Organizacja wycieczek szkolnych. Kto podpisuje zgodę na wycieczkę? Ilu musi być opiekunów? Czy każdą wycieczkę trzeba zgłosić do kuratorium?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Organizacja wycieczki szkolnej dla dzieci nie sprowadza się tylko do wyboru miejsca, zebrania pieniędzy i zaplanowania atrakcji. Na nauczycielach i opiekunach spoczywa duża odpowiedzialność, a organizację wycieczek regulują przepisy. Odpowiadamy na pytania, kto podpisuje zgodę na wycieczkę, kiedy o wycieczce szkolnej trzeba powiadomić kuratorium, a także rozwiewamy inne wątpliwości. To warto wiedzieć.

Spis treści

Podstawa prawna dotycząca organizacji wycieczek szkolnych

Organizując wyjazd dla dzieci przez instytucje, należy stosować się do przepisów Rozporządzenia ministra edukacji narodowej 1 z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Przepisy mówią m.in. o tym, jakie cele może mieć wycieczka oraz czego należy dopilnować przed i w trakcie wyjazdu.

Przeczytaj też: Jak to jest z tym kontaktem telefonicznym z rodzicami? Ułatwienie czy przekroczenie granic? Nauczyciele o trudach komunikacji >>>

Zasady organizacji wycieczek szkolnych. Te dokumenty są niezbędne

Każda wycieczka, pomijając miejsce wyprawy oraz długość trwania ma kilka wspólnych elementów:

 • Opiekunowie – dyrekcja musi wyznaczyć spośród grona pedagogicznego szkół kierownika oraz opiekunów wycieczki, w niektórych przypadkach, może to być osoba niebędąca pracownikiem szkoły.

  Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku grupy z dziećmi do 10. roku życia oraz grupy mieszanej, w której są dzieci do 10. roku życia, nie może przekraczać 15 osób. W zależności od rozwoju psychicznego dzieci i charakteru wycieczki, dyrektor może zdecydować o potrzebie większej liczby opiekunów.

  Ich rolą jest przede wszystkim zapewnienie opieki dzieciom i współdziałanie z kierownikiem wyjazdu.

 • Kierownik wycieczki – odpowiada za organizację formalną, wypełnienie karty wycieczki, uzyskanie zgody dyrektora i pozostałe formalności np. zebranie zgód rodziców, przydzielenie zadań opiekunom, zarządzanie finansami i podsumowanie wyjazdu.

 • Zgoda rodziców na udział w wycieczce – każdorazowo rodzic lub opiekun prawny dziecka musi wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w wycieczce.

Jakie są rodzaje wycieczek szkolnych?

Wycieczki mogą być kilkugodzinne, całodniowe lub kilkudniowe. Wyjście do kina lub do muzeum również podlega tym samym przepisom, co wyjazd w góry.

Przepisy dzielą wycieczki szkolne na:

 • przedmiotowe – inicjowane przez nauczycieli w ramach realizowania podstawy programowej z danego przedmiotu np. wyjście do teatru.
 • krajoznawczo-turystyczne – to wycieczki o charakterze interdyscyplinarnym, organizowanych w celu nabywania wiedzy o otaczającym środowisku i umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce np. wycieczka na grzybobranie.
 • specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne – udział w nich wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego, sprawnościowego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, a program wycieczki przewiduje intensywną aktywność turystyczną, fizyczną lub długodystansowiec na szlakach turystycznych (jak szczegółowo wyjaśnia rozporządzenie).

Czy kierownik i opiekun wycieczki to ta sama osoba?

Przepisy pozwalają, aby dyrektor zgodził się na pełnienie funkcji kierownika wycieczki i opiekuna przez jedną osobę, jeżeli mają takie uprawnienia i pozwala na to rodzaj wycieczki.

Kierownik wycieczki musi mieć wykształcenie pedagogiczne. Natomiast opiekunem może być osoba pełniąca funkcje niepedagogiczne np. pomoc nauczyciela, jeżeli pozwala na to cel i charakter wycieczki. Decyzję podejmuje dyrektor szkoły.

Kiedy wycieczkę szkolną należy zgłosić do kuratorium?

Do kuratorium nie trzeba zgłaszać wycieczek, które trwają do 3 dni i są planowane w czasie dni nauki szkolnej.

Jeżeli szkoła organizuje wycieczkę, obóz w trakcie dni wolnych w danym roku szkolnym np. podczas wakacji, ferii zimowych i przerw świątecznych musi zgłosić organizowanie wypoczynku, jeśli trwa więcej niż 3 dni. Inni organizatorzy np. organizacje pozarządowe muszą zgłosić wypoczynek w przypadku organizacji wypoczynku dłuższego niż 2 dni. Wynika to z definicji wypoczynku organizowanego dla dzieci i przepisów Ustawy o systemie oświaty.

Mówią o tym następujące przepisy Ustawy:

 • Art. 92d. 1. Organizator wypoczynku jest obowiązany zgłosić kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku zamiar zorganizowania wypoczynku.
 • Art. 92e. 1. Zgłoszeniu, o którym mowa w art. 92d ust. 1, nie podlega zamiar zorganizowania wypoczynku przez szkołę lub placówkę, trwającego do 3 dni.

Jak wyjaśniają eksperci w poradniku ngo.pl dotyczącego organizacji wypoczynku, „organizacja pozarządowa musi zgłosić każdy wypoczynek trwający minimum 2 dni. Jednodniowe wyjazdy nie wymagają zgłoszenia.”

Wycieczki szkolne to wspaniałe doświadczenie dla każdego ucznia. Nie tylko pozwalają na oderwanie od codziennej rutyny, klasową integrację, ale także mają wiele wartości edukacyjnych. Oto ciekawe miejsca na wycieczki szkolne we wszystkich województwach.

Wiosna to idealny czas na wycieczki szkolne. Gdzie warto zab...

Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi podczas wycieczki klasowej?

Kwestie wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne często powracają do dyskusji w oświacie. Obecnie, nauczyciel, który uczestniczy w wycieczce szkolnej z dziećmi i jest ich opiekunem, nie otrzymuje wyższego wynagrodzenia, prawa do dnia wolnego lub wynagrodzenia na godziny ponadwymiarowe (które generują się nawet podczas jednodniowej wycieczki, a już na pewno na kilkudniowej) z tytułu innej formy prowadzonych zajęć.

Dyrektor może zadecydować o dodatku motywacyjnym doceniając zaangażowanie swojego pracownika w planowanie ciekawych wycieczek dla uczniów.

Wycieczki szkolne są integralnym elementem systemu kształcenia i wychowania. Idealnie jest, kiedy nauczyciel realizuje wycieczki, mieszcząc się w ramach 40-godzinnego czasu pracy. W praktyce to udaje się, jeśli mówimy o wyjściu do teatru, kina lub na mecz.

Chociaż dodatkowe wynagrodzenie za wycieczki nie widnieje jako składowa wynagrodzenia w Karcie nauczyciela to Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku VI P 165/07, a także podobnie Sąd Rejonowy w Lubinie w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. IV P 383/14 orzekli, że jeśli w wyniku nadmiarowej pracy nauczyciela wystąpiły godziny nadliczbowe (przekraczające 40 godzin tygodniowo), to nauczycielowi należy wypłacić wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Standardy ochrony małoletnich a wycieczki klasowe

Zgodnie z nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (tzw. lex Kamilek) szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe muszą wypracować standardy ochrony małoletnich, które z założenia mają zmniejszyć ryzyko występowania zachowań przemocowych. Jeszcze większej weryfikacji podlegają także kandydaci na nauczyciela.

Magdalena Konczal w Strefie Edukacji pisała na temat tego, jak tworzone są standardy ochrony małoletnich:

Warto jednak zaznaczyć, że to szkoły wypracowują własne standardy w zależności od specyfiki placówki i problemów, które mogą w niej zaistnieć. I chociaż przepisy dotyczące weryfikowania osób mających kontakt z dziećmi zostały dość szczegółowo określone i muszą być przestrzegane, to np. o kontaktach uczniów z nauczycielami poza środowiskiem szkolnym, decyduje osoba tworząca ten dokument.

Z artykułu wynika więc, że te standardy będą różniły się od siebie w zależności od placówki, w której stworzono dokument. To, czy w dokumencie znajdą się informacje na temat organizacji wycieczek szkolnych jest zatem zależne od dyrektora szkoły lub przedszkola. Dlatego też przed organizacją wycieczki należy jeszcze raz dokładnie przeanalizować standardy ochrony małoletnich obowiązujące w danej placówce i sprawdzić, czy są w nich zawarte informacje na temat wyjazdów z uczniami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji