Spis treści
Związki oświatowe pilnie działają
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Wolny Związek Zawodowy Forum Oświata postanowiły działać razem w walce o podwyżki dla nauczycieli. Złożyły wspólny wniosek do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się pilnego spotkania. Główne punkty rozmów mają dotyczyć:
- wynagrodzeń nauczycieli na lata 2025 i 2026,
- powiązania wynagrodzeń nauczycieli z wskaźnikiem w sektorze przedsiębiorstw,
- określenia harmonogramu wprowadzenia systemowych rozwiązań.
– Dzisiaj mówimy: „Sprawdzam!” - jakie jest podejście Prezesa Rady Ministrów do tematu wynagradzania nauczycieli – czytamy w informacji przekazanej przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Przeczytaj też: Zwolnienia nauczycieli na horyzoncie? Reforma edukacji wywołuje falę obaw
ZNP odpowiada
Związek Nauczycielstwa Polskiego, ku niezadowoleniu pozostałych związków, nie przyłączył się do postulatu o pilne spotkanie. W swoim oświadczeniu ZNP podkreśla swoje prawo do podejmowania autonomicznych decyzji i przypomina o ograniczonym zaufaniu wobec innych związków zawodowych po wydarzeniach z 2019 roku. Wówczas, w przeddzień strajku nauczycieli, „Solidarność” podpisała porozumienie z rządem, co spotkało się z dużym rozczarowaniem środowiska nauczycielskiego.
ZNP zwraca uwagę, że od końca czerwca 2024 roku prowadzi intensywne rozmowy w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, powołanego z jego inicjatywy.
– Od końca czerwca do połowy września odbyło się siedem spotkań grup roboczych, po każdym z nich przedstawiliśmy do MEN konkretne propozycje rozwiązań prawnych. Przekazaliśmy ponad 40 stron gotowych projektów rozwiązań prawnych.
W rozmowie ze Strefą Edukacji ZNP podkreśla, że to nie jest odpowiedni moment do wzywania do pilnych rozmów na temat wynagrodzeń nauczycieli:
– Czekamy na spotkanie, które premier zapowiedział 31 sierpnia podczas posiedzenia rządu. Zgodnie z jego zapowiedzią, miało się odbyć spotkanie z przedstawicielami niezadowolonych grup, do których należą nauczyciele i pracownicy oświaty. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie priorytetem jest walka z powodzią i usuwanie jej skutków. W tym czasie organizujemy zbiórkę dla nauczycielek z województw dolnośląskiego i opolskiego, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmu. Oczywiste jest, że w tym tygodniu spotkanie z premierem nie jest możliwe, jednak wierzymy, że po ustabilizowaniu sytuacji znajdzie się czas na rozmowy z nauczycielami i pracownikami oświaty – wyjaśnia ZNP.
Związek Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie ze Strefą Edukacji podkreślił, że obecnie priorytetem są działania związane z powodzią, a planowane spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem powinno się odbyć po ustabilizowaniu sytuacji w kraju. ZNP przypomina także, że w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przygotował gotowy projekt rozwiązań systemowych dotyczących wynagrodzeń nauczycieli, który poparły wszystkie kluby parlamentarne. Prace nad projektem są już prowadzone w Sejmie, co według związku jest istotnym krokiem ku poprawie sytuacji nauczycieli w Polsce.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?