekomendacjami jest dostępny na stronie MEiN.

Ministerstwo podkreśla w nim, że szkoła powinna być gotowa, zarówno od strony organizacyjnej, jak i mentalnej, do podejmowania następujących zadań:

  • zapewnienie uczniom odpowiednich warunków pracy na lekcji, podczas zajęć dodatkowych,
  • organizację zajęć terapeutycznych,
  • wypracowanie właściwego stylu prowadzenia rozmów na temat toczącej się wojny.

Do polskich szkół trafią też uchodźcy z Ukrainy, którzy powinni zostać objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Do samorządów zostały przekazane dodatkowe środki finansowe na organizację zajęć specjalistycznych w dodatkowym wymiarze godzin i mogą zostać wydatkowane również na wsparcie tej grupy dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji