Do kuratoriów zgłoszono ponad 20 tysięcy wyjazdów. Baza bezpiecznego wypoczynku rośnie. Sprawdź, czy wypoczynek twojego dziecka jest w bazie

Barbara Wesoła
Jeszcze w 2015 roku 16 proc. wyjazdów była niezgłoszona,  nawet 25 proc. nie informowało kuratoriów o istotnych zmianach w wypoczynku. To się zmienia. Od kilku lat każdy może sprawdzić, czy kolonia, obóz rajd jest zgłoszony, legalny i bezpieczny.
Jeszcze w 2015 roku 16 proc. wyjazdów była niezgłoszona, nawet 25 proc. nie informowało kuratoriów o istotnych zmianach w wypoczynku. To się zmienia. Od kilku lat każdy może sprawdzić, czy kolonia, obóz rajd jest zgłoszony, legalny i bezpieczny. Wojciech Wojtkielewicz
Baza bezpiecznego wypoczynku rośnie. Kuratorzy zatwierdzili dotąd ok. 21 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzysta z nich ok. 879 tys. uczniów. Zobacz, jak sprawdzić, czy kolonia, półkolonia lub inny wypoczynek, na który wybiera się twoje dziecko jest sprawdzony i legalny. Przypominamy o bazie wypoczynku i kwestiach, o które warto zadbać przed wyjazdem dziecka: trzeźwość kierowcy, kwalifikacje opiekuna wypoczynku - rodzice mają prawo to sprawdzić.

Spis treści

Baza wypoczynku. Czy wyjazd dziecka jest legalny i bezpieczny?

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

Kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku do publicznej wiadomości tylko te zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie.

Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie, co stanowi gwarancję właściwego zorganizowania wypoczynku.

Również w czasie realizacji wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, Straży Pożarnej i do innych służb porządkowych.

Co znajduje się w zgłoszeniu wypoczynku?

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in.:

  • dane o miejscu wypoczynku,
  • rodzaju zakwaterowania,
  • o warunkach sanitarno-higienicznych,
  • liczbie uczestników,
  • zatrudnionej kadrze,
  • program pracy z dziećmi.

Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid – zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.

W razie występowania nieprawidłowości, już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora wypoczynku i domagać się ich likwidacji. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia.

Jak przygotować dziecko na kolonie czy obóz?

Jak przygotować dziecko na wyjazd wakacyjny? Sprawdź, co zaw...

Sprawdzenie autokaru przed wycieczką

Organizatorzy wakacji, rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić na stronie Bezpieczny Autobus, czy autokar, w którym podróżują dzieci, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. Ponadto, chociaż przepisy nie nakładają obowiązku kontroli autokaru przed wycieczką, zawsze możesz zgłosić takie żądanie policji kilka dni przed wyjazdem. Dzięki temu upewnisz się, że pojazd jest sprawny technicznie.

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych – przypomina MEiN

Kwalifikacje opiekunów wypoczynku

Opiekun wypoczynku musi mieć ukończone 18 lat oraz odbyty kurs wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży. Niezbędne jest również zaświadczenie z KRK dot. braku karalności oraz posiadanie co najmniej średniego wykształcenia. Natomiast od tych wymagań jest kilka wyjątków. Wykształcenie średnie nie obowiązuje instruktorów harcerskich, a kurs wychowawców nie obowiązuje nauczycieli.

W przypadku kierowników wypoczynku również może być nim osoba po ukończeniu 18 r.ż., nie karana, posiadająca co najmniej wykształcenie średnie oraz ukończony kurs kierowników wypoczynku. Co ważne, musi spełniać również warunek co najmniej 3 lat doświadczenia w wykonywaniu zadań opiekuńczo-wychowawczych. Natomiast tutaj również mamy kilka wyjątków - średnie wykształcenie nie obowiązuje instruktorów harcerskich, kurs kierownika wypoczynku nie obowiązuje osób pełniących funkcje kierownicze w szkołach oraz instruktorach harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza, a doświadczenie nie jest wymagane od nauczycieli i instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza - wyjaśnia Andrzej Bączkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

- Ponadto wszystkie osoby stanowiące kadrę powinny posiadać badania sanitarno-epidemiologiczne oraz podpisaną umowę z organizatorem wypoczynku na pełnienie funkcji wychowawczych, kuchennych, ratowniczych, pielęgniarskich. Wszystkie inne osoby wykonujące np. część zajęć, powinny mieć odpowiednie uprawnienia np. jeśli obóz obejmuje przejście po górach należy zatrudnić certyfikowanego przewodnika, jeśli na jednych z zajęć będzie pływanie żaglówkami - sternicy powinni mieć patenty żeglarskie – dodaje ekspert.

Zgłoszono ponad 20 tys. wyjazdów

Rodzic ma prawo sprawdzić, czy dana forma wypoczynku jest zgłoszona. Ponadto opiekunowie i rodzice powinni być poinformowani o programie wypoczynku i mogą żądać wyjaśnień co do sposobu jego przebiegu lub zabezpieczenia poszczególnych aktywności. Świadome podejście do zagadnienia przez rodziców pozwoli odsiać imprezy, które nie będą zapewniały odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pociechom.

Z danych z bazy wypoczynku – stan z 30 czerwca – wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili w te wakacje 21 084 zgłoszenia. Dalszych 2630 zgłoszeń czeka na zatwierdzenie. 774 zgłoszenia zostały przekazane do korekty. Liczba uczestników wypoczynków organizowanego w kraju w formie wyjazdowej wynosi ok. 501,5 tys., na półkoloniach – ok. 329,4 tys., a za granicą – ok. 48,3 tys. Łącznie ok. 879 tys.

22 czerwca, w przeddzień rozpoczęcia wakacji, do bazy wpisanych było ok. 20 tys. zgłoszeń wypoczynku; liczba uczestników wynosiła ponad 686 tys.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji