W 81. rocznicę powstania warszawskiego warto zastanowić się w jaki sposób uczyć dzieci i młodzież o Holokauście

Katarzyna Mazur
Warszawiacy składają kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta
Warszawiacy składają kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta Adam Jankowski
W rocznicę powstania w getcie warszawskim mieszkańcy stolicy przypinają do ubrań papierowe żółte kwiaty. Jest to wyraz hołdu dla tych, którzy walczyli o godność i wolność w najtrudniejszych warunkach. Żonkile, niosące ze sobą historię bohaterów i dramatyczne wydarzenia z 1943 roku, stają się symbolem zbiorowej pamięci i solidarności. Szacuje się, że w tym roku na ulicach Warszawy zostanie rozdany już dwumilionowy kwiat.

Spis treści

Symboliczne znaczenie żonkili?

To, co zaczęło się jako skromna inicjatywa, stało się rytuałem, upamiętniającym uczestników bohaterskiego zrywu, który łączy coraz większą liczbę ludzi. Działania Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej ocalałego z likwidacji getta, który przez lata pielęgnował pamięć o powstaniu w getcie warszawskim, składając pod pomnikiem Bohaterów Getta te wiosenne kwiaty, wpisały się głęboko w kulturowe dziedzictwo Warszawy. Żółte żonkile symbolizują nie tylko pamięć, ale również nadzieję i siłę ludzkiego ducha. To właśnie ta siła, płynąca z głębokiego szacunku dla przeszłości i determinacji do budowania lepszego jutra, jest motorem, który napędza tę coroczną akcję.
Hasło „Łączy nas pamięć ”, które towarzyszy temu wydarzeniu, podkreśla siłę wspólnoty i znaczenie solidarności. To zaproszenie do dialogu ponad podziałami światopoglądowymi czy politycznymi, ponieważ pamięć o przeszłości powinna być wartością, która jednoczy wszystkich.

Obudowa dydaktyczna akcji

Akcja Żonkile organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma charakter społeczno-edukacyjny. Toczy się nie tylko na ulicach miasta, gdzie wolontariusze rozdają przechodniom symboliczne kwiaty, ale także w placówkach edukacyjnych. Muzeum przygotowało wiele materiałów edukacyjnych dotyczących II wojny światowej i Zagłady, dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży, a także publikację z zaleceniami dla nauczycielek i nauczycieli, o tym, jak uczyć o Holokauście. Zwracają uwagę na konieczność zadbania o bezpieczeństwo emocjonalne uczennic i uczniów, dostosowanie języka i zaplanowanie procesu edukacyjnego. Poradnik można pobrać nieodpłatnie na stronie muzuem Polin.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji