Zmiany, których nie będzie w szkole od 1 września 2024 r. Nie wszyscy o tym wiedzą

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W roku szkolnym 2024/2025 możemy spodziewać się wielu zmian. Sytuacja jest dość dynamiczna, a niektóre reformy ulegają modyfikacji z dnia na dzień. Sprawdziliśmy, jakie zmiany wejdą dopiero w przyszłym roku szkolnym, a które są jeszcze niepewne. Warto o tym wiedzieć, u progu nowego roku szkolnego.

Spis treści

Rok szkolny 2024/2025 pełen zmian. Ale nie wszystkie wejdą w życie

Odchudzona podstawa programowa, wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy, egzaminy ósmoklasisty i maturalny oparte na nowych informatorach, likwidacja historii i teraźniejszości oraz nauka pierwszej pomocy to tylko niektóre zmiany, jakie wejdą do szkół od 1 września 2024 roku.

korytarz szkolny
W nowym roku w szkole możemy spodziewać się wielu zmian. Ale, jak się okazuje, nie wszystkie wejdą w życie. fot. Mariusz Kapała / Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne

Pełen katalog zmian analizujemy poniżej:

Jednak nie wszystkie zmiany, które były planowane, wejdą w życie. Niektórzy nie mają świadomości, że część zapowiadanych reform wchodzi dopiero od roku szkolnego 2025/2026.

Grupy międzyklasowe na lekcjach religii

Zgodnie z rozporządzeniem, które pojawiło się pod koniec lipca 2024 r., a które zakłada możliwość organizacji nauki religii w oddziałach międzyklasowych (klasy I-III, IV-VI, VII i VIII oraz osobno uczniowie szkół średnich), dyrektorzy mieliby większość dowolność w układaniu tych lekcji, z kolei nauczyciele katecheci podkreślają, że trudna mogłaby okazać się realizacja podstawy programowej.

Dotychczas pozwalano na takie rozwiązanie jedynie wówczas, gdy grupa osób chętnych, by uczęszczać na zajęcia z etyki lub religii wynosiła mniej niż siedmioro uczniów. Nowe przepisy zakładały, że nawet gdy liczba uczniów będzie większa, można tworzyć grupy międzyoddziałowe. W rozporządzeniu zastrzeżono jednak, że łącznie grupa nie może wynosić więcej niż 25 osób (w przypadku przedszkola i szkoły podstawowej) lub 28 osób (jeżeli mówimy o szkole średniej). Przepisy te wzbudziły dużo kontrowersji i protestów mi.in. ze strony biskupów czy katechetów.

Rozporządzenie to trafiło finalnie do Trybunału Konstytucyjnego, a ten przychylnie odniósł się do wniosku I prezesa Sądu Najwyższego i wydał postanowienie zabezpieczające rozporządzenie MEN dotyczące organizacji lekcji religii. W związku z tym proponowane zmiany, obecnie, nie wchodzą w życie w roku szkolnym 2024/2025.

Nowy przedmiot dopiero od roku szkolnego 2025/2026

W związku z tym, że od 1 września 2024 r. w szkołach średnich nie będzie już historii i teraźniejszości, wiele osób może myśleć, że do szkół wejdzie nowy przedmiot, a więc edukacja obywatelska. Tak się stanie, ale dopiero od roku szkolnego 2025/2026. W tym roku przedmiot ten nie będzie jeszcze obowiązywał.

Jedna religia tygodniowo? Tak, ale nie teraz

W związku z burzliwymi dyskusjami dotyczącymi zmian w lekcjach religii pojawiły się też głosy, że zamiast dwóch lekcji religii w szkołach, ma być jedna. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że tak się rzeczywiście stanie, ale od 1 września 2025 r. Nie mamy jeszcze stosownych regulacji w tej sprawie, ale – jak dowiedziała się Strefa Edukacji z Ministerstwa Edukacji Narodowej – w MEN trwają już prace nad rozporządzeniem, które będzie regulowało tę kwestię.

Wymagane 30 proc. na maturze rozszerzonej, by zdać?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, a także informatorem ogólnym, który został opublikowany na stronie CKE, w 2025 r., by zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

– Absolwent jest zobowiązany przystąpić do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym oraz zdać ten egzamin, tzn. uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia – czytamy w dokumencie.

Fragment ten został jednak opatrzony przypisem, w którym czytamy, że taki stan prawny obowiązuje w momencie wydania informatora.

– Zwracamy jednak uwagę, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, w której proponuje się przesunięcie obowiązku zdania egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym na rok szkolny 2026/2027 – czytamy.

Jak dowiedziała się Strefa Edukacji, w MEN rzeczywiście trwają takie prace, której efekty poznamy najprawdopodobniej we wrześniu. Pamiętajmy jednak, że nowelizacja musi przejść przez Sejm i Senat, a następnie trafi do podpisu prezydenta.

Bony na laptopy dla nauczycieli klas 1-3

Wciąż niepewną zmianą jest bon na laptopy dla nauczycieli klas 1-3, bo choć w maju 2024 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, który zakłada m.in. przekazanie bonów tej grupie nauczycieli, to nie ma konkretnego dokumentu, który regulowałby tę sprawę.

Jak czytamy na stronie ministerialnej, w IV kwartale 2024 r. ma wejść w życie ustawa o zmianie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, nie zakłada ona jednak (przynajmniej na razie) przekazania laptopów dla nauczycieli klas 1-3. Nie ma więc pewności, czy ostatecznie ta zmiana wejdzie w życie w roku szkolnym 2024/2025.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji