Życie przedszkolaka w PRL. Jak wyglądały zajęcia w przedszkolach 40 lat temu i dawniej? Pewne rzeczy się nie zmieniły! Wspominamy

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
W PRL-u życzie przedszkolaka wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Dzieci miały do swojej dyspozycji skromniejsze zabawki i nie korzystały z elektroniki.
W PRL-u życzie przedszkolaka wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Dzieci miały do swojej dyspozycji skromniejsze zabawki i nie korzystały z elektroniki. NAC
Jak wyglądały przedszkola 35, 40, 50 lat temu? Czy wiele się zmieniło? Dzieci wciąż uczą się w grupach, leżakują, spacerują i bawią się na świeżym powietrzu. A to wszystko pod okiem pana lub pani przedszkolanki. Zobacz galerie zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego! Te czarno-białe fotografie pokazują życie przedszkolaków w PRL-u.

Dzień w przedszkolu dawniej i dziś

System wychowania i edukacji zmienia się z czasem, w pewnych kwestiach wolniej lub nie tak, jak oczekiwałoby tego społeczeństwo. W innych dotrzymujemy kroku aktualnym potrzebom rozwojowym dzieci. W przedszkolach duży nacisk kładziony jest na kreatywność, naukę przez zabawę, pracę zespołową.

Prawo do opieki przedszkolnej reguluje ustawa Prawo oświatowe. Dziecko uzyskuje to prawo z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 3 lata.

Dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego – art. 31 Prawo oświatowe.

W edukacji przedszkolnej obowiązuje — podobnie, jak w szkole — pewien ramowy plan nauczania. Dzieci nie mają lekcji i podręczników, ale każdy dzień wypełniony jest różnymi aktywnościami, takimi jak:

  • rytmika,
  • zajęcia artystyczne,
  • zabawy na świeżym powietrzu,
  • czy edukacja ekologiczno-przyrodnicza.

W przedszkolnych placówkach wciąż jednak obowiązują zasady, które pamięta wielu z na, jak np. wieszaki i półki oznaczone kolorowymi symbolami, czy słynne leżakowanie.

A Wy jaki mieliście znaczek w przedszkolu?
A Wy jaki mieliście znaczek w przedszkolu? NAC

Tak jak dawniej, również i dziś w przedszkolach dzieci siadają na dywanie i wsłuchują się w opowieści przedszkolanki lub zaproszonego gościa.

Siadamy na dywanie i patrzymy zasłuchani w panią jak w obrazek
Siadamy na dywanie i patrzymy zasłuchani w panią jak w obrazek NAC

Leżakowanie miało i ma swoich przeciwników i zwolenników. Jest praktykowane w wielu przedszkolach, szczególnie w młodszych grupach.

Przedszkole w Ostrowie Lubelskim, rok 1977
NAC

Co ciekawe, Prawo oświatowe nie reguluje w żaden sposób leżakowania. Czas przeznaczony na ten rodzaj odpoczynku dla dzieci może być jednak wpisany w statucie placówki. Wówczas odbywa się w ustalonym przez wychowawcę czasie. Najczęściej jest to pora poobiednia. Leżakowanie trwa około 1-2 godzin.

Nie ma jednak obowiązku leżenia czy spania przez dzieci. Przedszkolaki, które nie domagają się spania, nie chcą pozostać w łóżkach, spędzają czas inaczej nie przeszkadzając śpiącym kolegom i koleżankom.

Przedszkole w Uhowie w powiecie łapskim
Przedszkole w Uhowie w powiecie łapskim
NAC

Dzieci są też zachęcane do grania w gry planszowe. Nie tylko te najnowsze, ale także kultowe klasyki, w które graliśmy jako dzieci, a znają je także nasze mamy i babcie.

Jak wspominacie swoje przedszkolne lata?

Warto wiedzieć: we wrześniu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września wypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka! Święto uchwalone 7 lat temu z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na najmłodszych. W mediach społecznościowych osoby publiczne, jak i instytucje informowały o akcjach związanych z tym dniem oraz składały dzieciom życzenia.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie