Spis treści
Zmiany w szkolnictwie trwają
Początek nowego roku wiąże się z wieloma zmianami i planami zmian w polskiej oświacie. To między innymi: podwyżki dla nauczycieli, rezygnacja z prac domowych, likwidacja historii i teraźniejszości, odchudzenie podstawy programowej, a także nieuwzględnianie na świadectwie ocen z religii i etyki.
W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – napisano w wykazie prac legislacyjnych MEN.
Z takimi zmianami w edukacji nie zgadzają się katecheci, którzy postanowili wystosować petycję do minister edukacji.
Usunięcie oceny z religii oznaką nierównego traktowania uczniów?
Katecheci z Tarnowa wystosowali petycję o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów.
W imieniu środowiska nauczycieli religii i innych środowisk wychowawczych zwracamy się z prośbą o niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i średnich oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów - czytamy w piśmie wystosowanym do minister edukacji.
W petycji zawarto poniższe postulaty:
- Uważamy, że ocena z religii/etyki powinna pozostać na świadectwie, jako odzwierciedlenie wysiłku ucznia włożonego w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu.
- Ocena z religii/etyki powinna być wliczana do średniej ocen.
- Ocena pełni rolę motywacyjną i informacyjną, dlatego mamy obowiązek bronić prawa uczniów do jej posiadania oraz wliczania do średniej ocen.
- Ocena z religii/ etyki, zgodnie z podstawą programową, nie jest za formację.
- Forsowanie stanowiska usunięcia oceny z religii/etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów uczęszczających na przedmiot o charakterze wyznaniowym.
- Uważamy, że model religia lub etyka powinien zostać w Polsce wprowadzony, jako standard edukacyjny oraz wyraz troski Narodu o wychowanie człowieka wartościowego a tym samym wykluczyć opcję NIC.
Do tej pory pismo podpisane zostało ponad 5 tysięcy razy.
Źródło: Petycja o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów.