Zmiany na szkolnych legitymacjach i świadectwach dojrzałości. Sprawdź, co ma być po nowemu. Projekt MEiN trafił do opiniowania

Magdalena Konczal
Szykują się zmiany w zakresie dokumentów szkolnych.
Szykują się zmiany w zakresie dokumentów szkolnych. fot.Dariusz Bloch/Polska Press
Inaczej mają wyglądać legitymacje szkolne, mLegitymacje szkolne oraz świadectwa. Zmiany zostały ujęte w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. W czwartek, 20 kwietnia projekt trafił do opiniowania. Warto sprawdzić szczegóły.

Spis treści

Świadectwa szkolne będą inne?

Proponowane zmiany dotyczą m.in. korekty graficznej. Wzory świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostały opracowane bez wyszczególnionych nazw przedmiotów (obowiązkowych zajęć edukacyjnych).

Wpisywanie nazw przedmiotów, które uczeń realizował, będzie – jak wyjaśniono – częścią procesu związanego z wypełnianiem świadectw i arkuszy ocen, za który odpowiada szkoła i które już od wielu lat w zdecydowanej większości szkół odbywa się w postaci elektronicznej.

Propozycja ujednolicenia wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen jest – jak wskazano w uzasadnieniu – związana m.in. z sukcesywnym wprowadzaniem nowych przedmiotów: historii i teraźniejszości w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023, języka łacińskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024 oraz biznesu i zarządzania (zamiast podstaw przedsiębiorczości) w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024.

Legitymacja szkolna bez numeru PESEL

Zgodnie z projektem, mLegitymacja szkolna nie będzie już tak, jak dotychczas, wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia. Ma być ona wydawana pełnoletniemu uczniowi, a uczniowi niepełnoletniemu – jeżeli rodzice tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.

Zmiana ta – jak uzasadniono – ma na celu ułatwienie uczniom uzyskania mobilnej postaci legitymacji szkolnej obsługiwanej przy użyciu aplikacji mObywatel.

Projekt przewiduje również m.in. usunięcie ze wzoru legitymacji szkolnej i mLegitymacji szkolnej pola przeznaczonego na wpisanie numeru PESEL. Resort wskazał w uzasadnieniu, że uwzględniono w tym zakresie stanowisko przedstawione przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, z którego wynika, że umieszczenie numeru PESEL na legitymacji szkolnej nie jest niezbędne z punktu widzenia realizacji zadań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Projekt reguluje ponadto m.in. uaktualnieniu opisów zabezpieczeń przed fałszerstwem dla wzorów dokumentów publicznych kategorii drugiej i trzeciej oraz zmianę loga inicjatywy Europass we wzorze suplementu do dyplomu zawodowego i we wzorze suplementu do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji