Cytologia III – transport przez błony komórkowe z działu biologia komórki. Przygotowanie do matury z biologii na poziomie rozszerzonym

Barbara Wesoła
Transport przez błony komórkowe. Maturzyści muszą znać ten temat
Transport przez błony komórkowe. Maturzyści muszą znać ten temat Red. Polska Press
Jak dobrze przygotować się do matury rozszerzonej z biologii? Zachęcamy do przygotowań z kanałem Aniodbiologii. Biologia na maturze zdawana jest na poziomie rozszerzonym, jako przedmiot dodatkowy. Każdego roku nie brakuje chętnych zdających ten przedmiot. W tym materiale omawiamy jeden z tematów drugiego działu o nazwie biologia komórki (cytologia). Temat lekcji: transport przez błony komórkowe.

Spis treści

Cytologia (Biologia komórki): transport przez błony komórkowe

Trzecia lekcja z działu biologia komórki dotyczy transportu przez błony komórkowe. W tym odcinku dowiesz się m.in. co i w jaki sposób przechodzi przez błony, które są przepuszczalne. Poznasz definicje osmozy i dyfuzji.

Zapamiętaj z tej lekcji, że błony są półprzepuszczalne, a zatem:

  • gazy, woda i małe, polarne cząsteczki – przechodzą bezpośrednio przez błonę (dyfuzja prosta), a glukoza, białka, kwasy nukleinowe itp. – nie przechodzą bezpośrednio przez błonę – są za duże;
  • jony – nie przechodzą bezpośrednio przez błonę;
  • większe cząsteczki i jony potrzebują białek kanałowych/nośnikowych – nazywa się to dyfuzja ułatwiona.

Ponadto naucz się, że transport przez błony jest:

  • bierny: dyfuzja prosta lub dyfuzja ułatwiona,
  • lub aktywny – wbrew gradientowi stężeń – wymaga nakładu energii.

Musisz znać także rodzaje roztworów:

  • Roztwór izotoniczny – stężenie substancji rozpuszczonych wewnątrz = na zewnątrz. Komórki nie zmieniają stanu, woda przepływa równomiernie w obie strony.
  • Roztwór hipertoniczny – stężenie substancji rozpuszczonych na zewnątrz WYŻSZE niż wew. Woda wypływa z komórki; kom. zwierzęca – obkurczanie, kom roślinna – plazmoliza.
  • Roztwór hipotoniczny – stężenie substancji rozpuszczonych na zewnątrz NIŻSZE niż wew. pęcznienie komórek przez napływ wody (pękanie kom. zwierzęcej).

Sprawdź inne działy i lekcje na kanale Aniodbiologii>>, szczególnie może cię zainteresować film o lipidach, które stanowią podstawę budowy błon komórkowych.

Przygotowania do matury z biologii z kanałem Aniodbiologii

Zdajesz maturę z biologii? Już teraz wraz z kanałem Aniodbiologii rozpocznij kompleksowe przygotowania do tego egzaminu. Nauczycielka biologii – Ania Kazimierczuk – w ciekawy sposób omawia poszczególne działy i lekcje z zakresu biologii na poziomie rozszerzonym.

Na bieżąco pojawiają się nowe odcinki, które stanowią realizację podstawy programowej. Zdobądź wiedzę niezbędną do uzyskania wysokiego wyniku na maturze z biologii.

Ania Kazimierczuk to nauczycielka, która ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze doświadczenia pedagogiczne zdobywała w tradycyjnej szkole. Po jakimś czasie postanowiła jednak zrealizować plan, który od dłuższego czasu chodził jej po głowie – założyła kanał na YouTube o nazwie Aniodbiologii. Możemy tam znaleźć poszczególne zagadnienia przygotowujące do matury z biologii.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji