Spis treści
Komunia w 2023 roku. Terminy
Pierwsza Komunia Święta odbywa się w różnych terminach w zależności od konkretnej szkoły i parafii. Pierwsze tego typu uroczystości mają miejsce już w kwietniu, a także w maju i czerwcu. W czasie pandemii uroczystości te były przenoszone nawet na wrzesień czy październik. Komunie 2023 mają jednak odbyć się w standardowym terminie pomiędzy kwietniem a czerwcem. Najwięcej uroczystości jest organizowanych w maju.
Komunijne przygotowania i harmonogram
Obecnie do Pierwszej Komunii Świętej przystępuje się w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Najbardziej intensywny czas przygotowań w szkole rozpoczyna się od września. Katecheci uczą dzieci modlitw i wypełniania praktyk religijnych. Później rozpoczynają się spotkania w kościele, a przed samą uroczystością – próby. Harmonogram przygotowań do Pierwszej Komunii jest różny w zależności od konkretnej parafii. Bardzo często także rodzice chodzą na spotkania do kościoła.
Życzenia na komunię
Chrzestni i rodzina często zastanawiają się, jakie życzenia napisać dziecku z okazji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Nie muszą być one wyszukane, ważne, by były napisane od serca. Jeśli jednak wolimy skorzystać z gotowych życzeń na komunię, możemy wybrać któreś z poniższych:
1. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej życzymy Ci wielu łask bożych. Niech sakrament Eucharystii umacnia w Tobie wiarę, nadzieję i miłość.
2. „O mój Jezu w Hostii skryty, na kolanach wielbię Cię. W postać chleba Tyś spowity, Bóstwo Twoje kryje się”. Z okazji pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej – składamy Ci najserdeczniejsze życzenia: wielu łask bożych i pokoju w sercu.
3. Niech dobry Pan obdarzy Cię pokojem, radością i szczęściem. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej najserdeczniejsze życzenia składają…
4. Niech w tym wyjątkowym dniu Duch Święty obdarzy Cię pokojem, a Jezus Chrystus, obecny w Twoim sercu rozjaśni każdy mrok duszy. Życzą…
5. Niech radość, pokój i miłość, płynące z przyjęcia do serca Jezusa Chrystusa, umocnią Twoją nadzieję.
W zależności od tego, czy jesteśmy rodzicami, dziadkami, chrzestnymi czy dalszą rodziną, możemy rozpocząć życzenia od słów: „Droga chrześniaczko”, „Kochany wnuczku” itd. Pamiętajmy, że życzenia na komunię wcale nie muszą być długie.
Jaki prezent na komunię wybrać?
Prezent na komunię to temat, który bywa kłopotliwy dla gości. Nieco inny może być prezent dla dziewczynki, a inny dla chłopca. Uroczystość z roku na rok staje się coraz bardziej komercyjna, a rodzice i chrzestni prześcigają się w dawaniu dzieciom coraz droższych i bardziej wymyślnych podarunków. Jaki więc prezent dać na komunię? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Coraz więcej osób decyduje się na to, by po prostu włożyć do koperty odpowiednią kwotę, a tym samym decyzje co do zakupu konkretnego przedmiotu pozostawia rodzicom i samemu dziecku.
Wówczas pojawia się jednak pytanie, ile włożyć do koperty. Wszystko zależy od tego, jakimi finansami dysponujemy. Przyjmuje się jednak, że prezent na komunię w postaci pieniędzy powinien wynosić około 300-500 zł. Mówi się, że dalsza rodzina daje nieco mniej pieniędzy, zaś chrzestni, rodzice i dziadkowie trochę więcej.
Jeśli zdecydujemy się na finansowy prezent na komunię, to warto dołożyć do niego jeszcze jakiś symboliczny upominek. To może być ręcznie wykonany anioł, ikona, wizerunek świętego patrona, Biblia dla dzieci czy różaniec. Niektórzy decydują się też na prezenty, które nie dotyczą duchowego wymiaru świąt, np. kupują dziecku encyklopedię, ciekawą książkę, grę planszową czy komputerową.
Osoby, które nie dają prezentu w formie pieniędzy, często wybierają nieco droższe upominki, np.:
- Medalik,
- Rower,
- Hulajnogę,
- PlayStation lub Xbox.
Ważne by taki prezent był przemyślany i dopasowany do zainteresowań dziecka. Wcale nie musi być bardzo drogi, by sprawił wiele radości!
Dowiedz się również więcej o trendach związanych z tortami komunijnymi.