Akademia Leona Koźmińskiego - aktualne oferty pracy na stanowiska naukowe i akademickie

Redakcja Strefy Edukacji
Akademia Leona Koźmińskiego - oferty pracy
Akademia Leona Koźmińskiego - oferty pracy gettyimages.com/Jirapong Manustrong
Poszukujesz pracy jako nauczyciel akademicki? A może jesteś zainteresowany stanowiskami naukowymi? Z naszego artykułu możesz dowiedzieć się o nowych ofertach pracy, które oferuje Akademia Leona Koźmińskiego. Sprawdź, czy wolne wakaty czekają na pracowników uczelni i wykładowców. Czy jakaś z nich jest dobrana do twoich kompetencji? Warto wiedzieć, jak można wziąć udział w konkursie na określone stanowisko, którym jesteś zainteresowany.

Akademia Leona Koźmińskiego - wolne stanowiska pracy

Na polskich uczelniach można wyróżnić kilka rodzajów stanowisk, na które zatrudniani są nauczyciele akademiccy. Są to:

  • pracownicy dydaktyczni
  • pracownicy badawczy
  • pracownicy badawczo-dydaktyczni

Dodatkowo w ramach tego podziału nauczyciele akademiccy mogą być zatrudnieni na stanowiskach:

  • profesora
  • profesora uczelni
  • adiunkta
  • asystenta

Warto wiedzieć, że dana uczelnia może mieć również inne stanowiska, które określone są w jej statucie.
Rekrutacja na stanowiska akademickie ma formę konkursu. Jest to obowiązek, jeśli: * jest to pierwszy pierwszy stosunek pracy w określonej uczelni publicznej nawiązany z nauczycielem akademickim,

  • jest to umowa na czas nieokreślony lub określony dłuższy niż 3 miesiące,
  • jest to wymiar pracy przekraczający połowę pełnego wymiaru czasu pracy.

Dane pochodzą z Akademickiej Bazy Ogłoszeń.

Oferty pracy - Akademia Leona Koźmińskiego: Asystent / adiunkt

  • Lokalizacja: Warszawa
  • Uczelnia: Akademia Leona Koźmińskiego
  • Wydział: Department of Accounting and Corporate Governance
  • Rodzaj stanowiska: badawczo-dydaktyczna
  • Typ zatrudnienia: pełny etat, umowa o pracę
  • Ogłoszenie dodano: 2024-02-15
  • Ogłoszenie wygasa: 2024-04-16

Oczekiwania:

  • for a position Asistant: Master Degree in Accounting and Finance or equivalent in relevant discipline,
  • for a position of Assistant Professor: PhD or equivalent in relevant discipline,
  • professional experience in the area of tax accounting or accounting for small business,
  • an emerging track record in research in tax accounting commensurate with stage of career,
  • experience of teaching at undergraduate and graduate level on topics to tax accounting or equivalent experience,
  • availability to conduct classes on weekdays and weekends - according to the needs of the study program,
  • excellent interpersonal skills, communication style and team working,
  • excellent written and verbal communication skills including presentation skills (at least B2 in Polish language and at least B1 in English, determined in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages),
  • excellent organisational and administrative skills,
  • ability to form positive working relationships within the University, community, business and other partners,
  • commitment to excellence in research and teaching and to providing the highest quality experience for students,
  • commitment to working within professional and ethical codes of conduct,
  • profiles on major social media (LinkedIn, Researchgate) or readiness to set them up,
  • readiness to indicate KU as the first place of work.

Obowiązki:

  • establish own area of independent research in the area of Tax Accounting as appropriate to the work of the Department of Accounting and Corporate Governance, ensuring a commitment to the highest standards of ethics and integrity in research,
  • participate in collaborative research projects as appropriate to the discipline,
  • identify sources of funding and secure funding for own research programme,
  • write papers and submit for publications in leading research journals and/or leading national/international conferences proceedings or other outputs as appropriate to the discipline,
  • teach across a range of programs at different level using appropriate teaching, learning support and assessment methods and technologies in the area of tax accounting,
  • supervise undergraduate and/or graduate students if required,
  • undertake internal roles of responsibility e.g. contribute to committees and working groups,
  • taking care of student organizations and projects,
  • performing administrative and organizational tasks specified by the Head of the Department,
  • applying for grants and obtaining funding for research from external sources,
  • engage effectively in non-academic impact of research, including substantial knowledge or technology exchange and/or public engagement activities, involving a range of partnerships with external organisations.

Więcej informacji o ofercie pracy znajduje się na stronie: bazaogloszen.nauka.gov.pl

Oferty pracy - Akademia Leona Koźmińskiego: Adiunkt/Profesor

  • Ogłoszenie dodano: 2024-02-09
  • Ogłoszenie wygasa: 2024-03-05

For more information, please read the description of the field and the study program: https://www.kozminski.edu.pl/en/department/department-accounting Any questions regarding the recruitment announcement can be directed to prof. dr hab. Dorota Dobija to the e-mail address: [email protected] We encourage you to contact us and ask questions if you have any doubts about the content of the advertisement or want to consult on how to adjust your scientific path to the profile of the candidate you are looking for and the recruitment needs of a given organizational unit.

  • for a position of assistant professor: PhD or equivalent in relevant discipline,
  • for a position of associate professor: academic degree of doctor habilitated, in the case of obtaining the academic degree of doctor at a foreign university, scientific achievements sufficient to consider the achievements as equivalent to the degrees of doctor habilitated,
  • a creative research vision for development, implementation and delivery of successful research projects,
  • an emerging track record in research in sustainability accounting and reporting commensurate with stage of career,
  • experience of teaching at undergraduate and graduate level,
  • excellent written and verbal communication skills including presentation skills (compulsory at least B2 in English determined in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages, and at least B1 in Polish is welcomed),

Obowiązki:

  • establish own area of independent research in the area of Sustainability Accounting/Finance as appropriate to the work of the Department of Accounting and Corporate Governance, ensuring a commitment to the highest standards of ethics and integrity in research,
  • participate in international collaborative research projects as appropriate to the discipline,
  • write papers and submit for publications in leading international research journals and/or leading national/international conferences or other outputs as appropriate to the discipline,
  • teach across a range of programs at different level using appropriate teaching, learning support and assessment methods and technologies in the area of sustainability accounting and reporting,
  • supervise graduate and doctoral research students as required,

ZOBACZ KONIECZNIE

Książki, które mogą Cię zainteresować

Materiały promocyjne partnera
Okazje

Dużo kupujesz ale nie lubisz przepłacać? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!