Zmiana w legitymacjach szkolnych 2024/2025. Już tak nie wyglądają. Zobacz aktualne wzory

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiany w legitymacjach szkolnych obowiązują faktycznie od roku szkolnego 2024/2025. Znamy nowe wzory legitymacji. Papierowe dokumenty to już przeszłość. Odtąd szkoły wydają uczniom plastikowe karty, czyli tzw. e-legitymacje. Zobacz, co jeszcze się zmieniło w zakresie legitymacji szkolnych.

Spis treści

Zmiany w legitymacjach szkolnych

Inne świadectwa i legitymacje szkolne – m.in. to zakłada rozporządzenie z dnia 7 czerwca 2023 ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Nowe rozwiązania dotyczące legitymacji zostały także zawarte w ustawie mObywatel.

uczniowie z plecakami
Co dokładnie zmieniło się w legitymacjach szkolnych? 123 RF zdjęcie seryjne/ fot. Szymczak Krzysztof / Polska Press

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty, mogą pobrać mLegitymację szkolną. Legitymacja ta nie będzie – tak jak to miało miejsce wcześniej – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia. Szkoły zostaną zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej, także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja wydawana będzie pełnoletniemu uczniowi, a uczniowie niepełnoletniemu, w momencie, gdy jego rodzice nie wyrazili sprzeciwu.

Dokładnie od 13 lipca 2024 r. wprowadzono obowiązek wydawania plastikowych legitymacji tzw. e-legitymacji. To duża zmiana, a także wydatek dla poszczególnych placówek.

Obowiązujące wzory legitymacji szkolnej

Do rozporządzenia ws. świadectw, dyplomów i innych druków dołączono także załącznik nr 4, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat tego, jaką formę obecnie powinna przyjąć legitymacja szkolna.

Zobacz aktualne wzory legitymacji szkolnych:

Legitymacja szkolna jest dokumentem, dzięki któremu uczeń może m.in. korzystać z różnych przywilejów, np. takich jak zniżki na przejazdy transportem publicznym. Ważne, by na początku roku szkolnego podbić legitymację szkolną – dopiero wówczas jest ona ważna. Za legitymację szkolną zasadniczo nie jest pobierana opłata, chyba że uczeń chce wyrobić duplikat z powodu zniszczenia lub zgubienia dokumentu.

mLegitymacja nie dla wszystkich

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji z mLegitymacji, a więc dokumentów w formie mobilnej nie mogą korzystać wszyscy, a jedynie uczniowie szkół, których dyrektorzy nawiązali współpracę z resortem cyfryzacji w tym zakresie. Elektroniczną legitymację znajdziemy w aplikacji mObywatel 2.0., trzeba jednak najpierw aktywować dokument w aplikacji. Aplikacja ta jest dostępna zarówno na Androidzie, jak i iOS-ie.

Dlaczego wprowadzono zmiany w legitymacjach?

W rozporządzeniu ws. świadectw, dyplomów i innych druków zrezygnowano z określania wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej.

Zmiana ta podyktowana jest – jak przekazano w uzasadnieniu – kwestiami ekonomicznymi i praktycznymi.

Legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia zarówno w podłożu, jak i w druku. Biorąc pod uwagę dotychczasowy nietypowy format papierowej legitymacji przedszkolnej i legitymacji szkolnej, już na etapie przygotowania wzoru zawierającego zabezpieczenia właściwe dla dokumentu publicznego pojawiły się trudności sygnalizowane przez producentów dokumentów publicznych związane najpierw z przygotowaniem wzoru, a potem produkcją i personalizacją legitymacji – można przeczytać w uzasadnieniu do rozporządzenia.

I dalej:

Utrzymanie dotychczasowych legitymacji szkolnych i legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej wiązałoby się ze znacznym wzrostem kosztu produkcji wzorów tych legitymacji ze względu na niestandardowy format i konieczne zabezpieczenia w druku, w tym koszty związane z personalizacją – brzmi treść uzasadnienia.

Ponadto, jak wyjaśniono, „fotografia ucznia przewidziana na dotychczasowych legitymacjach szkolnych w postaci papierowej musiałaby być trwale zintegrowana z podłożem, a to oznaczałoby, że szkoły, by wydać uczniom legitymacje, musiałyby zakupić drukarki termosublimacyjne (jeżeli ich nie posiadają), ewentualnie zlecać taką usługę na zewnątrz, co z kolei wiązałoby się z koniecznością przekazywania danych osobowych uczniów podmiotom zewnętrznym”.

Biorąc pod uwagę wszystkie te względy, zdecydowano, że legitymacje szkolne i przedszkolne nie będą wydawane w tradycyjnej, papierowej formie, ale w postaci e-legitymacji bądź mLegitymacji.

Legitymacje szkolne i przedszkolne można było wydawać zgodnie ze starymi zasadami, ale tylko do 12 lipca 2024 roku, do tego czasu obowiązywały bowiem przepisy przejściowe. Legitymacje będą ważne do momentu zakończenia kształcenia danego ucznia.

Rozporządzenie nie zawiera już także wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej. Obowiązująca będzie legitymacja w postaci plastikowej karty oraz mLegitymacja szkolna – przekazało ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Inne legitymacje dla nauczycieli?

Warto zaznaczyć, że zmiany zaszły też w legitymacjach dla nauczycieli. Dokument w wersji mobilnej będzie wydany nauczycielom z urzędu. Na wniosek nauczyciela będzie możliwe także wydanie legitymacji w postaci karty.

Zmiany w świadectwach szkolnych.

Nowe świadectwa szkolne 2024. Zmiany od 12 lipca. Jak będą w...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji