Spis treści
Wysłuchanie obywatelskie - o co chodzi?
Wysłuchanie obywatelskie zostało zaplanowane na 18 maja w godzinach 10-15 w Centrum Nauki Kopernik. Będzie to okazja do dyskusji na temat zmian w podstawie programowej jednego z przedmiotów, który wzbudził największe zainteresowanie podczas prekonsultacji: języka polskiego. To forma uzupełnienia prekonsultacji i konsultacji oraz okazja do spotkania wszystkich zainteresowanych i debatowania nad tym, jak podstawa programowa powinna wyglądać, jak widzą to osoby, które znają szkołę w praktyce, a nie w teorii.
Zdecydowaliśmy się więc na organizację wysłuchania obywatelskiego. Zaproponowane przez nas działanie, mimo że wyrasta w pewnej mierze z krytycznego osądu aktualnej praktyki Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie jest jednak skierowane przeciwko MEN. Ma za zadanie wzbogacić proces (liczymy, że wnioski z tego procesu będą wykorzystane przez Ministerstwo), ale także zachęcić też resort, żeby tworząc przyszłe polityki publiczne (a zapowiedzi Ministerstwa sięgają daleko) zdecydowało się sięgnąć po analogiczne rozwiązania i wiele innych (w tym np. takie, które służą zbliżaniu stanowisk) - czytamy na stronie poświęconej wysłuchaniu obywatelskiemu.
Czym jest Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne?
Wysłuchanie publiczne to jedna z form konsultacji publicznych, której celem jest zebranie opinii i stanowisk od osób zainteresowanych danym tematem. Najczęściej są one organizowane przez instytucje rządowe lub parlamentarne, które proponują nowe rozwiązania legislacyjne lub polityczne. W czasie takich spotkań każdy uczestnik ma prawo do wyrażenia swojej opinii na temat przedstawionych propozycji.
Wysłuchania te są niezwykle ważne, gdyż umożliwiają bezpośrednią komunikację między obywatelami a władzami. Dzięki temu proces decyzyjny staje się bardziej przejrzysty i demokratyczny. Obywatele czują, że mają realny wpływ na kształtowanie polityk, które bezpośrednio ich dotyczą.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!