Zmiany w zawodzie nauczyciela. To czeka nauczycieli od września 2022. Mniej stopni awansu i godziny dostępności. Nowelizacja KN pewna

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Pikieta nauczycieli w Krakowie ws. zamrożenia wynagrodzeń // Sejm odrzucił proponowane poprawki. Będzie strajk?
Pikieta nauczycieli w Krakowie ws. zamrożenia wynagrodzeń // Sejm odrzucił proponowane poprawki. Będzie strajk? Anna Kaczmarz / Polska Press
Zmiany dla nauczycieli od września 2022 roku to m.in. inne stopnie awansu, wprowadzenie tzw. godzin dostępności i reformy w zakresie oceny pracy pedagogów. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Karcie Nauczyciela. Czego nauczyciele mogą spodziewać się w roku szkolnym 2022/2023? Oto najważniejsze reformy.

Spis treści

Projekt nowelizacji ustawy o Karcie Nauczyciela podpisany przez prezydenta

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Karcie Nauczyciela. Zmiany mają obowiązywać od września 2022 roku.

Przypomnijmy, że we czwartek (4 sierpnia 2022 roku) Sejm odrzucił poprawki zaproponowane pod koniec lipca przez Senat związane z nowelizacją ustawy o Karcie Nauczyciela. Zgłoszono sporo poprawek do tego projektu. Jedna z nich zakładała zniesienie konieczności ustalenia szczegółowych kryteriów oceny pracy nauczyciela. Kolejna poprawka dotyczyła zwiększenia wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Zgodnie z nią nauczyciel początkujący ma zarabiać 120 proc. kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej, nauczyciela mianowanego – 187 proc., a dyplomowanego – 233 proc. kwoty bazowej. Ponadto zaproponowano, by z nowelizacji usunąć zapisy o rozszerzeniu katalogu instytucji wspierających edukację, które mogą być dofinansowane przez ministra edukacji, a także poprawki, które odnosiły się do liczby zatrudnienia w placówkach specjalistów: pedagogów, psychologów, logopedów itd.

– Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży odrzuciła poprawki w sprawie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładające m.in. zniesienie konieczności ustalenia w rozporządzeniu ministra edukacji kryteriów oceny pracy nauczyciela oraz zwiększenie wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli – poinformował PAP.

Nastroje w oświacie nie są najlepsze. Już od jakiegoś czasu związki zawodowe wspominają o strajku. Czy nauczyciele się na niego zdecydują?

– Nie ukrywamy, że myślimy o strajku, ale nie wiemy, na ile ten pomysł popierają nauczyciele. Decyzja 23 sierpnia – mówił "Rzeczpospolitej" Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zgodnie z uchwałą ZNP z 24.08.22. prezydium tego związku zawodowego postanowiło:

  • Zorganizować i przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną mającą na celu poinformowanie społeczeństwa o narastających problemach systemu edukacji.
  • Ogłosić pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach organizacyjnych Związku obejmujące m. in. oflagowanie i oplakatowanie zakładów pracy.
  • Wystąpić do reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli z propozycją powołania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego.

Perspektywa strajku jest więc coraz bardziej realna. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym tekście:

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli od września 2022?

Minister edukacji w trakcie briefingu prasowego z 11 sierpnia 2022 roku zapowiedział, że dzięki ustawie nowelizującej Kartę Nauczyciela pensje nauczycieli wzrosną o 20 proc.:

– Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc. (...) o 738,69 zł. Takie są fakty. (...) Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5 318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r., to 6 795,97 zł – podkreślał Przemysław Czarnek.

Oznacza to więc, że pensje nauczycielskie rzeczywiście by wzrosły, ale tylko w przypadku nauczycieli, którzy dopiero zaczynają pracę w oświacie.

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Mniej stopni awansu

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy obowiązywać będzie inny system awansu zawodowego nauczycieli. Usunięto dwa stopnie awansu (nauczyciela stażystę i nauczyciela kontraktowego), a obowiązywać mają jedynie poniższe:

  • nauczyciel mianowany;
  • nauczyciel dyplomowany.

– Nadmierna liczba stopni awansu zawodowego, którym przyporządkowane zostały stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli oraz minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, niekorzystnie wpływa na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole, co może zniechęcać kandydatów do pracy w tym zawodzie – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Osoba, która rozpoczyna swoją karierę w zawodzie nauczyciela, nie będzie miała żadnego stopnia awansu zawodowego. O uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego może ubiegać się po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel ma odbywać tzw. przygotowanie do zawodu, które jednak – jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy – nie będzie przyjmowało formy sformalizowanych staży. Taki nauczyciel wciąż otrzymywałby świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

– Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli. W stosunku do dotychczasowego systemu awansu zawodowego podnoszone są bowiem zarzuty, że jest on nadmiernie zbiurokratyzowany. Zmiany w zakresie awansu zawodowego zapewnią wzrost wynagrodzenia nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, tj. w pierwszych latach pracy w tym zawodzie – brzmi treść uzasadnienia.

Nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego. Na jakich zasadach?

Zgodnie z ustawą nauczyciel, który rozpoczyna pracę w zawodzie, będzie mógł korzystać ze wsparcia mentora (nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego wyznaczonego przez dyrektora). Ponadto w drugim oraz czwartym roku pracy, po przeprowadzeniu lekcji pokazowych i odpowiednim przygotowaniu, będzie podlegał ocenie pracy.

W myśl nowelizacji ustawy ocena ta będzie decydowała, czy dany nauczyciel zostanie zatrudniony w szkole oraz, czy uzyska pierwszy stopień awansu zawodowego. Osoba, która rozpoczyna karierę zawodową, przez pierwszy i drugi rok swojej pracy miałaby być zatrudniona na czas określony. Dopiero po uzyskaniu pierwszej pozytywnej oceny pracy (minimum dobrej), można by było uzyskać umowę na czas nieokreślony.

Zmiany w pensjach nauczycieli

W projekcie ustawy znalazła się także kwestia wynagradzania nauczycieli, rozpoczynających pracę w zawodzie. Dotychczas nauczyciel stażysta otrzymuje 100 proc. kwoty bazowej określanej corocznie w ustawie budżetowej. Kwota ta – w przypadku początkujących nauczycieli – zostanie zwiększona do 120 proc. Jeżeli chodzi o nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, pozostawałaby ona bez zmian (odpowiednio: 144 proc. i 184 proc. tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli).

Wprowadzenie godzin dostępności dla uczniów i rodziców

Kolejną zmianą jest wprowadzenie tzw. godzin dostępności nauczyciela. W 40-godzinnym tygodniu pracy nauczyciel miałby poświęcić jedną godzinę w tygodniu na konsultację z uczniami lub rodzicami.

– Ponadto celem projektowanej nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela jest zagwarantowanie uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem. Realizacji tego celu służyć ma wyodrębnienie w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, realizowanych w ramach czasu pracy nauczycieli, czasu dostępności nauczyciela w szkole, w ramach którego, odpowiednio do potrzeb, będzie on prowadził konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców – można przeczytać w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy.

W przypadku nauczyciela, który pracuje w szkole na ½ etatu, obowiązywać będzie jedna godzina dostępności na dwa tygodnie, zaś w sytuacji, gdy nauczyciel pracuje na pełen etat – jedna godzina na tydzień.

Związki zawodowe negatywnie o zmianach w Karcie Nauczyciela

Wszystkie trzy centrale związkowe sprzeciwiają się zmianom zaproponowanym przez MEiN. Najbardziej kontrowersyjny okazał się zapis, zgodnie z którym nauczycieli przez pewien okres miałaby obowiązywać umowa na czas określony.

Zwrócono także uwagę na to, że zmiany nie prowadzą do realnych podwyżek dla nauczycieli. Ponadto skrytykowano chęć wprowadzenia godzin dostępności (zwanych godzinami karcianymi). Związek Nauczycielstwa Polskiego, KSOiW NSZZ „Solidarność” oraz Wolny Związek Zawodowy „Forum-Oświata” negatywnie opiniują proponowane przez rząd zmiany.

Projekt nowelizacji ustawy o Karcie Nauczyciela w Sejmie.

Podczas pierwszego głosowania nad projektem, zmiany proponowane przez opozycję zostały odrzucone. Krytykowano nie tylko długi okres pracy w oparciu o umowę na czas określony, ale także zbyt częste ocenianie pracy nauczyciela. Ostatecznie 18 głosów było za przyjęciem projektu ustawy, a 15 przeciw.

23 czerwca 2022 roku dokument trafił do Sejmu. Nowelizacja ustawy została przegłosowana. 241 głosowało za, a 204 przeciw, 3 posłów wstrzymało się od głosu. 20 lipca 2022 roku projekt trafił do Senatu. 12 sierpnia dokument został podpisany przez prezydenta. Zmiany wejdą w życie od 1 września 2022 roku.

Polska Times/PAP

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji