Spis treści
22 tys. zł dopłaty na twoje studia podyplomowe. To proste
Od wielu lat działa w Polsce prawo, które daje możliwość sfinansowania kosztów studiów podyplomowych z Funduszu Pracy. Ustawa mówi o dofinansowaniu do 100 proc. wartości studiów:
Starosta, na wniosek bezrobotnego, może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów, do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia – czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ważne jest to, że dofinansowanie może być przyznane osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, ale nie tylko. Dofinansowanie studiów podyplomowych przysługuje także:
- osobie pracującej w wieku co najmniej 45 lat,
- osobie poszukującej pracy,
- osobie będącej w okresie wypowiedzenia lub pracującej w przedsiębiorstwie w stanie upadłości.
Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych?
Osoba, która spełnia jeden z powyższych warunków, powinna złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych do powiatowego urzędu pracy właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Wniosek powinien zawierać także dodatkowe dokumenty:
- dokument od organizatora studiów podyplomowych zawierający informacje o nazwie, terminie realizacji i kosztach studiów podyplomowych;
- numer konta bankowego organizatora studiów (wpłata dokonywana jest bezpośrednio na jego konto);
- dokument uprawdopodabniający uzyskanie pracy po zakończeniu studiów (wymagany w niektórych urzędach pracy).
Taki wniosek zostanie oceniony i rozpatrzony zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Przyznane dofinansowanie może sięgać nawet 100 proc. kosztów studiów podyplomowych, ale nie może przekraczać 300 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce, co w sierpniu 2023 roku oznaczałoby kwotę 22 455 zł brutto.
Studia podyplomowe coraz bardziej popularne
Najnowsze dane GUS potwierdzają, że studia podyplomowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Obecnie w ten sposób studiuje już ok. 170 tys. osób, a eksperci są zgodni – trend jest wyraźnie wzrostowy.
– Programy studiów zaprojektowane są w taki sposób, aby spełnić wymagania rynku pracy i budować przewagę w karierze zawodowej – mówi Katarzyna Wąs, cytowana przez Uniwersytet SWPS i PAP.
Jeszcze w 2020 roku liczna studentów podyplomowych sięgała niespełna 150 tys. osób, natomiast w 2014 roku było to 163 tys. osób. Dane z innych lat nie były zbierane przez GUS.
Studia podyplomowe to forma kształcenia, z której skorzystać mogą kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. To forma kształcenia prowadzona uczelnie i instytucie naukowe, która kończy się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych. Przeciętny wiek kandydata przyjmowanego na studia podyplomowe waha się między 25 a 35 lat, chociaż często są to również osoby zdecydowanie starsze.