Debiutowała mając 37 lat, a jej powieści pokochały dzieci z całego świata. Przedstawiamy 7 ciekawych faktów z życia Astrid Lindgren

Magdalena Ignaciuk
Astrid Lindgren to jedna z najbardziej znanych i cenionych pisarek dziecięcych na świecie. Jej książki, takie jak „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn” czy „Bracia Lwie Serce”, zachwycają czytelników od pokoleń. Ale czy wiesz, że życie Astrid Lindgren było równie fascynujące i pełne przygód jak jej opowieści? W tym artykule przedstawiamy kilka ciekawostek o tej niezwykłej autorce, które mogą zaskoczyć.

Spis treści

Późny debiut i wczesny skandal

Astrid Lindgren to jedna z najbardziej cenionych pisarek dla dzieci i młodzieży. Jej książki podbiły serca czytelników na całym świecie, a słynne „Dzieci z Bullerbyn”s są do dziś uwielbiane przez kolejne pokolenia. Choć zadebiutowała dopiero w wieku 37 lat, już wcześniej wykazywała talent literacki. Jako trzynastolatka opublikowała swoje wypracowanie szkolne w lokalnej gazecie.

Skandal wywołała w swojej rodzinnej miejscowości, gdy mając zaledwie 18 lat zaszła w ciążę ze swoim szefem, redaktorem naczelnym miejscowej gazety. W związku z tym odrzuciła zaręczyny mężczyzny i wyjechała do Sztokholmu, by urodzić dziecko w szpitalu, w którym nie informowano władz o narodzinach. Swoim synem zaopiekowała się dopiero po kilku latach.

Tego mogliście nie wiedzieć o Astrid Lindgren

  • W czasie II wojny światowej pracowała w służbie wywiadowczej, gdzie zajmowała się cenzurą listów. Była to tajna i nielegalna praca, o której pisarka nie chciała wspominać nawet w swoim dzienniku.
  • Imię Pippi Långstrump, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza Pippi Długa Pończocha, zostało wymyślone przez córkę Astrid, Karin.
  • Wersja filmowa „Pippi Pończoszanki” powstała już 4 lata po publikacji książki o przygodach rudowłosej dziewczynki.
  • „Pippi Pończoszanka” była w Szwecji krytykowana.
  • Od najmłodszych lat kochała psocić, żartować, a także wspinać się na drzewa i dachy. Wraz z wiekiem wcale jej to nie minęło, bo jako siedemdziesięciolatka, po jubileuszowej audycji radiowej w Motali, wspięła się na szczyt wysokiego masztu radiowego.
  • W 1996 roku nazwano jej imieniem asteroidę nr 3204.
  • Astrid Lindgren otrzymała wiele nagród i wyróżnień za swoją twórczość, m.in. Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, Order Uśmiechu, Right Livelihood Award, czy złoty medal Akademii Szwedzkiej. Od 2003 roku przyznawana jest również Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren dla wybitnych twórców dla dzieci i młodzieży.

Źródło: booklips.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji