Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe obchodzone 10 września. Upamiętnia dzieci aresztowane w Mosinie

Magdalena Konczal
Nowe święto obchodzimy 10 września.
Nowe święto obchodzimy 10 września. Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Żołnierze 2 Dywizji Strzelców Pieszych internowanej w Szwajcarii i mali chłopcy.
10 września obchodzimy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. To nowe święto państwowe, które zostało ustanowione pod koniec lipca 2023 roku. Jakie wydarzenia ma ono upamiętniać? I dlaczego wybrano właśnie taką datę? Wyjaśniamy.

Spis treści

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Nowe święto

W ustawie z dnia 13 lipca 2023 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny zaznaczono, że nowe święto powstało „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek”.

Dlaczego Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny obchodzimy 10 września?

Jako datę obchodów tego święta wybrano 10 września, ponieważ nawiązuje ona do przeprowadzonych w 1943 roku przez okupacyjne władze niemieckie masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina.

Tak zwana sprawa mosińska (niem. Sache Moschin) stanowiła swoiste przedłużenie aresztowań, będących następstwem ujęcia i egzekucji członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK zgrupowanych wokół doktora Franciszka Witaszka. Akcja obejmowała aresztowania przez niemiecką Tajną Policję Państwową (Gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy. Ujęci mieszkańcy Mosiny stali się następnie ofiarami m.in. obozów w: Żabikowie, KL Auschwitz, KL Dachau, KL Mauthausen – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak poinformowano, apogeum wspomnianych aresztowań przypadało na 9 września, a kolejnego dnia doszło do zatrzymania dzieci kilkudziesięciu dzieci aresztowanych wcześniej osób.

Co najmniej 43 spośród nich zostało następnie osadzonych jako tak zwane Terroristenkinder w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt), stając się współwięźniami dzieci pochodzących także z innych regionów okupowanej Polski, m.in. ze Śląska, Zamojszczyzny, Polski Centralnej (Łodzi, Warszawy) czy Małopolski (Kraków) – można przeczytać w uzasadnieniu.

Podkreślono również, że nowe święto pozwala na „na prezentację problematyki martyrologii dzieci polskich w obrębie systemu edukacji szkolnej oraz w przestrzeni medialnej, jako jeden z najważniejszych aspektów represji okupantów wobec Polaków w okresie II wojny światowej”.

Czy 10 września jest wolny od szkoły i pracy?

Pierwsze obchody Narodowe Dzień Polskich Dzieci Wojny obchodzić będziemy 10 września 2023 roku. Jest to niedziela. Niektórzy zastanawiają się, czy nowo ustanowione święto jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W ustawie nie znalazły się informacje, które by na to wskazywały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji