Bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Rodzice są świadomi zagrożeń. A co z kontrolą rodzicielską?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Są narzędzia, które w prosty sposób zwiększą bezpieczeństwo dzieci w internecie. Wypróbuj aplikacje kontroli rodzicielskiej i inne. Umiesz obsługiwać smartphone i media społecznościowe? Z tym też sobie poradzisz.
Są narzędzia, które w prosty sposób zwiększą bezpieczeństwo dzieci w internecie. Wypróbuj aplikacje kontroli rodzicielskiej i inne. Umiesz obsługiwać smartphone i media społecznościowe? Z tym też sobie poradzisz. Unsplash
Z badań wynika, że 88 proc. rodziców martwi się o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie. Raport ClickMeeting ukazuje rosnącą świadomość rodziców w kwestii cyberzagrożeń, jak i potrzebę stosowania odpowiednich narzędzi do kontroli rodzicielskiej. Jednocześnie tylko jedna trzecia badanych zna narzędzia zapewniające bezpieczeństwo online dla swoich dzieci. Podpowiadamy, z jakich aplikacji i wtyczek można korzystać.

Spis treści

Zainteresowanie rodziców bezpieczeństwem dzieci w internecie

Z badania* przeprowadzonego przez ClickMeeting wynika, że prawie 9 na 10 rodziców jest zaniepokojonych kwestią bezpieczeństwa ich dzieci w Internecie. Jedynie 7 proc. respondentów nie obawia się takich zagrożeń, a 5 proc. osób nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Jednocześnie jednak zaledwie 56 proc. ankietowanych jest zainteresowanych poprawą ochrony najmłodszych w czasie ich aktywności online. Natomiast 29 proc. badanych chciałoby większego bezpieczeństwa swoich dzieci w tym zakresie, ale nie wie, w jaki sposób tego dokonać.

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo istotne, szczególnie w kontekście najmłodszych użytkowników. Świadomość rodziców na temat cyberzagrożeń bez wątpienia rośnie, jednak warto systematycznie aktualizować wiedzę, ponieważ świat ulega szybkim przemianom. Technologia daje najmłodszym wiele możliwości, m.in. ułatwia zdobywanie informacji. Warto wspierać rozwój swoich dzieci, pamiętając przy tym o ich bezpieczeństwie – komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Co ciekawe, 9 proc. osób nie widzi potrzeby wprowadzania żadnych zmian, a 6 proc. nie zastanawiała się nad tym zagadnieniem.

Narzędzia i aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Narzędzia do kontroli rodzicielskiej to praktyczny element profilaktyki ze strony rodziców, ay chronić bezpieczeństwo dzieci w świecie online. Dla tych, którzy chcą śledzić i kontrolować aktywność swoich dzieci w sieci, istnieje wiele przydatnych aplikacji i narzędzi. Niektóre są płatne, inne całkowicie darmowe.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting, jedynie ⅓ rodziców jest zaznajomiona z narzędziami służącymi do ochrony ich dzieci przed zagrożeniami w sieci. Następne 32 proc. respondentów uważa, że zna takie rozwiązania i planuje z nich skorzystać, a 27 proc. osób deklaruje, że ich nie zna, ale zamierza to zmienić. Z kolei 7 proc. ankietowanych przyznaje, że nie mają o nich wiedzy i nie zamierzają używać takich narzędzi.

Warto się z nimi zapoznać. Są proste we wdrożeniu i pozwalają m.in. na:

  • monitorowanie aktywności online,
  • filtrowanie treści,
  • kontrolę czasu ekranu,

a także mają inne funkcje, które pomagają w ochronie dzieci przed nieodpowiednimi treściami i zagrożeniami.

Najpopularniejszy wydaje się być Family Link od Google. Zobacz, jakie jeszcze aplikacje, wtyczki i programy chronią dzieci przed zagrożeniami.

Tego rodzice zakazują robić dzieciom w sieci

Około 43 proc. ankietowanych uważa, że zawsze dba o prywatność ich dzieci online. Z kolei 48 proc. stara się robić to jak najczęściej. Jedynie 7 proc. respondentów nie robi tego, ponieważ nie wiedzą, jak mieliby to zrobić, a 1 proc. uważa, że kwestia ta nie ma znaczenia.

Kiedy już decydujemy się na zadbanie o bezpieczeństwo dzieci online, to aż 71 proc. ankietowanych przekazuje im informacje na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Poza tym rodzice:

  • śledzą aktywność internetową dziecka (49 proc.),
  • nie publikują zdjęć swoich dzieci w Internecie (41 proc.),
  • instalują programy do kontroli rodzicielskiej (34 proc.),
  • zakazują dzieciom publikacji własnych zdjęć i filmów w sieci (31 proc.),
  • instalują programy antywirusowych (29 proc.).

*Badanie przeprowadzono w marcu 2023. Ankietowani to osoby posiadające dzieci w wieku od 7 do 18 lat, zamieszkujący miejscowości do 5 tys. mieszkańców (21 proc.), od 5 do 20 tys. mieszkańców (14 proc.), od 20 do 100 tys. mieszkańców (27 proc.), od 100 do 500 tys. mieszkańców (21 proc.) oraz powyżej 500 tys. mieszkańców (17 proc.). Badani to osoby w wieku 18-34 lata (19 proc.), 35-54 lata (76 proc.) oraz powyżej 55 roku życia (5 proc.), 65 proc. wszystkich osób to kobiety, a 35 proc. mężczyźni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji