Spis treści
Lektury szkolne współcześnie? Sztuczna inteligencja pokazuje alternatywę
W spisie lektur szkolnym możemy znaleźć m.in. „Lalkę” Prusa, „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, „Pana Tadeusza”, „Dziady” Mickiewicza czy „Wesele” Wyspiańskiego.
Każdy kojarzy historię nieszczęśliwej miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, wewnętrzne rozterki Raskolnikowa związane z zabójstwem lichwiarki i przemianę Gustawa (romantycznego kochanka) w Konrada (patriotę, walczącego o wolność ojczyzny). A co jeśli wydarzenia przedstawione w powyższych utworach działyby się współcześnie? Jak potoczyłyby się losy bohaterów? Kim by byli i co mogłyby ich spotkać?
Kliknij i zobacz, jak mogliby wyglądać bohaterowie lektur szkolnych współcześnie>>
Odpowiedzi na te pytania przynosi nam sztuczna inteligencja. Obecnie narzędzia AI pozwalają nie tylko przerobić dane zdjęcie, ale także po wprowadzeniu konkretnych informacji samodzielnie tworzą grafikę. Dzięki programowi Midjourney stworzyliśmy galerię, która pokazuje, jak współcześnie wyglądaliby bohaterowie lektur szkolnych.
To jednak nie koniec możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Chcąc jeszcze bardziej urealnić alternatywne historie, poprosiliśmy ChatGPT, by stworzył dla nas współczesne wersje lektur szkolnych. Zobaczcie, co wymyśliła sztuczna inteligencja:
Współczesne wersje lektur mogą być doskonałą inspiracją zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dlaczego by nie przeprowadzić lekcji, która podejmowałaby tematykę np.:
- współczesnych klas społecznych (Czy miłość Wokulskiego i Łęckiej mogłaby dziś mieć rację bytu? Czy gdy znikną różnice kupiec-arystokratka główni bohaterowie mogliby stworzyć szczęśliwy związek? A może pojawiłyby się jakieś inne przeciwności?);
- współczesnych konfliktów rodzinnych, społecznych czy politycznych (Jeśli nie ma już różnic chłopi/inteligencja, to co obecnie jest punktem zapalnym w relacjach rodzinnym: światopogląd, polityka, a może jeszcze coś innego? Jak współcześnie budować mosty zamiast je palić?);
- jak obecnie można by pomóc takim bohaterom jak Konrad z „Dziadów” czy Jacek Soplica z „Pana Tadeusza”? Czy współczesna nauka lub medycyna mogłyby podsunąć im jakieś rozwiązania?
Lektury obowiązkowe na maturę i egzamin ósmoklasisty 2023
Jeśli jednak wolicie zapoznać się z prawdziwymi wersjami utworów do matury czy na egzamin ósmoklasisty, warto sprawdzić opracowania obowiązkowych lektur szkolnych. Znajdziecie je poniżej: