Dyrektor szkoły w Bydgoszczy, chcący zachować anonimowość, mówi: - Jeszcze na początku września przyjmowałem nauczycieli do pracy, chociaż ogłoszenia o wakatach opublikowałem w czerwcu. Słyszę, właśnie od nauczycieli, ale tych, którzy odeszli z naszej branży, że wróciliby pod warunkiem, że w szkołach mogliby pracować przez 4 dni w tygodniu. Uczniowie nie odczuliby zmian: dla nich tydzień zajęć nadal byłby 5-dniowy.
Nasz rozmówca kontynuuje: - Pensum, czyli czas pracy pełnoetatowego nauczyciela, spędzony przy tablicy, wynosi 18 godzin. Jest on w stanie pracować przykładowo nawet tylko przez 3 dni, po 6 godzin codziennie. Najczęściej jednak zajęcia ma rozkładane na wszystkie dni robocze. Spędza więc w szkole po 3 lub 4 godziny każdego dnia. Jeżeli ma umowę w jednej szkole, raczej nie podejmuje zatrudnienia w kolejnej. Teoretycznie istnieje taka szansa, lecz wiąże się to ze zmianą lokalizacji w ciągu dnia.
Dyrektor kontynuuje: - Gdyby odgórnie ustalić 4-dniowy tydzień pracy dla nauczycieli, takie prawo mogłoby pomóc rozwiązać problem niedoboru kadr dydaktycznych. Nauczyciel, do tej pory zatrudniony w jednej szkole, pojawiałby się w niej np. przez wspomniane 3 dni, a przez następne 2 dni mógłby dorabiać w innej placówce oświatowej, która posiada wakaty.
Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”, zaznacza: - Rekordzista, którego znam, pracuje 50 godzin tygodniowo przy tablicy. Jeżeli nauczyciel pracowałby np. 4 dni w jednej szkole, to 5. dnia dorabiałby w drugiej. Wprowadzenie nowego rozwiązania na mocy ustawy, z punktu widzenia nauczycieli w przedszkolach oraz tych, uczących w klasach od I do III w szkołach podstawowych, komplikowałoby sprawę. Małe dzieci, uczęszczające do szkoły czy przedszkola przez 5 dni, muszą mieć zapewnioną opiekę przez wszystkie dni robocze, zatem też tego 5. dnia.
Krótszy tydzień pracy niebawem może zacząć obowiązywać nie tylko nauczycieli. Projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin jest w Sejmie. Skrócenie norm czasu pracy nie poskutkuje natomiast obniżeniem wysokości pensji. - Największe szanse na 4-dniowy tydzień pracy mają zatrudnieni w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym czy IT - wymienia prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.
Pomysł wprowadzenia skróconego tygodnia roboczego podoba się Polakom. Pojawia się on wśród najbardziej pożądanych benefitów. Skorzystałby z niego co 3. pracownik - wynika z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service. Nie tylko wybrane biura zaczęły pracować krócej. W pierwszych szkołach 4-dniowy tydzień staje się faktem. Wodzisław Śląski wprowadził zmiany w 13 podstawówkach. Nie tylko pedagogowie, ale i dzieci przychodzą na lekcje nie przez 5, a 4 dni w tygodniu.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?