„Statutowy Absurd Roku 2022” został wyłoniony. Co zwyciężyło w plebiscycie? Zapisy w statuach szkół budzą wątpliwości prawne

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zorganizowano plebiscyt na największy absurd statutowy. Który zapis zwycięży?
Zorganizowano plebiscyt na największy absurd statutowy. Który zapis zwycięży? pexels/ Yan Krukau
„Statutowy Absurd Roku 2022” to plebiscyt, który ma na celu wyłonienie najbardziej krzywdzącego zapisu w regulacjach wewnątrzszkolnych. Okazuje się, że statuty niekiedy zawierają postanowienia, które godzą w prawa uczniów czy rodziców. W tym roku o ten niechlubny tytuł konkurowało osiem placówek z poszczególnych miast Polski. – Konkurs to zachęta dla innych szkół [...] do dostosowania statutów do wymogów prawa powszechnie obowiązującego – mówi wiceprezes SUS, Daniel Sjargi. Zwyciężyła szkoła z Kalisza.

Spis treści

„Statutowy Absurd Roku 2022” wyłoniony. Co nim zostało?

Plebiscyt na „Statutowy Absurd Roku 2022” dobiegł końca. Zwyciężyło Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu za następujący zapis w statucie:

„Jeżeli w wyniku złożonej skargi ustalone zostaną fakty potwierdzające nienaruszenie praw ucznia, a skarżący uczeń nie przeprosi w terminie jednego tygodnia posądzoną o to naruszenie osobę lub organ szkoły, wobec ucznia zastosowane będą ustalenia WO w zakresie oceny zachowania; w tym samym przypadku na złożoną przez rodziców nieuzasadnioną skargę osobie lub organowi szkoły posądzonemu o naruszenie praw dziecka przysługuje dochodzenie odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych”.

Zapisy w statucie szkoły niezgodne z prawem? Chodzi o nagłośnienie problemu

Czy nauczyciel może kazać uczennicy zmyć makijaż? Czy zgodne z prawem jest wstawienie oceny niedostatecznej za zachowanie lub zabranie uczniowi telefonu? Coraz częściej mówi się o tym, jakie prawa mają uczniowie. Okazuje się, że szkoły nie zawsze ich przestrzegają.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS) – organizacja pozarządowa działająca na rzecz praworządności w szkołach – kolejny raz zorganizowało plebiscyt, w którym wyłoniony ma zostać najbardziej absurdalny zapis w szkolnych statutach. Na co dzień stowarzyszenie udziela interwencji w związku z łamanie praw uczniów. Trwają one jednak dość długo, plebiscyt ma pokazać ten problem szerszemu gronu odbiorców.

– Nominowane regulacje zostały wybrane spośród interwencji prowadzonych przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów w 2022 roku i są przykładem poważnych naruszeń prawa, które wpływają na codzienne funkcjonowanie uczniów w szkole – mówi Daniel Sjargi, wiceprezes SUS. – Zależy nam na tym, aby społeczeństwo dowiedziało się o skali problemu i miało świadomość, że można (i warto!) sprzeciwić się takim standardom w szkołach.

„Statutowy Absurd Roku 2022”. Lista nominowanych

Tym razem do plebiscytu „Statutowy Absurd Roku 2022” nominowanych było osiem placówek ze szkół we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Kaliszu, Koszalinie, Bydgoszczy, Kielcach i Łodzi. Kontrowersyjne zapisy w statutach szkolnych dotyczyły m.in. kwestii związanych z regulowaniem ubioru uczniów, kryteriami oceniania czy obowiązkiem uczestniczenia w zajęciach fakultatywnych.

Uczniowie z Technikum nr 18 we Wrocławiu „w przypadku stwierdzenia niestosowanego stroju (odkryty brzuch, widoczna bielizna itp.) […] otrzymują strój zamienny”. Z kolei w statucie szkolnym Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu znalazł się zapis głoszący: „[uczeń] może za pozwoleniem nauczyciela zaspokoić pragnienie”.

Kolejną nominowaną szkołą jest SP nr 17 w Koszalinie. Zamieściła ona zapis, mówiący o tym, że uczeń w ramach kary ma pomagać paniom sprzątaczkom, panu konserwatorowi przy pracach szkolnych, a także wykonywać działania zlecone przez wychowawcę, np. pisać na komputerze zlecone pisma, ogłoszenia, informacje czy wykonywać pomoce dydaktyczne. Ponadto ma „naprawiać szkody pod kontrolą dorosłego” lub „oddać w zamian coś swojego”.

W kaliskim Liceum Sztuk Plastycznych uczeń, który zgłosi skargę w sprawie naruszenia praw ucznia, a skarga ta nie zostanie potwierdzona przez dyrektora, może mieć obniżoną ocenę z zachowania. Jeśli zaś skarga ta zostanie złożona przez rodzica i nie będzie rozpatrzona pozytywnie, przewiduje się dochodzenie odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Bydgoszczy w swoim statucie zamieścił obowiązek, by uczeń „zgodnie współżył z zespołem klasowym na zasadzie podporządkowania”, a SP nr 122 w Łodzi wprowadziła nietypową zasadę dotyczącą oceniania testów. Osoba, która chce otrzymać ocenę celującą, musi zdobyć powyżej 100 procent za sprawdzian.

W statutach znalazły się też kwestie dotyczące lekcji religii. Zajęcia te są nieobowiązkowe, jednak SP nr 50 w Lublinie wymagała, by w momencie, gdy zorganizowano by zastępstwo, na którym realizowana jest podstawa programowa z przedmiotu innego niż religia – uczeń nieuczęszczający na te zajęcia, musiałby na takim zastępstwie się pojawić. Ponadto w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w postępowaniu rekrutacyjnym liczy się także opinia proboszcza.

Prawa i obowiązki uczniów w szkołach

Kontrowersyjnymi kwestiami związanymi z prawami ucznia, które są obecnie podnoszone, jest np. zakaz skorzystania z toalety w trakcie lekcji, zabieranie uczniowi telefonu czy czytanie jego prywatnej korespondencji (np. w komórce czy na liścikach przesyłanych w trakcie lekcji).

Sporną kwestią jest też regulowanie zasadami statutu ubioru uczniów, możliwości przychodzenia do szkoły w makijażu, pofarbowanych włosach czy pomalowanych paznokciach. Część internautów zauważa, że dawniej odpowiedni strój w szkole był obowiązkowy i nikt nie dyskutował o tym, czy nauczyciel może kazać zmyć uczennicy makijaż:

  • Szkoła to szkoła, a nie rewia mody.
  • Teraz to nauczyciel nic nie może.
  • Z mojej byłej szkoły wyrzucano dziewczyny, które przyszły do szkoły w makijażu.

Warto pamiętać, że oprócz praw uczniowie mają także swoje obowiązki. Statuty szkolne powinny być zgodne z Konstytucją RP, Konwencją o ochronie praw człowieka, a także Konwencji Praw Dziecka.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji