Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego? Tak przewiduje nowelizacja ustawy. Zmiany w przepisach od roku szkolnego 2024/2025

Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Egzamin ósmoklasisty to ważny egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę ze szkoły podstawowej. Zdają go również uczniowie, którzy przybyli do Polski z Ukrainy. Od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie, którzy w wyniku działań wojennych prowadzonych na Ukrainie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., będą mogli nie podchodzić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma zostać zmieniona. Proponowane zmiany dotyczą również egzaminu ósmoklasisty, a dokładniej wprowadzenia możliwości nieprzystępowania do egzaminu z języka polskiego przez uczniów będących uchodźcami z Ukrainy. Zaproponowano, by uczniowie przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie Ukrainy, w roku szkolnym 2024/2025 zdawali egzamin ósmoklasisty wyłącznie z matematyki i języka obcego nowożytnego. Ustawodawcy zwrócili uwagę na problem z nauczeniem się języka polskiego na poziomie pozwalającym zdać egzamin ósmoklasisty w tak krótkim czasie.

Przeczytaj też: Wielkie zmiany w szkołach od września. Dzieci ukraińskie zostaną objęte obowiązkiem szkolnym już we wrześniu 2024 >>>

Chętni mogą podejść do egzaminu z języka polskiego

Według projektu ustawy chętni będą mogli podejść do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/2025. Wówczas w deklaracji należy poinformować o chęci przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Deklarację tę można zmienić nie później niż 3 miesiące przed terminem egzaminu ósmoklasisty poprzez pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

W przypadku ucznia lub słuchacza, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, wpisuje się odpowiednio „nie przystępował” albo „nie przystępowała”.

Inne przeliczanie punktów rekrutacyjnych

Jeżeli uczniowie nie przystępowali do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego ich punkty rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych będą liczone inaczej.

Wówczas przeliczana będzie ocena z języka polskiego uwzględniona na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. To sposób wykorzystywany do obliczania punktów uczniów zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty w związku ze szczególnym przypadkiem losowym lub zdrowotnym (Rozporządzenie MEiN z dn. 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów).

  • za ocenę celującą – przyznaje się 35 punktów;
  • za ocenę bardzo dobrą – przyznaje się 30 punktów;
  • za ocenę dobrą – przyznaje się 25 punktów;
  • za ocenę dostateczną – przyznaje się 15 punktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji