Kolokwium na studiach? Sesja egzaminacyjna tuż tuż! Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zdanie egzaminów w pierwszym terminie

Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Już niebawem koniec pierwszego semestru roku akademickiego 2023/2024. Studenci pierwszego roku mają przed sobą pierwszą sesję egzaminacyjną w życiu. Przedmioty na studiach mogą kończyć się zaliczeniem na ocenę, zaliczeniem bez oceny lub egzaminem, a w trakcie trwania roku akademickiego mogą pojawiać się kolokwia. Czym jest kolokwium i jak się do niego przygotować? Sprawdź informacje, które pomogą ci zdać sesję egzaminacyjną.

Spis treści

Co to jest kolokwium?

Kolokwium to sprawdzian wiedzy, który pozwala na zaliczenie ćwiczeń lub seminarium na studiach. Zwykle jest ono pisemne i obejmuje wiedzę z jednego semestru zajęć. Czasami zdarza się, że w trakcie roku akademickiego na poszczególnych zajęciach pojawiają się kolokwia, które sprawdzają aktualny stan wiedzy.

Niektórzy wykładowcy ustalają, że w ciągu semestru będzie kilka kolokwiów, które trzeba zdać, by otrzymać zaliczenie całego przedmiotu. To indywidualna decyzja prowadzącego, o której mówi się zwykle na pierwszych zajęciach w danym roku akademickim.

Kolokwium może być pisemne lub ustne, podobnie jak egzaminy w czasie sesji egzaminacyjnej. Studenci są wcześniej informowani o formie sprawdzenia wiedzy.

Czym jest sesja egzaminacyjna?

Sesja egzaminacyjna trochę przypomina maturę i odbywa się dwa razy w ciągu roku akademickiego. W czasie sesji nie ma zajęć, a studenci podchodzą wówczas wyłącznie do egzaminów i zaliczeń. Harmonogram sesji egzaminacyjnej jest ustalany przez uczelnię i podawany do informacji studentów.

Zwykle studenci mogą przystąpić do egzaminu w dwóch terminach: pierwszym i poprawkowym. Niezdanie w żadnym z nich wiąże się z koniecznością warunkowego zaliczenia przedmiotu w kolejnym semestrze lub roku akademickim.

Niektórzy wykładowcy proponują również terminy zerowe, tzw. zerówki, które odbywają się przed sesją egzaminacyjną i ich niezdanie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

Jak zaliczyć kolokwium i poradzić sobie z pierwszą sesją egzaminacyjną?

Kluczem do zdanej sesji jest zaplanowanie nauki.
Kluczem do zdanej sesji jest zaplanowanie nauki. Thought Catalog/unsplah.com

Pierwsza sesja egzaminacyjna to czas, w którym wielu osób rezygnuje ze studiów. Pierwsze egzaminy potrafią być naprawdę przytłaczające, a studenci nieprzyzwyczajeni do takiego sprawdzania wiedzy i konieczności samodzielnej nauki, szybko się poddają.

Co zrobić, by nie polec w czasie pierwszej sesji egzaminacyjnej?

Kluczem jest systematyczność. Na studiach nie ma nauczycieli grożących palcem, że jeśli nie będziesz się uczył, to nie zdasz. Zasady są jasne, ustalane na początku i z reguły nikt ich nie nagina. W USOS-ie zwykle dostępny jest sylabus danego przedmiotu – to program nauczania. Jest tam literatura, z którą należy zapoznać się przed egzaminem, a także zagadnienia, które trzeba znać. Lepiej zapoznać się z nim na początku i stworzyć plan nauki.

Książki, które podano w sylabusie, zwykle dostępne są w bibliotece uczelnianej, ale na tydzień przed egzaminem z pewnością ktoś inny je wypożyczy i nie będzie tak łatwo ich zdobyć, więc warto zapoznać się z nimi wcześniej.

Trzecią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zbieranie materiałów. Robienie własnych notatek (np. metodą Cornella) to najlepszy sposób nauki. Warto też zapytać studentów drugiego, trzeciego roku o egzamin z konkretnego przedmiotu i notatki, które pozwoliły go zdać.

Ostatnia rzecz to powtórki. Tuż przed sesją egzaminacyjną warto zostawić sobie czas na powtarzanie materiału, a nie gromadzenie go. To z pewnością pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu. Po zdaniu wszystkich egzaminów należy zająć się wypoczynkiem, bo równowaga między nauką a relaksem jest podstawą.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji