Elektroniczny dziennik. Jak założyć? Poradnik dla rodziców i uczniów. Najważniejsze informacje o dzienniku elektronicznym

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak założyć konto na VULCAN, lub innym dzienniku i mieć wgląd w oceny dziecka?
Jak założyć konto na VULCAN, lub innym dzienniku i mieć wgląd w oceny dziecka? Unsplash
W dzisiejszych czasach technologia przenika niemalże każdy aspekt naszego życia, a szkolnictwo nie jest wyjątkiem. E-dziennik, czyli dziennik elektroniczny, to jeden z najlepszych przykładów, jak nowoczesne rozwiązania mogą zmienić tradycyjne praktyki edukacyjne. Czym jest e-dziennik i jakie korzyści niesie dla szkół, rodziców i uczniów? Jak założyć konto na VULCAN lub Librus? Czy można korzystać z e-dziennika w telefonie? Wyjaśniamy.

Spis treści

E-dziennik: wygoda dla szkoły, rodziców, uczniów

E-dziennik to platforma internetowa lub aplikacja mobilna, która umożliwia prowadzenie cyfrowego dziennika lekcyjnego. Dzięki e-dziennikowi nauczyciele mogą m.in. rejestrować obecność uczniów, wpisywać tematy lekcji i wystawiać oceny. Rodzice i uczniowie natychmiast mają dostęp do wprowadzonych informacji.

Najpopularniejsze e-dzienniki w Polsce to Dziennik Vulcan i Librus. Sporo szkół korzysta też z innych aplikacji, jak np. mobiDziennik. Te platformy są używane przez tysiące szkół i setki tysięcy uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Dziennik VULCAN to nowoczesny system uczniowski, który obejmuje nie tylko e-dziennik, ale również sekretariat szkolny, świadectwa, zastępstwa oraz witrynę rodziców i uczniów. Łączy świat komunikacji, administracji oraz zarządzania w szkole, dzięki czemu stanowi wszechstronne narzędzie wspierające nauczyciela w prowadzeniu zajęć, a nawet w zbieraniu opinii – wyjaśniają eksperci z VULCAN.

Zdecydowana większość placówek, szczególnie dużych szkół, decyduje się na e-dziennik. Jest to w dzisiejszych czasach wygodne rozwiązanie. Po pierwsze, e-dziennik nie służy już tylko do sprawdzania ocen. To narzędzie komunikacji, które pozwala nauczycielom, ale także dyrekcji lub psychologowi szkolnemu na bieżący i sprawny kontakt z rodzicami.

Po drugie, e-dziennik jest ekologiczny i oszczędza miejsce. Nie trzeba gromadzić papierowej dokumentacji, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania. Po trzecie, e-dziennik zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Nie ma ryzyka zniszczenia fizycznego dziennika, np. przez zalanie lub kradzież.

Niestety są obszary, na które trzeba zwrócić zdecydowanie większą uwagę, kiedy wdrażamy w placówce cyfrowe rozwiązania, służące m.in. do przechowywania danych osobowych. Cyfryzacja szkół wprowadza szereg udogodnień i oszczędność czasu, jednocześnie placówki mogą stać się celem cyberataków.

– Szkoły dysponują poufnymi danymi znajdującymi się w orbicie zainteresowań przestępców. Z tego względu cyberbezpieczeństwo pozostaje dla administratorów szkół jednym z głównych wyzwań. Dyrektor sprawujący nadzór nad działalnością placówki powinien mieć świadomość, że każda szkoła narażona jest na ryzyko, a zagrożenia, które musi brać pod uwagę, występują w różnych formach – zwraca uwagę Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa IT w ESET.

W kwestii oszustw e-dziennik ogranicza natomiast dokonywanie ich przez uczniów. Nie można podrabiać usprawiedliwień czy zmieniać ocen.

Jak założyć konto w e-dzienniku?

Dostęp do e-dziennika posiada nie tylko nauczyciel, ale także rodzic oraz uczeń. W zależności od dziennika, z którego korzysta placówka, warto udać się na stronę internetową danej firmy i postępować zgodnie z instrukcjami. Na przykład na stronie Librus znajduje się zakładka z poradnikiem, jak w łatwy i bezpieczny sposób założyć konto. Nie brakuje też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Do założenia konta na e-dzienniku przez rodzica lub ucznia potrzebne jest, aby szkoła dodała ich jako użytkowników w panelu administratora.

Utworzenie konta i korzystanie z dziennika VULCAN, z którego obecnie korzysta już 6 milionów uczniów i rodziców, jest proste i wymaga jedynie rejestracji z użyciem e-maila, którego szkoła użyła, aby wprowadzić ucznia i rodzica do systemu. Posłużymy się tym najbardziej popularnym dziennikiem elektronicznym, aby wyjaśnić logowanie krok po kroku.

Użytkownikami systemu VULCAN są pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich opiekunowie. Aby mogli oni logować się do witryny systemu, muszą być zarejestrowani w bazie danych, w szczególności musi być wprowadzony ich adres e-mail, który jest loginem użytkownika. Hasło dostępu użytkownik tworzy sam podczas pierwszego logowania się do witryny systemu – wyjaśnia poradnik VULCAN.

Elektroniczny dziennik VULCAN. Jak się zalogować krok po kroku?

  • 1. Upewnij się, że szkoła korzysta z e-dziennika VULCAN i dodała już uczniów, oraz ich opiekunów jako użytkowników.
  • 2. Uruchom przeglądarkę stron internetowych i wejdź na stronę logowania do systemu link otrzymasz w szkole, może też widnieć na stronie internetowej placówki).
logowanie do VULCAN
zrzut ekranu
  • 3. Kliknij odnośnik Załóż konto.
  • 4. Wyświetli się kolejne okno. Wpisz adres e-mail.
Elektroniczny dziennik. Jak założyć? Poradnik dla rodziców i uczniów. Najważniejsze informacje o dzienniku elektronicznym
zrzut ekranu
  • 5. Odbierz e-maila z linkiem aktywacyjnym.
  • 6. Kliknij link i podążaj za instrukcją. W tym momencie będziesz mógł ustawić hasło i aktywować konto.
  • 7. Powinieneś mieć móc logować się za pomocą maila i ustalonego hasła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji