Zmiana organizacji lekcji religii to nie problem? W szkołach są ważniejsze kwestie

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zamieszanie wokół organizacji lekcji religii związane z nowelizacją rozporządzenia, protestami Episkopatu i orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, które nie ma mocy prawnej, niespecjalnie niepokoi dyrektorów szkół. Twierdzą oni, że w tym roku i tak zbyt wiele się nie zmieni w codziennej praktyce. Niepokój budzi coś innego.

Spis treści

Wpływ nowelizacji rozporządzenia na organizację lekcji religii w szkołach

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, Izabela Leśniewska, zapytana o ewentualne problemy z organizacją lekcji religii, odpowiedziała, że przeprowadziła rozmowy z dyrektorami szkół z różnych części Polski.

uczennica z różańcem
Większym problemem niż łączenie grup, może się okazać brak zainteresowania uczniów lekcjami religii freepik.com

– Właściwie 100 proc. odpowiedzi, jakie usłyszałam, to: „to w ogóle u mnie nie jest temat”, „nic to kompletnie nie zmieniło na dzisiaj, na ten rok szkolny” – powiedziała.

Leśniewska podkreśliła, że dyrektorzy szkół bardziej zastanawiają się nad konsekwencjami zmian dotyczących niewliczania oceny z religii do średniej ocen na świadectwie. Pojawiają się obawy, czy rodzice, szczególnie w dużych miastach, nie wycofają swoich dzieci z lekcji religii, a także jakie decyzje podejmą uczniowie w szkołach ponadpodstawowych, gdzie to oni częściej decydują o uczestnictwie w tych zajęciach.

Trudności w organizacji zajęć i obawy nauczycieli religii

Leśniewska zauważyła również, że jeśli dojdzie do rezygnacji z lekcji religii w trakcie roku szkolnego, tworzenie grup międzyoddziałowych może okazać się trudne.

– Po pierwsze: próba tworzenia grup międzyoddziałowych czy międzyklasowych będzie możliwa tylko w takim zakresie, w jakim nie naruszy to stosunku pracy nauczycieli. Po drugie: ktoś, kto układał plan zajęć w dużej szkole, wie, że to jest praktycznie niewykonalne – wyjaśniła, podkreślając, że zorganizowanie sensownego planu lekcji bez „okienek” jest niezwykle trudne, zwłaszcza w dużych szkołach.

Dodatkowo Leśniewska zwróciła uwagę na obawy świeckich katechetów z wieloletnim doświadczeniem, którzy posiadają jedynie kwalifikacje do nauczania religii. Niektórzy dyrektorzy zastanawiają się nad możliwością zabezpieczenia dla nich godzin w świetlicy, w przypadku zmniejszenia liczby godzin lekcji religii.

– Jest jeszcze możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji, ale na razie nie wiemy, jaka jest na to przestrzeń – dodała.

Czytaj także: Testy z wiedzy o antykoncepcji na lekcjach religii. Tak potrafią wyglądać katechezy w szkołach

Spory wokół nowelizacji i decyzje Trybunału Konstytucyjnego

Lipcowa nowelizacja rozporządzenia umożliwiła organizację lekcji religii i etyki w grupach międzyoddziałowych, co zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Manowską. Wskazała ona na naruszenie zasad regulujących relacje między państwem a Kościołami oraz na ryzyko utrudnienia nauczania religii zgodnie z programem nauczania. W odpowiedzi na ten wniosek, Trybunał Konstytucyjny zawiesił stosowanie nowelizacji.

Mimo to, Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że postanowienie Trybunału nie wywołuje skutków prawnych, a rozporządzenie pozostaje w mocy od 1 września 2024 r. W kontekście trwających prac legislacyjnych nad reformą Trybunału Konstytucyjnego oraz próbą zmiany konstytucji, wyroki TK nie są obecnie publikowane w Dzienniku Ustaw, co dodatkowo komplikuje sytuację prawną wokół nowelizacji.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji