Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoją przyszłość zawodową? Odpowiedź znajdą na EuroSkills Gdańsk 2023

Materiał informacyjny Ministerstwa Edukacji i Nauki
Zawody WorldSkills International i WorldSkills Europe poprzez swoją innowacyjną, atrakcyjną formułę inspirują młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, doskonalenia się, by w pewnym momencie móc stanąć do rywalizacji o tytuł najlepszego w swojej specjalności z rówieśnikami z Europy czy świata.

Liderzy branży i ich młodsi następcy

Międzynarodowe konkursy, zarówno te na poziomie europejskim jak i światowym, to miejsce, gdzie świat liderów branży w ujęciu globalnym podaje sobie rękę z najmłodszymi, najzdolniejszymi adeptami kształcącymi się w szkołach ponadpodstawowych, jak i na wyższych uczelniach. To największa światowa inicjatywa w zakresie szkolenia w najbardziej pożądanych specjalizacjach nie tylko na rynku pracy, ale i z punktu widzenia rozwoju gospodarczo-technologicznego. To również możliwość wdrażania i promowania nowych technologii. WorldSkills i EuroSkills to unikatowy zestaw narzędzi, który jest gotowym przepisem na sukces poprzez wyławianie, kształcenie i doskonalenie najzdolniejszych i najbardziej pracowitych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą stanowić trzon innowacyjnej gospodarki każdego państwa.

Wsparcie gigantów technologicznych

O tym jak istotny to segment w popularyzowaniu zarówno technologii, jak i wszelkich rozwiązań w poszczególnych branżach przemysłu, najlepiej świadczy zaangażowanie w organizację konkursów takich potentatów jak: Amazon Web Services, Samsung, Panasonic, FANUC, Grohe, FESTO czy Siemens.

Można powiedzieć, że cała inicjatywa zarówno EuroSkills jak i WorldSkills to idealne środowisko do prowadzenia obserwacji, badań i analiz wymarzone dla szkół branżowych, uczelni wyższych oraz decydentów w zakresie nowelizacji systemów edukacji. Regularnie odbywające się konkursy to praktyczna metoda do zweryfikowania skuteczności systemów kształcenia młodzieży z rozmaitych dziedzin, od technologii wytwarzania i inżynierii, technologii informacyjnych i komunikacyjnych przez technologię budowlaną, usługi społeczne, transport i logistykę po sztukę i modę.

Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoją przyszłość zawodową? Odpowiedź znajdą na EuroSkills Gdańsk 2023

Rozwój nowych technologii a wzrost gospodarczy

Wobec wszystkich zawodników stosowane są te same kryteria, jednakowy system oceniania wykonanych przez nich zadań przygotowanych przez międzynarodowych ekspertów. Wszyscy mają identyczne szanse w drodze do sukcesu w konkursie, bowiem dysponują tymi samymi środkami, narzędziami, surowcami i technologiami. Począwszy od środowisk naukowych czy branżowych poszukujących nowych, innowacyjnych rozwiązań, poprzez komercjalizację efektu tych działań, jak również poprzez edukację w zakresie pozyskania kadry niezbędnej do wdrażania standardów wypracowanych przez WorldSkills w krajowe systemy edukacji i do poszczególnych gałęzi gospodarki. Z drugiej strony mamy końcowego odbiorcę – konsumenta oraz zawodnika, którego kariera rozkwita. Wszyscy wydają się wygranymi na zasadach win-win. I nie ma znaczenia czy dotyczy to skomplikowanych procesów informatycznych, robotycznych, technologii budowlanych, mechaniki motoryzacyjnej czy florystyki bądź fryzjerstwa, wszystko to ostatecznie generuje wymierny wzrost gospodarczy. Zarówno w obszarze produkcji, w sektorze usług, czy na polu rozwoju nowoczesnych technologii.

Inicjatywa wspierająca umiejętności zawodowe

W tym kontekście konkurs umiejętności zawodowych jakim jest EuroSkills, sprawdza wspomniane umiejętności odwołując się w pewnym sensie do rywalizacji w typowym sportowym duchu. Co ważne, opierając się na rynkowym zapotrzebowaniu na konkretne zawody czy profesje do harmonogramu zawodów trafiają specjalizacje ważne z punktu widzenia codziennego zapotrzebowania rynkowego, jak choćby: betoniarz, cieśla, dekarz, monter stolarki budowlanej, operator maszyn, ale również takie, które dziś nie mają jeszcze ustalonej powszechnej nazwy, czyli zawody przyszłości. Śmiało można powiedzieć, że potrzeby rynku, rozwój technologiczny i komunikacyjny kreuje nowe konkurencje w portfolio EuroSkills i WorldSkills. Na tym też polega unikatowość i aktualność tej inicjatywy.

Euroskills Gdańsk 2023 – to warto wiedzieć

Euroskills Gdańsk 2023 – Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów, które odbędą się w Gdańsku w dniach 05-09 września 2023 r. to największy konkurs edukacyjny i umiejętności zawodowych w Europie.

Warto zauważyć, że również Unia Europejska dostrzega wartość edukacyjną, społeczną i innowacyjną ww. przedsięwzięcia. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za organizację ósmej edycji tego konkursu, realizuje projekt „Euroskills Gdańsk 2023” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Organizacja zawodów EuroSkills2023 w Polsce wpisuje się w politykę europejską. Rok 2023 jest rokiem umiejętności w Unii Europejskiej (European Year of Skills).

Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoją przyszłość zawodową? Odpowiedź znajdą na EuroSkills Gdańsk 2023

Warto tu dodać, że w Gdańsku pojawi się ponad 600 zawodników reprezentujących 32 państwa, którzy będą rywalizować w blisko 40 konkurencjach. Jak łatwo zauważyć, z perspektywy partnerstwa biznesowo-edukacyjnego można śmiało mówić o gigantycznym poligonie sprawdzającym skuteczność zarówno samych rozwiązań biznesowych jak i efektywność wdrażania ich do krajowego szkolnictwa w segmencie wiekowym od 19 do 25 roku życia.

Dla kogo jest ta inicjatywa?

Mamy tu do czynienia z inicjatywą będącą synergią edukacji branżowej na szczeblu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych z biznesem, zarówno tym lokalnym i krajowym po światowe koncerny będące liderami swoich branż.

Równie imponująco prezentuje się w całym przedsięwzięciu lista uczelni partnerskich, na której znalazły się wiodące polskie uczelnie wyższe, które dostrzegły w inicjatywie EuroSkills olbrzymi potencjał i przyszłość.

Na koniec warto podkreślić również silne społeczne oddziaływanie konkursu. Przykłady zawodników, którzy są podziwiani przez kibiców i przy wsparciu sponsorów rywalizują z najlepszymi konkurentami z całego świata, by potem zdobyć pracę w czołowych światowych firmach – inspirują i motywują ich rówieśników. Ten efekt jest jednym z ważniejszych i nie do przecenienia.

Jak widać, określenie EuroSkills jako wydarzenia będącego konglomeratem edukacji ze środowiskiem naukowym i biznesowym, jest ze wszech miar uprawnione. W ten sposób Gdańsk na pięć wrześniowych dni zgromadzi tych, dla których nowoczesna, ukierunkowana edukacja jest codziennością, a poprzez obserwację poziomu toczącej się rywalizacji, zweryfikują jej zaawansowanie i może potrzebę transformacji.

Polska wyróżniona na arenie międzynarodowej

Polska po raz pierwszy w historii jest gospodarzem europejskiej edycji zawodów WorldSkills Europe. To ogromne wyróżnienie, ale też odpowiedzialność. Przyznanie Polsce i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji organizacji europejskich mistrzostw jest wyrazem docenienia profesjonalizmu, umiejętności organizacyjnych oraz tego, jak dynamicznie rozwija się w Polsce szkolnictwo branżowe.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że polski system kształcenia zawodowego wyróżnia się na tle Europy. Łączymy tradycję z nowoczesnością. Kształcimy w ponad 230 zawodach – zarówno w zawodach przyszłości (np. technik programista, technik animacji filmowej, technik logistyk), jak również podtrzymujemy tradycję kształcenia w tzw. zawodach unikatowych (np. cieśla, pszczelarz, zdun, złotnik jubiler). Szybko reagujemy na potrzeby pracodawców i w ostatnich 8 latach poszerzyliśmy listę zawodów aż o 46 nowych, istotnych dla rynku pracy. Dzięki tym działaniom szkolnictwo zawodowe odzyskało utraconą renomę. Jeszcze nie tak dawno nieprzystająca do realiów rynku oferta kształcenia i duże bezrobocie wśród absolwentów szkół zawodowych powodowały, że wielu młodych ludzi wybierało inną ścieżkę kształcenia niż przygotowanie do zawodu. Przez to brakowało wykwalifikowanych kadr. Dziś 58,5 proc. uczniów po szkole podstawowej wybiera kształcenie branżowe i techniczne. To dużo więcej niż średnia w UE. 82 proc. absolwentów znajduje zatrudnienie po skończonej szkole. Pod tym względem wyprzedzamy Finlandię, Francję, Hiszpanię, Włochy. W wyniku reformy szkolnictwo branżowe i techniczne zyskały solidne wsparcie systemowe, mające odzwierciedlenie w przepisach prawa, a także wsparcie przedsiębiorców.

Świat i Europa doceniają ogromny potencjał polskich młodych specjalistów. Już we wrześniu tysiące kibiców z całej Europy będą mogły zobaczyć na żywo, jakie talenty i wysokie umiejętności prezentują nasi reprezentanci.

Artykuł współfinansowany ze środków Pomocy Technicznej POWER.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji