Dowóz do szkół i odbiór dzieci z niepełnosprawnością może być zapewniony przez gminę lub refundowany
Zgodnie z obecnymi przepisami, obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami lub opiekunami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice lub opiekunowie.
Jak wylicza się zwrot kosztów przewozu dzieci z niepełnosprawnościami do placówek edukacyjnych?
Rodzicom przysługuje zwrot kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów według algorytmu, w którym jedną z decydujących zmiennych jest średnia cena jednostki paliwa w danej gminie, którą określa na każdy rok szkolny rada gminy. Samorządy najczęściej wyliczają ją na podstawie cen w kilku stacjach. Umowy są zawierane raz do roku.
Z indywidualnego dowożenia dzieci z niepełnosprawnościami do szkół korzysta około 5 tysięcy rodzin. Uczniowie mogą w ramach umowy szkoły z samorządem być objęte darmowym dowozem do placówki edukacyjnej oraz opieką w czasie transportu.
Refundacja kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnością do szkół. Jakie zaszły zmiany?
Zgodnie z projektem zwrot kosztów jednorazowego przewozu będzie – tak jak obecnie – następował w wysokości określonej według wzoru z trzema zmiennymi. Wśród zmiennych są:
- liczba kilometrów przewozu dziecka drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola lub szkoły,
- liczba kilometrów przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy i z powrotem,
- stawka za kilometr przejazdu pojazdu.
Stawkę za kilometr przejazdu – również tak jak obecnie – ma określać rada gminy, w drodze uchwały, ale stawka ta nie będzie mogła być niższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym.
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym minister infrastruktury wydaje rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. W rozporządzeniu określona jest stawka za kilometr przebiegu pojazdu.
W projekcie nowelizacji zapisano też, że strony mają dostosować postanowienia umowy do zmienionych przepisów w terminie 60 dni od wejścia w życie noweli.
To ważna zmiana dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie zwrotu kosztów dowozu dzieci, młodzieży i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli, szkół i innych placówek oświaty. Ponadto zwiększają maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów.
Nowelizacja została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. W projekcie określono, że nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?