Czym jest gotowość szkolna? Do kiedy dyrektor musi przekazać rodzicom informację o gotowości szkolnej dziecka? Termin upływa niebawem

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gotowość szkolna odnosi się do stanu przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. To termin, który obejmuje szeroki zakres różnych czynników, takich jak rozwój emocjonalny i społeczny, zdolności poznawcze, umiejętności językowe i matematyczne, sprawność motoryczna oraz stopień samodzielności. Dyrektorom pozostało niewiele czasu na przekazanie informacji o dziecku rodzicom. Jak wygląda diagnoza gotowości szkolnej? Kiedy dyrektor musi wydać dokument rodzicom? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Gotowość szkolna

Terminem gotowość szkolna określa się przygotowanie dziecka do rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej. Skupia się na różnych obszarach rozwoju dziecka: emocjonalnym, społecznym, zdolnościach poznawczych, umiejętnościach językowych i matematycznych, poziomie samodzielności, czy umiejętnościach motorycznych.

Dyrektor szkoły ma czas do 30 kwietnia na przekazanie rodzicom informacji o gotowości szkolnej.
Dyrektor szkoły ma czas do 30 kwietnia na przekazanie rodzicom informacji o gotowości szkolnej. freepik.com

Diagnoza gotowości szkolnej przeprowadzana jest dwukrotnie. Wstępna obserwacja odbywa się na początku roku szkolnego - w październiku lub listopadzie, kiedy dzieci są już zaaklimatyzowane w przedszkolu. Na podstawie takiej diagnozy nauczyciele opracowują indywidualny plan wsparcia rozwojowego i korekcyjnego każdego dziecka.

Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prezentujemy wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025 >>>

Do kiedy należy przekazać informację o gotowości szkolnej?

Informację, o gotowości szkolnej wydaje się w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

Jeżeli rodzice chcą, aby ich dziecko rok wcześniej poszło do szkoły i rozpoczęło naukę w pierwszej klasie jako sześciolatek, muszą najpóźniej do 30 września złożyć do dyrektora wniosek o przygotowanie informacji o gotowości szkolnej.

Co przepisy mówią o gotowości szkolnej?

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków określa wygląd dokumentu, który ma zostać przekazany rodzicom oraz informacje, jakie mają być w nim zawarte. Wzór dokumentu znajduje się w załączniku 3 do rozporządzenia, jest to druk nr 74.

Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia.
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia. MEN
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia.
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia. MEN
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia.
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia. MEN

Czy frekwencja ma wpływ na wydanie dokumentu o gotowości szkolnej?

Bez względu na liczbę opuszczonych dni przedszkolaka przedszkole ma obowiązek sporządzić dokument gotowości szkolnej i przeprowadzić obserwacje dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że częste nieobecności dziecka mogą zaburzać nauczycielowi jego obraz i sprawić, że diagnoza będzie niepełna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Rozporządzenie MEN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji