Zielona szkoła – to na nią czekają wszyscy uczniowie! Czym jest, jak długo trwa i kto może wybrać się na taki wyjazd?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zielona szkoła. Wyjaśniamy, na czym polega taki wyjazd, którzy uczniowie mogą się na niego wybrać, ile kosztuje i jak długo trwa.
Zielona szkoła. Wyjaśniamy, na czym polega taki wyjazd, którzy uczniowie mogą się na niego wybrać, ile kosztuje i jak długo trwa. unsplash/ Artem Kniaz
Zielona szkoła to wydarzenie, na które czekają wszyscy uczniowie. W taki sposób określa się wyjazd dzieci na kilkudniową wycieczkę do lasu, na wieś, w góry czy w inne okoliczności przyrody. Uczniowie zdobywają wówczas wiedzę przez doświadczenie, spacerują i obserwują naturę. Jak długo trwa zielona szkoła? W której klasie można wybrać się na taki wyjazd i ile on kosztuje? Oto najważniejsze informacje na temat zielonej szkoły.

Spis treści

Czym jest zielona szkoła? Wyjaśniamy, skąd wzięła się nazwa

Zielona szkoła jest kilkudniowych, zorganizowanym wyjazdem grupy dzieci lub młodzieży, który przyjmuje formę aktywnego wypoczynku. Zazwyczaj uczniowie nie zwiedzają miast, ale udają się w okoliczności przyrody, gdzie mogą nie tylko odpocząć od codzienności, ale także w zupełnie innej formie zdobywać wiedzę.

Skąd wzięła się nazwa zielona szkoła? Kolor nawiązuje oczywiście do okoliczności przyrody, w których dzieci spędzają czas przez kilka dni. Jednocześnie taki wyjazd wciąż jest edukacyjny, stąd w nazwie „szkoła”. Również zimą organizowane są podobne wyjazdy, zwane analogicznie – białymi szkołami. Coraz większą popularnością cieszą się także błękitne szkoły, a więc wyjazdy na żagle.

W której klasie jedzie się na zieloną szkołę?

Wyjazdy w formie zielonych szkół rozpoczynają się często już w pierwszych klasach szkół podstawowych, gdy dzieci mają 7-9 lat. Jest to dla nich doskonała okazja, by nauczyć się samodzielności i pierwszy raz wyjechać na kilka dni bez rodziców. Na zielone szkoły wyjeżdżają także starsi uczniowie – z ostatnich klas szkoły podstawowej lub liceum.

Takie wyjazdy często organizowane są na przykład w ósmej klasie lub na początku edukacji w szkole ponadpodstawowej. W pierwszym przypadku chodzi o to, by młodzież wybrała się na ostatni wyjazd w znanym gronie, w drugim – by klasa się ze sobą zintegrowała.

Ile trwa zielona szkoła i kto organizuje takie wyjazdy?

Zielona szkoła zazwyczaj trwa od 3 do 5 dni. Niekiedy wyjazdy są krótsze (np. 2 dni) lub nieco dłuższe (np. 6-7 dni). Takie wycieczki są organizowane głównie przez szkoły, po egzaminach, czyli w czerwcu. Organizatorzy najczęściej łączą dwie chętne na taki wyjazd klasy. Zielone szkoły mogą odbywać się także w wakacje. Wówczas za organizacje odpowiadają inne podmioty, na przykład ośrodki turystyczne, prowadzące obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży.

Ile kosztuje wyjazd na zieloną szkołę?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wyjazd na zieloną szkołę. Cena będzie różniła się w zależności od tego, kto organizuje taką wycieczkę i ile będzie ona trwała. Koszt waha się od 300 do 900 zł za osobę. Ważne jest, by dowiedzieć się, jak w danym miejscu wygląda kwestia noclegu, wyżywienia, a także opieki nad dziećmi, zwłaszcza tymi, które pierwszy raz wybierają się na dłuższy wyjazd bez rodziców.

Czy warto jechać na zieloną szkołę?

Warto by było, gdyby każde dziecko przynajmniej raz w swojej szkolnej karierze wybrało się na zieloną szkołę. Na takim wyjeździe uczniowie zyskują mnóstwo dodatkowych kompetencji, które trudno jest zdobyć, siedząc w szkolnej ławce:

  • Uczą się pracy w grupie, samodzielności, planowania własnych działań;
  • Mają szansę bardziej poznać drugiego człowieka i świat przyrody;
  • Jest to okazja do praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej na lekcjach;
  • Można wówczas rozwinąć swoje zainteresowania i odpocząć w aktywny sposób.

Zielona szkoła jest nie tylko momentem, w którym uczniowie mogą rozwinąć kreatywność czy kooperację, ale także – co jest obecnie niezwykle ważne – spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu. Rzeczywistość szkolna czy domowa zazwyczaj nie sprzyja bliskiemu kontaktowani z naturą, a wyjazd na zieloną szkołę daje taką możliwość. Jak widać plusów zielonej szkoły, jest całkiem sporo.

Gdzie jechać na zieloną szkołę?

Zielona szkoła to zazwyczaj wyjazd na terenie Polski, choć czasami zdarzają się także wycieczki zagraniczne. Uczniowie chętnie wyjeżdżają na Mazury, nad morze, nad jezioro czy w góry (np. w Bieszczady). Warto, by w konkretnym miejscu zapewnić dzieciom i młodzieży aktywności edukacyjne. Niektóre zielone szkoły przyjmują formę tematycznych wycieczek, np. sportowych czy przyrodniczych.

Niekiedy organizowane są także zagraniczne zielone szkoły. Wówczas wycieczka jest nieco dłuższa, a uczniowie mają okazję nie tylko spędzić czas na łonie natury, ale także poznać historie i kulturę danego kraju.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji