Spis treści
Gotowość szkolna
Terminem gotowość szkolna określa się przygotowanie dziecka do rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej. Skupia się na różnych obszarach rozwoju dziecka: emocjonalnym, społecznym, zdolnościach poznawczych, umiejętnościach językowych i matematycznych, poziomie samodzielności, czy umiejętnościach motorycznych.
Diagnoza gotowości szkolnej przeprowadzana jest dwukrotnie. Wstępna obserwacja odbywa się na początku roku szkolnego - w październiku lub listopadzie, kiedy dzieci są już zaaklimatyzowane w przedszkolu. Na podstawie takiej diagnozy nauczyciele opracowują indywidualny plan wsparcia rozwojowego i korekcyjnego każdego dziecka.
Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prezentujemy wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025 >>>
Do kiedy należy przekazać informację o gotowości szkolnej?
Informację, o gotowości szkolnej wydaje się w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
Jeżeli rodzice chcą, aby ich dziecko rok wcześniej poszło do szkoły i rozpoczęło naukę w pierwszej klasie jako sześciolatek, muszą najpóźniej do 30 września złożyć do dyrektora wniosek o przygotowanie informacji o gotowości szkolnej.
Co przepisy mówią o gotowości szkolnej?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków określa wygląd dokumentu, który ma zostać przekazany rodzicom oraz informacje, jakie mają być w nim zawarte. Wzór dokumentu znajduje się w załączniku 3 do rozporządzenia, jest to druk nr 74.
Czy frekwencja ma wpływ na wydanie dokumentu o gotowości szkolnej?
Bez względu na liczbę opuszczonych dni przedszkolaka przedszkole ma obowiązek sporządzić dokument gotowości szkolnej i przeprowadzić obserwacje dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że częste nieobecności dziecka mogą zaburzać nauczycielowi jego obraz i sprawić, że diagnoza będzie niepełna.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: Rozporządzenie MEN
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?