Zaszczepieni uczniowie będą mogli chodzić na zajęcia stacjonarne? Nowe rekomendacje MEiN w tej sprawie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie, którzy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji, będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, w zależności od decyzji dyrektorów.
Uczniowie, którzy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji, będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, w zależności od decyzji dyrektorów. unsplash/ Kelly Sikkema
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że zmienione zostały rekomendacje, dotyczące nauki zdalnej i stacjonarnej. Od teraz to dyrektor będzie mógł podjąć decyzję, czy zaszczepiony uczeń, niebędący na kwarantannie, ani w izolacji, może uczęszczać na zajęcia w budynku szkoły.

Zaszczepieni będą mogli chodzić do szkoły?

Jak informuje Anna Ostrowska (rzeczniczka prasowa MEiN), 19 listopada br. zmieniły się rekomendacje, związane z uczestnictwem w zajęciach szkolnych uczniów, których nie obowiązuje kwarantanna czy izolacja. W praktyce oznacza to tyle, że dzieci zaszczepione (bo to właśnie ich nie obowiązuje kwarantanna, nawet w momencie, gdy cała klasa przechodzi na zdalne nauczanie) mogłyby brać udział w zajęciach stacjonarnych.

Chodziłoby więc o „umożliwienie uczniom, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, udziału w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły, a w miarę możliwości organizacyjnych (m.in. technicznych, lokalowych, kadrowych) także w zajęciach obowiązkowych w trybie stacjonarnym” – jak czytamy w komunikacie.

Anna Ostrowska przyznaje, że w tej sytuacji dyrektor ma więcej swobody w działaniu.

– Nie będzie to obligatoryjne, nie będzie to wprowadzone we wszystkich szkołach obowiązkowo. Jest to możliwość, którą dajemy dyrektorom, aby faktycznie względem swoich potrzeb i na podstawie wiedzy, o tym, jaki mają lokal, jakie mają możliwości, jak wygląda praca w tej danej placówce, aby mogli tak ułożyć plan zajęć, tak przygotować uczniów do zajęć, żeby móc wykorzystać takie rozwiązanie – mówi rzeczniczka MEiN

Podział na zaszczepionych i niezaszczepionych

Jeszcze na początku roku szkolnego szef resortu edukacji podkreślał, że podział na uczniów zaszczepionych i niezaszczepionych nie będzie obowiązywał w polskich szkołach.

– Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, ze względów organizacyjnych w szczególności. Bardzo trudno jest zorganizować zajęcia w ten sposób, że część dzieci jest w klasie, a część jest w domu. Więc jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione – mówił na początku września Przemysław Czarnek.

Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie zmienią nowe rekomendacje wprowadzone przez MEiN i jak organizacyjnie rozwiąże się problem podziału uczniów na tych, którzy mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych i tych, którzy z uwagi na izolację czy kwarantannę zmuszeni będą do pozostania w domu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji