Awaryjne rozwiązania w szkołach z powodu braku nauczycieli. W Holandii lekcje poprowadzą prelegenci, a tydzień nauki zostanie skrócony

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Ze względu na ogromny niedobór nauczycieli w Niderlandach około 40 procent szkół podstawowych w Amsterdamie zatrudnia niewykwalifikowanych pracowników – podał dziennik „De Telegraaf”. Eksperci twierdzą, że braki nauczycieli w holenderskich szkołach mogą się utrzymać nawet przez 20 lat! Placówki sięgają po alternatywne rozwiązania, a nawet skracają tydzień nauki. Braki kadrowe w szkołach to nie tylko polski problem.

Spis treści

Braki kadrowe w szkołach nie tylko w Polsce

Holandia zmaga się z kryzysem kadrowym w szkołach. Brakuje nauczycieli podstawowych przedmiotów.

pusta klasa szkolna
Nauczycieli brakuje nie tylko w Polsce. Wolne etaty w Niderlandach to prawie 10 tys. miejsc pracy. Paweł Dubiel/Polska Press

Szacuje się, że w szkołach podstawowych jest około 9,7 tys. wolnych miejsc pracy, a w szkołach średnich prawie nie ma nowych nauczycieli przedmiotów takich jak niderlandzki, matematyka i francuski – czytamy w „De Telegraaf”.

Z powodu braków kadrowych szkoły są zmuszone do stosowania awaryjnych rozwiązań.

Więcej lekcji prowadzonych jest przez zaproszonych prelegentów, częściej wykorzystuje się nowe technologie, a także wprowadza się krótszy tydzień nauczania – wylicza gazeta.

Krótszy tydzień nauki i pracy

Już od najbliższego roku szkolnego niektóre szkoły w Hadze zdecydowały się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, a ok. 40 proc. szkół podstawowych w stolicy kraju zatrudnia pracowników, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji.

– Rozumiem to z punktu widzenia ekonomii biznesu, ale są to rozwiązania awaryjne, które mogą pogorszyć sytuację uczniów, zwłaszcza tych, którzy potrzebują dodatkowej pomocy – powiedział dziennikowi Jan Drentje, dyrektor szkoły w Zwolle.

Nie dość, że w Holandii brakuje nauczycieli to jednocześnie, aż jedna czwarta nowych adeptów tego zawodu odchodzi z niego w ciągu pięciu lat, wynika z informacji gazety. Taki stan, jak twierdzą eksperci cytowani przez „De Telegraaf” może potrwać nawet 20 lat.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji