Brak prac domowych w szkole podstawowej. Od kiedy obowiązuje? Sprawdź, co zakłada rozporządzenie i jakie są zmiany

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Nowacka podpisała już rozporządzenie w sprawie prac domowych.
Barbara Nowacka podpisała już rozporządzenie w sprawie prac domowych. freepik/ dokument MEN
Zakaz prac domowych czy ich znaczące ograniczenie? Minister edukacji podpisała już rozporządzenie, które reguluje tę kwestię w klasach 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej. Kiedy nie będzie zadań domowych? I jakie będą zmiany w tym zakresie? Zobacz najnowsze informacje na ten temat przekazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Brak prac domowych już obowiązuje.

Spis treści

Kiedy nie będzie prac domowych 2024?

Zlikwidowanie prac domowych w klasach 1-3 szkoły podstawowej było jednym z postulatów Koalicji Obywatelskiej, w trakcie kampanii wyborczej. Teraz, nowy rząd wciela ten postulat w życie. I chociaż minister edukacji Barbara Nowacka zapowiadała, że „duża reforma programowa, do której zapraszane jest całe środowisko szkolne, będzie przeprowadzona w ciągu kilku najbliższych lat”, to brak prac domowych jest pierwszym z realizowanych postulatów. W kolejnych tygodniach kwietnia poznamy również propozycje ministerstwa dotyczące odchudzenia podstaw programowych. W połowie kwietnia rozpoczną się konsultacje.

Trwa głosowanie...

Czy prace domowe powinny być zlikwidowane?

Zgodnie z rozporządzeniem w klasach 1-3 ma obowiązywać całkowita rezygnacja z prac domowych (wyłączają jedynie ćwiczenia usprawniające motorykę małą), a w klasach 4-8 zadania domowe nie będą podlegać ocenie i będą nieobowiązkowe. W przypadku osób uczęszczających do szkół średnich, nie przewiduje się żadnych reform. W rozporządzeniu pojawiły się drobne zmiany w stosunku do tego, co znalazło się w projekcie rozporządzenia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy nie będzie zadań domowych. Jak zapowiadała minister edukacji „od początku kwietnia takie rozporządzenie wejdzie”. Następnie Katarzyna Lubnauer w Radiu RMF FM zapowiedziała, że likwidacja obowiązkowych prac domowych nastąpi 15-16 kwietnia. Barbara Nowacka również wskazywała na 16 kwietnia.

Jednak po zapowiedziach premiera Donalda Tuska zdecydowano się by zmiany te weszły w życie już od 1 kwietnia.

Dla kogo brak prac domowych?

Zgodnie z projektem rozporządzenia zmiany w pracach domowych mają obowiązywać uczniów szkół podstawowych:

  • w klasach 1-3 (rezygnacja z prac domowych, wyjątkiem są ćwiczenia usprawniające motorykę małą);
  • w klasach 4-8 (nieobowiązkowe zadania domowe, które nie będą podlegać ocenie).

Zmiany w pracach domowych. Jak będą wyglądały?

Na czym dokładnie polegają zmiany w pracach domowych? Sprawdź w galerii, co zakłada projekt rozporządzenia:

Rozporządzenie ograniczające prace domowe zostało już zamieszczone na stronie MEN. Przypomnijmy, że rozporządzenie wprowadza także zmianę, która polega na tym, że oceny z religii i etyki nie wliczają się do średniej. Zmiana ta wchodzi w życie jednak od 1 września 2024 roku.

Brak prac domowych w szkole ponadpodstawowej?

Ograniczenie w zadawaniu prac domowych nie dotyczy uczniów uczęszczających do szkół średnich. Za jakiś czas może się to jednak zmienić, bo jak podkreśliła Barbara Nowacka w rozmowie z Wirtualną Polską: „jestem pewna, że po kilku latach funkcjonowania braku prac domowych w szkołach podstawowych, w szkołach średnich też to będzie zniesione”.

Prace domowe – za i przeciw

Temat likwidacji lub znaczącego ograniczenia prac domowych jest głośno dyskutowany w środowisku oświatowym, zwłaszcza teraz, gdy jest wprowadzany do szkół. Co sądzą o tym nauczyciele i rodzice?

– Wielu nauczycieli już zrezygnowało z zadawania prac domowych – mówi nam Anna, nauczycielka polskiego w szkole podstawowej w woj. mazowieckim. – Na języku polskim w ramach pracy domowej uczniowie muszą przeczytać lektury. To główne zadanie, jakie mają dzieci. Staram się nie zadawać prac domowych, ale wtedy mało kto w ogóle zagląda do zeszytu, więc czasami, przy bardziej istotnych tematach jest to konieczne. Rodzice – jak zwykle – są podzieleni. Jedni twierdzą, że prac domowych jest za mało, inni, że za dużo. Trudno zadowolić wszystkich – podsumowuje.

– Mój syn chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej i w ogóle nie ma zadawanych prac domowych – opowiada nam Magdalena z woj. małopolskiego. – Mamy umowę z wychowawczynią, że jeśli dziecko przynosi ćwiczenia do domu, to znaczy, że nie zdążyło zrobić wszystkiego na lekcji. Mojemu synowi jeszcze się to nie przydarzyło. Generalnie zasada w tej szkole dotycząca prac domowych jest prosta – wprowadzamy je stopniowo w klasach 1-3, a jeśli można to unikamy takiego obciążenia. Tak jest na początku, bo później od 4 klasy podobne zasady nie obowiązują i zadają już wszyscy. Osobiście uważam, że nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, bo nie uczy dzieci obowiązkowości, a to ważny aspekt wychowania dziecka.

Również w mediach społecznościowych możemy dostrzec gorące dyskusje dotyczące prac domowych.

„To ma sens, jeśli temat jest przerobiony, a uczniowie mają jedynie przećwiczyć dane zagadnienie. Ale dziś zadaniem domowym staje się to, czego nauczyciel nie zdążył przerobić na lekcji”, „Moje dziecko w technikum ma prawie 40 godzin w tygodniu, jak z każdego przedmiotu zadana jest praca domowa, to kiedy on ma znaleźć czas na jej odrobienie?”, „Prace domowe nie maja sensu, to jest ingerowanie w wolny czas dziecka, a czasem też całej rodziny” – komentują internauci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji