Skrócony tydzień pracy. 4-dniowy tydzień pracy dla nauczycieli, ale nadal 5-dniowy dla ucznia. Dobry pomysł?

Katarzyna Piojda
Krótszy tydzień pracy w danej szkole dla nauczyciela, ale nie dla ucznia? Jest taki pomysł.
Krótszy tydzień pracy w danej szkole dla nauczyciela, ale nie dla ucznia? Jest taki pomysł. Szymon Starnawski
Wybrani dyrektorzy szkół popierają wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. Skrócony tydzień w firmie powinien zachęcić pedagogów do podjęcia pracy przy tablicy. W wielu innych branżach krótszy tydzień roboczy też się podoba.

Dyrektor szkoły w Bydgoszczy, chcący zachować anonimowość, mówi: - Jeszcze na początku września przyjmowałem nauczycieli do pracy, chociaż ogłoszenia o wakatach opublikowałem w czerwcu. Słyszę, właśnie od nauczycieli, ale tych, którzy odeszli z naszej branży, że wróciliby pod warunkiem, że w szkołach mogliby pracować przez 4 dni w tygodniu. Uczniowie nie odczuliby zmian: dla nich tydzień zajęć nadal byłby 5-dniowy.

Nasz rozmówca kontynuuje: - Pensum, czyli czas pracy pełnoetatowego nauczyciela, spędzony przy tablicy, wynosi 18 godzin. Jest on w stanie pracować przykładowo nawet tylko przez 3 dni, po 6 godzin codziennie. Najczęściej jednak zajęcia ma rozkładane na wszystkie dni robocze. Spędza więc w szkole po 3 lub 4 godziny każdego dnia. Jeżeli ma umowę w jednej szkole, raczej nie podejmuje zatrudnienia w kolejnej. Teoretycznie istnieje taka szansa, lecz wiąże się to ze zmianą lokalizacji w ciągu dnia.

Dyrektor kontynuuje: - Gdyby odgórnie ustalić 4-dniowy tydzień pracy dla nauczycieli, takie prawo mogłoby pomóc rozwiązać problem niedoboru kadr dydaktycznych. Nauczyciel, do tej pory zatrudniony w jednej szkole, pojawiałby się w niej np. przez wspomniane 3 dni, a przez następne 2 dni mógłby dorabiać w innej placówce oświatowej, która posiada wakaty.

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”, zaznacza: - Rekordzista, którego znam, pracuje 50 godzin tygodniowo przy tablicy. Jeżeli nauczyciel pracowałby np. 4 dni w jednej szkole, to 5. dnia dorabiałby w drugiej. Wprowadzenie nowego rozwiązania na mocy ustawy, z punktu widzenia nauczycieli w przedszkolach oraz tych, uczących w klasach od I do III w szkołach podstawowych, komplikowałoby sprawę. Małe dzieci, uczęszczające do szkoły czy przedszkola przez 5 dni, muszą mieć zapewnioną opiekę przez wszystkie dni robocze, zatem też tego 5. dnia.

Krótszy tydzień pracy niebawem może zacząć obowiązywać nie tylko nauczycieli. Projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin jest w Sejmie. Skrócenie norm czasu pracy nie poskutkuje natomiast obniżeniem wysokości pensji. - Największe szanse na 4-dniowy tydzień pracy mają zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT - wymienia prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.

Pomysł wprowadzenia skróconego tygodnia roboczego podoba się Polakom. Pojawia się on wśród najbardziej pożądanych benefitów. Skorzystałby z niego co 3. pracownik - wynika z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service. Nie tylko wybrane biura zaczęły pracować krócej. W pierwszych szkołach 4-dniowy tydzień staje się faktem. Wodzisław Śląski wprowadził zmiany w 13 podstawówkach. Nie tylko pedagogowie, ale i dzieci przychodzą na lekcje nie przez 5, a 4 dni w tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji