Matura 2024: wiedza o społeczeństwie. „Poddałam się!”. Mamy opinie maturzystów o egzaminie

Katarzyna Mazur
Jak uczniowie oceniają maturę z wiedzy o społeczeństwie? Poznaliśmy ich opinie.
Jak uczniowie oceniają maturę z wiedzy o społeczeństwie? Poznaliśmy ich opinie. Tomasz Czachorowski
Czwarty dzień egzaminów. Dziś uczniowie napisali maturę rozszerzoną z WOS-u. Nie jest obowiązkowa, pisali ją tylko ci, którzy wybrali ją jako przedmiot dodatkowy. Choć wybór tego egzaminu na ogół dyktowany jest upodobaniem przedmiotu, stres okazuje się nawet większy niż przy egzaminach obowiązkowych. Trzeba bowiem wziąć odpowiedzialność za swój wybór i sprawdzić siebie samego. A egzamin wcale nie był łatwy. Maturzystom towarzyszą mieszane uczucia.

Spis treści

Arkusz i odpowiedzi, matura z WOS-u 2024

Wielu maturzystów po wyjściu z sali próbuje przypomnieć sobie treść zadań, aby sprawdzić swoje odpowiedzi i otrzymać przybliżony wynik z matury. Niżej znajdziecie dzisiejszy arkusz maturalny z WOS-u 2024 i proponowane odpowiedzi do zadań. Zobacz, jak Tobie poszła matura z WOS-u:

W tym tekście 10 maja po godz. 14.00 zamieścimy arkusz i proponowane odpowiedzi do zadań maturalnych z wiedzy o społeczeństwie.

Zakończyła się matura z WOS-u 2024. Odpowiedzi i arkusz CKE....

Arkusz maturalny z WOS-u zamieściliśmy powyżej po godz. 14.00. Proponowane odpowiedzi pojawiają się na bieżąco.

Przeczytaj też: Kolejne wycieki arkuszy maturalnych – czy maturzyści są wystarczająco monitorowani?

WOS na maturze 2024 - na jakie kierunki studiów?

Egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym jest jednym z przedmiotów do wyboru. Skupia się on na testowaniu wiedzy z zakresu funkcjonowania społeczeństw, systemów politycznych, a także praw obywatelskich i ekonomii. Zadania egzaminacyjne najczęściej obejmują analizę tekstów źródłowych, rozwiązywanie studiów przypadku i interpretację danych statystycznych. Maturzyści muszą się wykazać umiejętnością krytycznego myślenia oraz analizy sytuacji społeczno-politycznych.

Matura z WOS-u może być szczególnie przydatna dla osób wybierających się na kierunki studiów związanych z naukami społecznymi, politologią, stosunkami międzynarodowymi, socjologią czy dziennikarstwem.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z WOS-u?

Czy egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie jest w tym roku trudniejszy?

Chcąc zdać maturę z WOSU-u, należało się nastawić, że w tym roku egzamin maturalny może się okazać trudniejszy niż w poprzednich latach ze względu na wprowadzone zmiany w treściach i formie. Te modyfikacje skupiły się na uaktualnieniu tematów o wyzwania nowoczesnej demokracji, wpływ mediów na społeczeństwo, zrównoważony rozwój czy problemy ekologiczne. Przeobrażenia te mają na celu nie tylko lepsze przygotowanie uczniów do zrozumienia złożonych problemów współczesnego świata, ale także rozwijanie ich zdolności do analizy krytycznej i syntetycznego myślenia. W rezultacie, maturzyści muszą wykazać się głębszym zrozumieniem materiału i większą zdolnością do interpretacji różnorodnych źródeł informacji.

Arkusz CKE i odpowiedzi z WOSu

Na oficjalne wyniki matury 2024 będzie trzeba poczekać do 9 lipca, ale odpowiedzi możesz sprawdzić już w dniu egzaminu!

W tym miejscu opublikujemy arkusz CKE wraz z odpowiedziami z matury z WOS-u 2024. Pierwsze rozwiązania podamy krótko po godzinie 14:00 i będziemy aktualizować je na bieżąco.

Opinie maturzystów o maturze z wiedzy o społeczeństwie

Egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie piszą tylko ci, którzy go wybrali ze uwagi na swoje zainteresowania lub ze względu na to, że przyda im się na kierunkach studiów, które chcieliby podjąć. Wiąże się to z wieloma emocjami - przeplatają się ekscytacja i niepokój związany z podjętym wyborem, za który trzeba wziąć pełną odpowiedzialność.

Dla niektórych egzamin okazał się za trudny i wyszli zrezygnowani dużo przed czasem. W sieci pojawiają się takie dramatyczne komentarze jak:

  • wyszłam z wosu, bez szans;
  • poddałam się, wyszłam z wosu;
  • może być ciężko...

Nie brak też jednak opinii odmiennych.

Terminy egzaminów ustnych i harmonogram matur

Najbliższe egzaminy pisemne odbędą się w poniedziałek:
13 maja 2024 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
  • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

Egzaminy ustne zostały zaplanowane w terminach:

  • od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja);
  • od 20 do 25 maja.

Szczegóły dotyczące poszczególnych egzaminów znajdziesz w pełnym harmonogramie matur.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Matura 2024

Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat matury w 2024 roku: harmonogram, czas trwania egzaminów, przebieg matury, przedmioty, które można ze sobą zabrać. Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę i kto przystępuje do egzaminów dojrzałości w 2024 roku?

Jak wygląda matura w 2024 roku?

Większość uczniów piszących maturę w 2024 roku podejdzie do egzaminu w formule 2023, mniejsza grupa – do matury w formule 2015. Niezależnie od formuły uczniowie przystępują do egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz do egzaminów ustnych. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, muszą zdać te egzaminy przynajmniej na 30 procent. 

Każdy obowiązkowo przystępuje także do przynajmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym, ale w tym wypadku nie obowiązuje tzw. próg zdawalności.

Czy można wyjść z sali w trakcie matury?

Maturzysta, który zakończył pracę, może opuścić salę. Wszystkich obowiązują jednak konkretne zasady: 

  • maturzysta może opuścić salę najwcześniej po godzinie od rozpoczęcia egzaminu,
  • jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu zostało 15 minut lub mniej, maturzysta zobowiązany jest do pozostania na miejscu do jego końca,
  • uczeń, który chce opuścić salę, musi zamknąć arkusz i położyć go na brzegu ławki. Wtedy może zgłosić zamiar wyjścia, podnosząc rękę.

Kto przystępuje do matury w 2024 roku?

W 2024 roku do matury w formule 2023 przystępować będą osoby, które ukończą:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące;
  • szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
  • 5-letnie technikum;
  • branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Z kolei do matury w formule 2015 podejdą uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą szkołę branżową II stopnia na podbudowie gimnazjum, a także absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, a więc:

  • 3-letniego liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2022,
  • szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego,
  • 4-letniego technikum z lat 2006–2023,
  • branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum z lat 2022–2023,
  • liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, która ukończyła szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie,
  • uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie CKE w zakładce egzamin maturalny > formuła 2023/2025 > o egzaminie.

Kiedy jest matura poprawkowa 2024?

Matura poprawkowa odbędzie się odpowiednio: 

  • 20 sierpnia 2024 o godz. 9.00 (egzaminy pisemne);
  • 21 sierpnia 2024 (egzaminy ustne).

Kiedy będą wyniki matury 2024?

Ogłoszenie wyników matur zostało zaplanowane na 9 lipca 2024 roku.

Co można mieć ze sobą na maturze 2024?

Każdy zdający powinien mieć ze sobą długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Ponadto w zależności od zdawanego przedmiotu, może mieć przedmioty takie jak:

  • kalkulator prosty, linijka, cyrkiel, kartę wzorów matematycznych – w przypadku egzaminu z matematyki;
  • linijkę, kalkulator naukowy, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z fizyki;
  • linijkę, kalkulator prosty, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z biologii. 

Warto sprawdzić pełną listę materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie. Została ona opublikowana na stronie CKE.

Ile trwa matura z poszczególnych przedmiotów?

Matura w 2024 roku w zależności trwa:

  • 240 minut – egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy);
  • 180 minut – egzamin z matematyki (poziom podstawowy);
  • 120 minut – egzamin z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy);
  • 180 minut – większość egzaminów na poziomie rozszerzonym (np. WOS, fizyka, geografia itd.).
  • 210 minut – niektóre przedmioty na poziomie rozszerzonym, np. język polski, informatyka.

Czas trwania tych egzaminów dotyczy matury w formule 2023.

Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę w 2024 roku?

Uczeń, by zdać maturę musi przystąpić do wszystkich trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, a więc do egzaminu z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to język angielski), a także uzyskać z tych przedmiotów przynajmniej 30 procent. Maturzysta musi również przystąpić do egzaminów ustnych i zdać je na minimum 30 procent. 

Dodatkowo należy podejść do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązuje jednak tzw. próg zdawalności.

Jak wygląda matura ustna i czy jest obowiązkowa?

W 2024 roku uczniowie muszą przystąpić do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. W tym drugim przypadku nic się nie zmieniło. Zestaw egzaminacyjny zawiera trzy zadania, polecenia sformułowane są w języku polskim. Zdający odbywa rozmowę wstępną, następnie rozmowę z odgrywaniem ról, opisuje ilustrację i udziela odpowiedzi na trzy pytania, a następnie przedstawia wypowiedź na podstawie materiału stymulującego. 

W przypadku matury ustnej z języka polskiego, uczniowie którzy przystępują do egzaminu w formule 2023 losują dwa zadania:

  • pytanie niejawne oparte na tekście literackim, ikonicznym, dotyczącym języka;
  • pytanie jawne (z listy 110 jawnych zagadnień), które dotyczy lektury.

Uczeń tworzy wypowiedź, a następnie odpowiada na pytania egzaminatorów.

Kiedy jest matura 2024?

Harmonogram matur 2024 przedstawia się następująco:

7 maja 2024 (wtorek):

  • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy).

8 maja 2024 (środa):

  • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy);
  • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)

9 maja 2024 (czwartek):

  • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy)
  • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).

10 maja 2024 (piątek):

  • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

13 maja 2024 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
  • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

14 maja 2024 (wtorek):

  • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja 2024 (środa):

  • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

16 maja 2024 (czwartek):

  • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
  • Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

17 maja 2024 (piątek):

  • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

20 maja 2024 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

21 maja 2024 (wtorek):

  • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

22 maja 2024 (środa):

  • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

23 maja 2024 (czwartek):

  • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

Egzaminy ustne zostały zaplanowane w terminach:

  • od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja);
  • od 20 do 25 maja.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji