Gdzie nauczyciele są najbardziej szczęśliwi? Zobacz, jak wyglądają ich średnie zarobki w różnych krajach

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ciekawe badanie o sytuacji nauczycieli w różnych krajach
Ciekawe badanie o sytuacji nauczycieli w różnych krajach Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach? Kanada wynagradza pedagogów najlepiej, ale Polska ze średnimi zarobkami nauczycieli względem zarobków krajowych zajmuje dość wysokie miejsce. Preply, z okazji Światowego Dnia Nauczyciela, które obchodzone jest 5 października zbadało także, gdzie nauczyciele są najbardziej zadowoleni i okazuje się, że nie jest to zależne od pensji. Kanada prowadzi w rankingach, ale wysoko pojawia się też np. Meksyk! Ile wynoszą średnie zarobki nauczyciela w Polsce i jak wyglądamy na tle innych państw? Poznaj zaskakujące wyniki badania.

Spis treści

Zarobki nauczycieli na świecie. Polska na podium

Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem średnich zarobków nauczycielido średnich zarobków w kraju. Ponadto średnie zarobki naszych nauczycieli są wyższe o prawie 57 proc. niż średnia zarobków krajowych.

Gdzie nauczyciele są najbardziej szczęśliwi? Zobacz, jak wyglądają ich średnie zarobki w różnych krajach
Zrzut ekranu

Kanada, Meksyk i Austria wybijają się na prowadzenie najlepszych krajów na świecie do bycia nauczycielem. Kanadyjczycy płacą swoim nauczycielom najlepiej, przy średniej rocznej pensji brutto wynoszącej 306 500 zł (70,331 dolarów). Meksyk, Austria i Argentyna to miejsce niektórych z najbardziej zadowolonych nauczycieli na świecie. Najmłodsze społeczeństwo (w naszym rankingu, poniżej 19 roku życia) znajduje się w Izraelu w ilości prawie 36 proc.

Porównanie sytuacji nauczycieli w Polsce i na świecie

Być może zaskakuje, ale też cieszy fakt, że Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem średnich zarobków nauczycieli do średnich zarobków w kraju, ustępując jedynie Portugalii i Kanadzie.

Z danych zebranych przez portal Wynagrodzenia.pl wynika, że wynagrodzenia nauczycieli w Polsce wynoszą średnio 4 860 PLN brutto.

Co drugi nauczyciel otrzymuje pensję od 4 000 PLN do 6 050 PLN. 25 proc. najgorzej wynagradzanych nauczycieli zarabia poniżej 4 000 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 050 PLN brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych nauczycieli - czytamy w analizie

Kwoty indywidualnych pensji mogą się różnić w zależności m.in. od stopnia awansu zawodowego nauczyciela, placówki w której jest zatrudniony, a nawet zamożności organu prowadzącego szkołę.

„Ciężko jednak konkurować tutaj samą wysokością zarobków rocznych z takimi krajami jak Kanada, Australia, czy Nowa Zelandia. Warto jednak wspomnieć, że średnie zarobki nauczyciela w Polsce oznaczają około 140 000 zł (32 000 dolarów) rocznie” - czytamy w raporcie Preply

Warto zaznaczyć, że krajowe średnie wynagrodzenie nauczycieli często nie pokrywa się z faktyczną pensją, która wpływa na konto pedagoga. Średnie wynagrodzenie obejmuje m.in. dodatki, które są wypłacane co kilka lat, a nawet odprawy emerytalne. Dane podawane przez portal Wynagrodzenia.pl to mediana miesięcznych pensji nauczycieli, którzy wzięli udział w badaniu i podali zarobki, które wpływają na ich konta.

„Przeciętny Kowalski, który czyta news'a o średnim wynagrodzeniu [przyp.red.] myśli, że zarabiamy po 8 tysięcy miesięcznie, pracujemy 18 godzin w tygodniu i mamy mnóstwo wolnego” – komentuje nauczyciel dyplomowany w szkole średniej, egzaminator maturalny, z ponad 30-letnim stażem pracy w zawodzie. Zarobki naszego rozmówcy w roku 2022 wynosiły 3567,25 netto.

W tych krajach nauczyciele są najszczęśliwsi

Okazuje się, że wynagrodzenie nie jest decydującym czynnikiem, jeśli mówimy o poziomie zadowolenia nauczycieli.

Wysokość zarobków zdecydowanie najlepiej wygląda w bogatych i rozwiniętych krajach anglojęzycznych:

  • Australia,
  • Kanada,
  • Nowa Zelandia.
Gdzie nauczyciele są najbardziej szczęśliwi? Zobacz, jak wyglądają ich średnie zarobki w różnych krajach
Zrzut ekranu

Jednak, jeśli uwzględnimy poziom szczęścia i wskaźniki satysfakcji, to na prowadzenie wychodzą:

  • Kanada,
  • Meksyk,
  • i Austria.

Aż 96 proc. Nauczycieli w tych krajach potwierdziło, że są zadowoleni ze swojego zawodu. Jednocześnie pomimo ogólnego zadowolenia, tylko 30 proc. badanych czuje się docenionymi.

Istnieją trzy kraje, gdzie prawie 70 proc. grona pedagogicznego jest doceniane. W Dniu Nauczyciela Singapurczycy, mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i nauczyciele z Korei mogą oczekiwać największego uznania, ponieważ to w tych krajach nauczyciele wyrażają największe poczucie bycia docenionymi.

Najlepsze miejsca do życia dla nauczycieli

Biorąc pod uwagę wszystkie wskaźniki (zarobki, satysfakcja i możliwości zatrudnienia) najlepszym miejscem pracy dla nauczyciela będzie Kanada. A z krajów europejskich wysoko stoi także Holandia, która ostatnio boryka się z problemami kadrowymi w szkołach.

Gdzie nauczyciele są najbardziej szczęśliwi? Zobacz, jak wyglądają ich średnie zarobki w różnych krajach
Zrzut ekranu

Kraje z najwyższymi pensjami dla nauczycieli

Preply wzięło pod lupę 42 kraje. Średnie roczne wynagrodzenie nauczycieli wyniosło 131 300 zł (30 258 dolary) rocznie.

Kanadyjczycy płacą swoim nauczycielom najlepiej, przy średniej rocznej pensji brutto wynoszącej 306 500 zł (70,331 dolarów). To aż o 132 proc. więcej w porównaniu ze średnią z wszystkich przeanalizowanych krajów. Australijczycy zajmują drugie miejsce pod względem hojności wynagrodzeń, średnio zarabiając 235 400 zł (54 022 dolary) rocznie, wyprzedzając sąsiadującą Nową Zelandię, gdzie średnie zarobki wynoszą 230 000 zł (52 698 dolarów) rocznie.

Niemniej jednak średnie roczne wynagrodzenie brutto to tylko jeden z czynników, które warto wziąć pod uwagę, oceniając jakość życia.

Po porównaniu średnich pensji nauczycieli do średnich krajowych zarobków statystyki się zmieniły. W tej kategorii trzy ostatnie kraje prezentują się nieco inaczej. W Portugalii wynagrodzenia nauczycieli są o 78 proc. wyższe niż średnia krajowa, co jest lepszym wynikiem niż w Kanadzie, gdzie różnica wynosi 67 proc.

Jak wspomnieliśmy na początku, Polska wypada tu dobrze. Nauczyciele mogą oczekiwać wynagrodzenia o 57 proc. wyższego niż średnia krajowa w Polsce, która według danych GUS w sierpniu 2023 wyniosła 7005,76 zł.

W tych krajach jest duży popyt na nauczycieli

Aby ocenić, ile możliwości zawodowych mają nauczyciele w różnych krajach, sprawdzono liczbę szkół na mieszkańca oraz ilość i procent populacji w wieku poniżej 19 roku życia.

Średnio w badaniu około 23 proc. populacji ma 19 lat lub mniej. Jednak istnieją kraje, w których obywatele są wyraźnie młodsi. Przykładowo, aż 36 proc. mieszkańców Izraela ma mniej niż 19 lat, a podobna sytuacja panuje w Kazachstanie. Trzecie miejsce pod względem młodzieży zajmuje RPA, gdzie 35 proc. populacji nie przekroczyło jeszcze 19. roku życia.

Nie jest to zaskoczeniem, że w dużych krajach, takich jak Brazylia i Stany Zjednoczone, znajduje się najwięcej szkół. Jednak to Singapur ma najwięcej placówek na mieszkańca, co stanowi aż 6-krotną przewagę w porównaniu do średniej wynikającej z naszej analizy.

Na drugim miejscu pod względem ilości szkół na mieszkańca są Zjednoczone Emiraty Arabskie, a na trzecim Japonia, pomimo procesu starzenia się populacji. Niemal 20 proc. populacji Polski to osoby w wieku szkolnym (poniżej 19 lat), co umieszcza nas na 33. miejscu w rankingu młodej ludności, tym samym generując popyt na nauczycieli.

Źródło: Preply

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji