Co to jest kotylion i kiedy się go nosi? Zrób kokardę narodową samodzielnie, to proste. Pokazujemy, jak przygotować kotylion krok po kroku

Prezentujemy, jak krok po kroku wykonać kotylion.
Prezentujemy, jak krok po kroku wykonać kotylion. _Alicja_/pixabay.com
Kokardy narodowe, zwane kotylionami, to symbol w barwach narodowych przypinany zwykle do płaszcza czy kurtki podczas ważnych uroczystości. Kiedy nosimy kotyliony? Kokardę warto przygotować między innymi na obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada. Biało-czerwoną rozetkę bardzo łatwo wykonać własnoręcznie. Jak zrobić kotylion? Tłumaczymy krok po kroku. Przygotowanie kotylionów to znakomita okazja do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem i rozmowy o polskiej historii i patriotyzmie.

Spis treści

Kotylion, czyli kokarda. Co to jest kotylion?

Kotylion (fr. cotillon) to zbiorowa zabawa taneczna, w czasie której pary tancerzy noszą przypięte do piersi ozdobne odznaki zwane właśnie kotylionami. Zazwyczaj są to wzorowane na orderach małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardy. Pary jednakowych kotylionów są na początku zabawy rozdzielane między tancerzy i tancerki, a zabawa polega na tym, aby ich posiadacze odnaleźli się na sali i tańczyli razem.

Dlaczego więc narodowe kokardy nazywamy zwykle (błędnie!) kotylionami? Zapewne ze względu na podobieństwo obu ozdób. Biało-czerwona rozetka to symbol patriotyczny, który znakomicie sprawdzi się właśnie przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Kiedy nosimy kotyliony?

Poza uroczystościami 11 listopada rozetki można nosić również podczas innych ważnych świąt państwowych. Kokardę w narodowych barwach warto więc poza Narodowym Świętem Niepodległości przypiąć do ubrania na Dzień Flagi Rzeczypospolitej, Święto Wojska Polskiego czy Święto Konstytucji 3 Maja. Wzorowany kształtem na orderach patriotyczny kotylion z roku na rok zyskuje na popularności.

Jak powinien wyglądać kotylion?

Kotylion to biało-czerwona, charakterystyczna rozetka. Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana patriotyczna kokarda? Rozmiar kotyliona waha się zwykle od 4 do 9 cm średnicy. Ważne jest jednak ułożenie kolorów.

Zgodnie z polską heraldyką, kotylion powinien mieć czerwony otok i biały środek. Nie trzeba się jednak sztywno trzymać tej zasady – kokardy z czerwonym środkiem i białym otokiem nosili na przykład uczestnicy powstania styczniowego. Dopuszczalny jest także czerwony punkt na środku, przy czerwonym otoku i białym wnętrzu kotyliona.

Sam dobór kolorów i ich układu przy własnoręcznym przygotowaniu kotylionów wraz z dzieckiem już jest dobrym wstępem do rozmowy o narodowych symbolach i ważnych dla Polski i Polaków rocznicach.

Jak zrobić kotylion samodzielnie? Tłumaczymy krok po kroku

Ze względu na listopadową aurę, kotylion jest znakomitym wyborem – wystarczy ten drobny symbol przypiąć do płaszcza czy kurtki, aby codzienne okrycie wierzchnie nabrało wyjątkowego, uroczystego charakteru. Kotyliony można robić z papieru czy bibuły. Takie sprawią też najmniej trudności młodszym dzieciom.
Warto jednak przygotować kotylion ze wstążki lub pasmanteryjnej taśmy, aby ozdoba była trwała i odporna na ewentualny deszcz.

  • Potrzebne będą: wstążki – czerwona (szersza) i biała (węższa), igła i nitka, nożyczki. Na środek przyda się czerwony karton. I agrafka do przypięcia kotyliona.
  • Odmierz około pół metra czerwonej i tyle samo białej wstążki.
  • Złóż wstążki razem i zszywaj obie prostym, fastrygowym ściegiem.
  • Ścieg fastrygowy pozwoli marszczyć obie wstążki.
  • Podczas zszywania układaj wstążki w rozetkę. Dobrze jest używać wytrzymałej nitki.
  • Po przeszyciu całych wstążek zmarszcz je dobrze, ułóż w zgrabną rozetkę i zeszyj, aby zachowała kształt.
  • Z tyłu (cała czerwona strona) przyszyj agrafkę, która pozwoli na przypięcie kotyliona do ubrania.
  • Z czerwonego kartonu wytnij niewielkie kółko, które będzie środkiem kokardy.
  • Dopasuj kartonowe kółko rozmiarem do środka rozetki i przyklej na jej środku.
  • Gotowe! Możesz świętować!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji