Bunt polonistek i polonistów. Żądają wysłuchania i realnych zmian w podstawie programowej! Jest petycja. „Grzeczni... to już byliśmy!”

Katarzyna Mazur
Poloniści i polonistki podnieśli bunt przeciwko proponowanym zmianom
Poloniści i polonistki podnieśli bunt przeciwko proponowanym zmianom freepik.com
Czara goryczy się przelała. „Grzeczni... to już byliśmy!” - pod takim hasłem nauczycielki i nauczyciele języka polskiego jednoczą się w ramach wspólnego protestu. Jest to reakcja na propozycję reformy podstawowy programowej przedstawionej przez MEN, która jak zwykle nie uwzględnia głosu środowiska. Żądają m.in. zmian kadrowych w CKE. Do akcji można się przyłączyć, wykonując trzy proste kroki, które zalecają organizatorzy. Wśród nich jest podpisanie petycji.

Spis treści

MEN robi krok wstecz

Nauczycielki i nauczyciele języka polskiego nie kryją swojego poirytowania i ogromnego rozczarowania proponowanymi przez MEN zmianami. Apelują o wprowadzenie w końcu realnych cięć i zmian w podstawie programowej, uwzględniających wielokrotnie zgłaszane postulaty nauczycieli-praktyków.

Proponowana lista lektur obowiązkowych to potężny krok wstecz, niewykorzystanie szansy, by dać większą przestrzeń nauczycielom i nauczycielkom oraz uczniom i uczennicom na prawdziwe spotkanie z literaturą - bez pośpiechu i zniechęcania czytelnictwem. Obecna koncepcja podstawy programowej opiera się na braku zaufania do nauczyciela i ma charakter przemocowy wobec nas, pedagogów - piszą w swoim manifeście.

Żądania „niegrzecznych” polonistów

Zbuntowani nauczyciele domagają się od Ministerstwa przyznania im większej swobody w wyborze tego, co będą realizować z uczniami. Oczywiste jest to, że nauczyciele mają kompetencje do podejmowania takich decyzji. Każdy jeden polonista jest kierunkowo wykształcony, zarówno pod względem historycznoliterackim jak i pedagogicznym. Jest więc to wyspecjalizowana grupa zawodowa, której należy się trochę zaufania. Główne postulaty są zwięzłe:, nauczyciele żądają:

  • Większego ograniczenia lektur obowiązkowych!
  • Większej wolności w wyborze lektur!
  • Zaproszenia do prac odnośnie podstaw programowych (zwłaszcza nowych) uznanych w środowisku polonistycznym ekspertów i ekspertek - nauczycieli języka polskiego.
  • Zmian kadrowych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w tym rewizji osób koordynujących zmiany w podstawie programowej z języka polskiego ze strony CKE.

Jak się przyłączyć?

Organizatorzy i organizatorki akcji zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych problemem - nie tylko polonistów, ale też rodziców i samych maturzystów, słowem tych, którzy z abstrakcyjnymi decyzjami podjętymi na szczeblu rządowym zmagają się realnie w swojej codziennej rzeczywistości. Co zrobić, aby się przyłączyć?

Kto za tym stoi?

Twórcami petycji są:

  • dr Beata Kapela-Bagińska - wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka m.in. w zakresie dydaktyki, psychodydaktyki, psycholingwistyki oraz metodyki pracy w szkole, a także w zakresie prawa oświatowego i pomiaru dydaktycznego.
  • dr Aleksandra Korczak - nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii wyróżniona w konkursie Nauczyciela Roku 2022. Członkini Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertka do spraw równości płci i edukacji antydyskryminacyjnej w Centrum Edukacji Obywatelskiej.
  • mgr Dariusz Martynowicz - nauczyciel języka polskiego, Nauczyciel Roku 2021, właściciel grupy na Facebooku PROGRESOWNIA.
  • mgr Wojciech Rzehak - wicedyrektor VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, polski scenarzysta, polonista, autor książek.
  • mgr Katarzyna Włodkowska - członkini grupy Superbelfrzy RP, doradczyni metodyczna, certyfikowana trenerka oświaty, nauczycielka języka polskiego i edukacji medialnej. Koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjno-humanitarnych. Współpracowniczka „Małych Charakterów” i „Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej”. Autorka m.in. lekcji dla grupy TVN Discovery, koordynatorka Lekcji w sieci. Prowadzi bloga „Facetka od polaka”.
  • mgr Irmina Żarska - nauczycielka języka polskiego i szkolna koordynatorka do spraw wdrażania nowoczesnego systemu edukacji, autorka bloga „Rysunkowy język polski”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji