Wysłuchanie obywatelskie na temat podstawy programowej z języka polskiego już 18 maja

Magdalena Ignaciuk
Wysłuchanie publiczne na temat zmian w podstawie programowej z polskiego odbędzie się 18 maja.
Wysłuchanie publiczne na temat zmian w podstawie programowej z polskiego odbędzie się 18 maja. freepik.com
Zapowiadane „odchudzenie” podstawy programowej od miesięcy wzbudza mnóstwo emocji. Zaproponowane ostatnio zmiany okazały się kosmetyczne i wzbudziły stanowczy sprzeciw nauczycieli języka polskiego. Obywatelskie wysłuchanie publiczne dotyczące zmian w podstawie programowej (z języka polskiego) organizowane jest oddolnie i ma być uzupełnieniem konsultacji ogłoszonych przez MEN. Wysłuchanie odbędzie się 18 maja w godzinach 10:00 – 15:00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Spis treści

Wysłuchanie obywatelskie - o co chodzi?

Wysłuchanie obywatelskie zostało zaplanowane na 18 maja w godzinach 10-15 w Centrum Nauki Kopernik. Będzie to okazja do dyskusji na temat zmian w podstawie programowej jednego z przedmiotów, który wzbudził największe zainteresowanie podczas prekonsultacji: języka polskiego. To forma uzupełnienia prekonsultacji i konsultacji oraz okazja do spotkania wszystkich zainteresowanych i debatowania nad tym, jak podstawa programowa powinna wyglądać, jak widzą to osoby, które znają szkołę w praktyce, a nie w teorii.

Zdecydowaliśmy się więc na organizację wysłuchania obywatelskiego. Zaproponowane przez nas działanie, mimo że wyrasta w pewnej mierze z krytycznego osądu aktualnej praktyki Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie jest jednak skierowane przeciwko MEN. Ma za zadanie wzbogacić proces (liczymy, że wnioski z tego procesu będą wykorzystane przez Ministerstwo), ale także zachęcić też resort, żeby tworząc przyszłe polityki publiczne (a zapowiedzi Ministerstwa sięgają daleko) zdecydowało się sięgnąć po analogiczne rozwiązania i wiele innych (w tym np. takie, które służą zbliżaniu stanowisk) - czytamy na stronie poświęconej wysłuchaniu obywatelskiemu.

Czym jest Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne?

Wysłuchanie publiczne to jedna z form konsultacji publicznych, której celem jest zebranie opinii i stanowisk od osób zainteresowanych danym tematem. Najczęściej są one organizowane przez instytucje rządowe lub parlamentarne, które proponują nowe rozwiązania legislacyjne lub polityczne. W czasie takich spotkań każdy uczestnik ma prawo do wyrażenia swojej opinii na temat przedstawionych propozycji.

Wysłuchania te są niezwykle ważne, gdyż umożliwiają bezpośrednią komunikację między obywatelami a władzami. Dzięki temu proces decyzyjny staje się bardziej przejrzysty i demokratyczny. Obywatele czują, że mają realny wpływ na kształtowanie polityk, które bezpośrednio ich dotyczą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji