Tych języków najchętniej uczymy w polskich szkołach. Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Język angielski wciąż króluje?

Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Wielojęzyczność jest wartością w dzisiejszym globalnym świecie i na rynku pracy. Między innymi dlatego nauka języków obcych w szkołach ma kluczowe znaczenie. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej dzieci uczą się obowiązkowo jednego języka obcego, a w klasie siódmej dochodzi drugi język. Najczęściej nauczany jako pierwszy jest język angielski, ale niemiecki depcze mu po piętach. Co z hiszpańskim, rosyjskim czy francuskim? Jakich języków uczą się polskie dzieci? Oto przegląd nauczania języków obcych w polskich szkołach i porównanie z innymi krajami europejskimi.

Spis treści

Język angielski nie zawsze priorytetem w podstawówkach

Mimo że angielski jest powszechnie używany na całym świecie, w szkołach podstawowych nie zawsze jest on priorytetem. Patrząc na statystyki europejskie dowiadujemy się, że około 84 proc. uczniów szkół podstawowych w Unii Europejskiej uczy się angielskiego. Belgia i Luksemburg skupiają się na nauce języków urzędowych. W każdym z tych krajów jest ich aż 3 – odpowiednio niderlandzki, francuski i niemiecki oraz francuski, niemiecki i luksemburski.

Stosunkowo niewielu uczniów, bo mniej niż połowa, uczy się obligatoryjnie angielskiego również w węgierskich i holenderskich podstawówkach. Język ten nieco rzadziej znajduje się też w planach zajęć niemieckich i portugalskich dzieci. Co trzecie z nich, zamiast na angielski, uczęszcza na lekcje innego języka obcego.

Inne kraje, takie jak Cypr, Malta, Hiszpania i Norwegia, kładą duży nacisk na naukę angielskiego na pierwszym etapie edukacji. Wierszyki, bajki i piosenki po angielsku w Polsce znają już przedszkolaki, a podstawy brytyjskiej gramatyki poznają w szkole podstawowej praktycznie wszyscy uczniowie.

Popularność francuskiego i niemieckiego

Jak wynika z analizy Preply, język francuski jest szczególnie popularny wśród uczniów greckich i hiszpańskich podstawówek, a także w Rumunii. Niemiecki, choć kiedyś był pierwszym językiem obcym dla wielu Polaków, obecnie jest bardziej popularny w Chorwacji, na Węgrzech i w Grecji. Niemieckiego uczą się tam blisko jedna piąta uczniów.

W polskich szkołach język niemiecki stoi na podium

Językiem obcym, który wielu Millenialsów poznawało jako pierwszy, był niemiecki. Choć może się wydawać, że został wyparty przez angielski, nic bardziej mylnego. Niemieckiego w ramach obowiązkowych zajęć uczy się w naszym kraju ponad połowa (54 proc.) licealistów i większość (71 proc.) uczniów techników.

Tym samym Polska wyróżnia się na tle Europy. Jeśli weźmiemy pod uwagę europejską średnią, w ogólniakach, obok zajęć z angielskiego, największą popularnością cieszą się lekcje hiszpańskiego i francuskiego.

W wielu krajach dzieci w szkołach podstawowych uczą się minimum dwóch języków obcych. Polska znalazła się na 8 miejscu w tym zestawieniu.

dane
Preply

Najwięcej małych poliglotów można znaleźć w Luksemburgu, gdzie ponad 80 proc. uczniów podstawówek posługuje się przynajmniej dwoma językami obcymi. Inne kraje, takie jak Grecja, Estonia i Dania, także wyróżniają się dużą różnorodnością językową w swoich szkołach podstawowych.

Jakich języków uczymy się w szkołach ponadpodstawowych?

W Polsce w liceach i technikach najczęściej następuje konsytuacja języka nauczanego w szkole podstawowej. Zwykle jest to język angielski. Jako drugi język uczniowie, w zależności od oferty placówki, mają do wyboru:

liczby procenty dane
Preply

Nauka języków obcych na studiach

Na studiach również poziom znajomości języków obcych ma znaczenie. W Polsce podobnie jak w innych krajach europejskich, angielski jest najpopularniejszym wyborem studentów. Jednak warto zauważyć, że nauka innych języków obcych, takich jak niemiecki czy hiszpański, również ma swoich zwolenników.

Najmniejszą popularnością cieszy się rosyjski i francuski. Liczba zainteresowanych nauką rosyjskiego na polskich uczelniach wyższych w ciągu ostatnich 2 lat spadła aż o 40 proc.

Naukę języka obcego warto zacząć jak najwcześniej

Rezolutne kilkulatki chłoną języki wyjątkowo szybko. Śpiewając piosenki i recytując wierszyki, zdobywają łatwość przyswajania wiedzy w późniejszym czasie. Zdaniem specjalistów, im młodsze dziecko, tym łatwiej jest mu opanować podstawy języka, które może szlifować w dorosłym życiu.

Jeśli chodzi o naukę języków u dzieci, ma to kilka naturalnych atutów. Jest bardziej prawdopodobne, że rozwiną wymowę zbliżoną do modelowej, ponieważ wciąż są w trakcie rozwijania swoich umiejętności językowych i potrafią dokładniej naśladować dźwięki. Co więcej, młodsze mózgi są bardziej elastyczne i łatwiej przyswajają nowe informacje. Wreszcie, dzieci są bardziej skłonne do próbowania nowych rzeczy i podejmowania ryzyka, nie martwiąc się zbytnio o porażkę lub zawstydzenie, co czyni je idealnymi uczniami języka – wyjaśnia Sylvia Johnson z Preply.com.

Nauka języków obcych to inwestycja w przyszłość, która może otworzyć wiele drzwi.

W jednych językach trudna jest gramatyka, w innych - pojawiają się kłopoty z zapisem lub wymową. Wiele zależy od tego, jak odmienny jest język obcy od naszego ojczystego.

10 najtrudniejszych języków świata. W czołówce język chiński...

Źródło: Preply

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji