Kultowe zabawki z lat 90. i dwutysięcznych. Karteczki, filofuny i gumowe figurki. Wspomnienia z dzieciństwa wracają

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Kultowe zabawki z lat 90. i dwutysięcznych to m.in.: gumowe figurki, karteczki czy filofuny.
Kultowe zabawki z lat 90. i dwutysięcznych to m.in.: gumowe figurki, karteczki czy filofuny. archiwum prywatne/ zrzut ekranu z Instagrama
„Dwie zwykłe za jedną brokatową" można było usłyszeć w latach 90. na szkolnym korytarzu. Temu wydarzeniu towarzyszył szelest przekładanych do segregatora karteczek. Gdzieś obok dzieci grały w Pokemony. Wcześniej trzeba było dokładnie dotknąć paczkę chipsów, by sprawdzić, czy aby na pewno znajduje się tam tazos. Na przerwach zaplatano też filofuny, które później doczepiano do kluczy. A popołudnia spędzało się na grze z kolegami czy koleżankami w czołgi. Wspominamy kultowe zabawki i zabawy z lat 90. i dwutysięcznych.

Kultowe zabawki z lat 90. i dwutysięcznych. Gumowe figurki, karteczki i filofuny

„Kiedyś to było, a teraz to już nie ma” – wzdychają z nostalgią osoby, które dziś mają po 25-30 lat, a jeszcze nie tak dawno temu odwiedzały na przerwach sklepiki szkolne. Można tam było kupić andruty, soki w woreczkach czy jedną gumę kulkę za 10 groszy.

Zapytaliśmy millenialsów o tym, czym się bawili w dzieciństwie. Żółwie ninja, Eurobiznes, kucyki Pony, Tamagotchi – usłyszeliśmy w odpowiedzi. Bardzo często przewijał się także wątek karteczek, które zamieszczano w segregatorze, a następnie wymieniano się nimi na przerwach.

– Karteczki najpierw była takie małe, mniej więcej jak pół kartki A4 albo jeszcze mniejsze, potem te zbierane w koszulkach i w segregatorze. Oczywiście z przodu musiały być te najcenniejsze z jakąś znaną postacią, z dodatkiem brokatu chyba nawet bywały – mówi jedna z naszych rozmówczyń.

A inna osoba dodaje:

– Wymienialiśmy się nimi zarówno w szkole, jak i na podwórku. Każdy miał nawet album, jak na zdjęcia, w którym te karteczki chował. Im więcej rzadkich, ciekawych i niespotykanych karteczek, tym większy szacunek na osiedlu się miało, więc każdy walczył, żeby takie mieć. Poza tym co środę wychodził komiks Kaczor Donald, poza obrazkowymi historiami były tam różne ciekawostki i pomysły na psikusy, z których chętnie korzystałam – wspomina jedna z internautek.

Millenialsi mówią także o grze w czołgi na Pegasusie oraz tradycyjnej grze Mario.

– To był czas grania na takiej ręcznej konsoli prostej, w której był tetris. Prostokątne, podłużne urządzenie. Cała rodzina w to grała, niby zabawka kupiona dziecku, ale pamiętam, że moi rodzice na zmianę bili rekordy, których oczywiście nie byłam w stanie przekroczyć i się wściekałam – mówi nasza rozmówczyni.

W czasach, gdy internet nie był jeszcze tak powszechny, a na komputerze oglądało się jedynie co ciekawsze wygaszacze ekranu czy rysowało w Paintcie, dzieci większą część dnia spędzały na zewnątrz. Urządzało się wówczas zawody skakania w gumę, grano w klasy i kultowe już zabawy „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy…”, „Mamo, mamo, ile kroków do ciebie” i zbijaka (co to były za emocje!). Bardzo często bawiono się także w podchody czy… zwisano na trzepaku.

Zabawki z dawnych lat. Czym bawiły się dzieci?

Życie toczyło się także na szkolnych korytarzach, zwłaszcza podczas długich przerw. Ukrywano się w zaułkach, bo obowiązywał zakaz gry w kapsle. Z żywym zainteresowaniem wymieniano się karteczkami i plotło się filofuny. Co jeszcze fascynowało dzieci w latach 90. i dwutysięcznych? Zróbmy sobie mały powrót do przeszłości. Beztroski czas, zabawa i życie bez żadnych zmartwień. Te zabawki były prawdziwym hitem!

Pamiętacie je? A może jeszcze coś przychodzi wam do głowy? Podzielcie się swoimi wspomnieniami.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji