Tych języków najchętniej uczymy w polskich szkołach. Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Język angielski wciąż króluje?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Wielojęzyczność jest wartością w dzisiejszym globalnym świecie i na rynku pracy. Między innymi dlatego nauka języków obcych w szkołach ma kluczowe znaczenie. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej dzieci uczą się obowiązkowo jednego języka obcego, a w klasie siódmej dochodzi drugi język. Najczęściej nauczany jako pierwszy jest język angielski, ale niemiecki depcze mu po piętach. Co z hiszpańskim, rosyjskim czy francuskim? Jakich języków uczą się polskie dzieci? Oto przegląd nauczania języków obcych w polskich szkołach i porównanie z innymi krajami europejskimi.

Spis treści

Język angielski nie zawsze priorytetem w podstawówkach

Mimo że angielski jest powszechnie używany na całym świecie, w szkołach podstawowych nie zawsze jest on priorytetem. Patrząc na statystyki europejskie dowiadujemy się, że około 84 proc. uczniów szkół podstawowych w Unii Europejskiej uczy się angielskiego. Belgia i Luksemburg skupiają się na nauce języków urzędowych. W każdym z tych krajów jest ich aż 3 – odpowiednio niderlandzki, francuski i niemiecki oraz francuski, niemiecki i luksemburski.

Stosunkowo niewielu uczniów, bo mniej niż połowa, uczy się obligatoryjnie angielskiego również w węgierskich i holenderskich podstawówkach. Język ten nieco rzadziej znajduje się też w planach zajęć niemieckich i portugalskich dzieci. Co trzecie z nich, zamiast na angielski, uczęszcza na lekcje innego języka obcego.

Inne kraje, takie jak Cypr, Malta, Hiszpania i Norwegia, kładą duży nacisk na naukę angielskiego na pierwszym etapie edukacji. Wierszyki, bajki i piosenki po angielsku w Polsce znają już przedszkolaki, a podstawy brytyjskiej gramatyki poznają w szkole podstawowej praktycznie wszyscy uczniowie.

Popularność francuskiego i niemieckiego

Jak wynika z analizy Preply, język francuski jest szczególnie popularny wśród uczniów greckich i hiszpańskich podstawówek, a także w Rumunii. Niemiecki, choć kiedyś był pierwszym językiem obcym dla wielu Polaków, obecnie jest bardziej popularny w Chorwacji, na Węgrzech i w Grecji. Niemieckiego uczą się tam blisko jedna piąta uczniów.

W polskich szkołach język niemiecki stoi na podium

Językiem obcym, który wielu Millenialsów poznawało jako pierwszy, był niemiecki. Choć może się wydawać, że został wyparty przez angielski, nic bardziej mylnego. Niemieckiego w ramach obowiązkowych zajęć uczy się w naszym kraju ponad połowa (54 proc.) licealistów i większość (71 proc.) uczniów techników.

Tym samym Polska wyróżnia się na tle Europy. Jeśli weźmiemy pod uwagę europejską średnią, w ogólniakach, obok zajęć z angielskiego, największą popularnością cieszą się lekcje hiszpańskiego i francuskiego.

W wielu krajach dzieci w szkołach podstawowych uczą się minimum dwóch języków obcych. Polska znalazła się na 8 miejscu w tym zestawieniu.

dane
Preply

Najwięcej małych poliglotów można znaleźć w Luksemburgu, gdzie ponad 80 proc. uczniów podstawówek posługuje się przynajmniej dwoma językami obcymi. Inne kraje, takie jak Grecja, Estonia i Dania, także wyróżniają się dużą różnorodnością językową w swoich szkołach podstawowych.

Jakich języków uczymy się w szkołach ponadpodstawowych?

W Polsce w liceach i technikach najczęściej następuje konsytuacja języka nauczanego w szkole podstawowej. Zwykle jest to język angielski. Jako drugi język uczniowie, w zależności od oferty placówki, mają do wyboru:

liczby procenty dane
Preply

Nauka języków obcych na studiach

Na studiach również poziom znajomości języków obcych ma znaczenie. W Polsce podobnie jak w innych krajach europejskich, angielski jest najpopularniejszym wyborem studentów. Jednak warto zauważyć, że nauka innych języków obcych, takich jak niemiecki czy hiszpański, również ma swoich zwolenników.

Najmniejszą popularnością cieszy się rosyjski i francuski. Liczba zainteresowanych nauką rosyjskiego na polskich uczelniach wyższych w ciągu ostatnich 2 lat spadła aż o 40 proc.

Naukę języka obcego warto zacząć jak najwcześniej

Rezolutne kilkulatki chłoną języki wyjątkowo szybko. Śpiewając piosenki i recytując wierszyki, zdobywają łatwość przyswajania wiedzy w późniejszym czasie. Zdaniem specjalistów, im młodsze dziecko, tym łatwiej jest mu opanować podstawy języka, które może szlifować w dorosłym życiu.

Jeśli chodzi o naukę języków u dzieci, ma to kilka naturalnych atutów. Jest bardziej prawdopodobne, że rozwiną wymowę zbliżoną do modelowej, ponieważ wciąż są w trakcie rozwijania swoich umiejętności językowych i potrafią dokładniej naśladować dźwięki. Co więcej, młodsze mózgi są bardziej elastyczne i łatwiej przyswajają nowe informacje. Wreszcie, dzieci są bardziej skłonne do próbowania nowych rzeczy i podejmowania ryzyka, nie martwiąc się zbytnio o porażkę lub zawstydzenie, co czyni je idealnymi uczniami języka – wyjaśnia Sylvia Johnson z Preply.com.

Nauka języków obcych to inwestycja w przyszłość, która może otworzyć wiele drzwi.

W jednych językach trudna jest gramatyka, w innych - pojawiają się kłopoty z zapisem lub wymową. Wiele zależy od tego, jak odmienny jest język obcy od naszego ojczystego.

10 najtrudniejszych języków świata. W czołówce język chiński...

Źródło: Preply

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji