Czy religia wlicza się do średniej? Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o ocenie z religii i etyki. Jeszcze więcej zmian

Barbara Wesoła
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kwestia roli religii w ocenach uczniów budziła liczne dyskusje w społeczności edukacyjnej. Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) podjęło stanowczą decyzję. Czy religia i etyka przestaną wpływać na średnią ocen uczniów? Co konkretnie postanowiło MEN, a także jakie inne zmiany czekają uczniów od kwietnia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

Czy religia wlicza się do średniej?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych uczniowie, którzy uczęszczali na zajęcia z religii lub etyki uzyskiwali oceny, które były brane pod uwagę podczas obliczania średniej.

Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć – czytamy w rozporządzeniu.

krzyż w klasie
Zmiany w edukacji dotyczą m.in. religii. Na początek zreformowana zostanie kwestia ocen. Arkadiusz Dembinski/Polska Press

Od tego roku szkolnego ten przepis nie będzie obowiązywał.

W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – napisano w wykazie prac legislacyjnych MEN.

Trwa głosowanie...

Czy oceny z religii powinny wliczać się do średniej?

Ocena z religii i etyki na świadectwie

MEN postanowiło, że oceny z religii nie będą uwzględniane w ogólnej średniej ocen uczniów. Zmiana ta została wprowadzona poprzez nowe rozporządzenie, które ma obowiązywać od kwietnia tego roku.

Decyzja resortu oznacza, że przedmioty związane z religią i etyką nie będą już brane pod uwagę przy obliczaniu rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych. Ministerstwo uzasadnia to tym, że oceny z religii nie będą już wymieniane w ocenach klasyfikacyjnych z powodu dobrowolnego charakteru zajęć religijnych.

Warto wiedzieć, że religia odbywa się w publicznych przedszkolach oraz szkołach podstawowych organizują na żądanie rodziców, natomiast w przypadku publicznych szkół ponadpodstawowych decyzję tę podejmują zarówno rodzice, jak i sami uczniowie, jeżeli są pełnoletni.

Inne zmiany w szkołach od kwietnia

Zmiana przepisów dotyczy także innych aspektów edukacji, które odczują już niebawem uczniowie szkół podstawowych. Zmiany w edukacji, które są przewidziane na nowy rok szkolny, dotyczą m.in. prac domowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji