Nie warto porzucać studiów. Absolwenci z dyplomem mają większą szansę na zatrudnienie i utrzymanie pracy

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Według danych z systemu ELA warto ukończyć studia i zdobyć dyplom.
Według danych z systemu ELA warto ukończyć studia i zdobyć dyplom. Sincerely Media/unsplash
Osoby, które kończą studia, mają większe szanse na znalezienie i utrzymanie pracy. Czy to oznacza, że uczelniany dyplom chroni przez bezrobociem? Takie wnioski można wysnuć na podstawie najnowszych danych systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

Spis treści

Warto się obronić. Według badaczy dyplom pomaga na rynku pracy

Dane są jednoznaczne – pracodawcy cenią uczelniane dyplomy. Ich posiadacze łatwiej znajdują pracę. Również ci, którzy ukończyli studia, zarabiają więcej, albo przynajmniej tyle samo, co ich koledzy, którzy porzucili naukę. Te informacje niesie zaktualizowany o najnowsze dane system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

- Najnowsze dane systemu ELA potwierdzają, że w życiu warto być konsekwentnym i skończyć rozpoczęte studia. Rezygnacja z kształcenia przed uzyskaniem dyplomu, nawet jeżeli początkowo wiąże się z korzyściami finansowymi, w perspektywie kilku lat jest nieopłacalna. Najnowsze dane ELA pokazują, że w przypadku studiów I stopnia już w trzecim lub czwartym roku – w zależności od dziedziny studiów – absolwenci z dyplomem zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż osoby, które porzuciły studia – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji. Właśnie na zlecenie MEiN Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) wprowadził do systemu zaktualizowane dane i nowe funkcje.

Korzystną sytuację absolwentów na rynku pracy w przypadku studiów I stopnia potwierdzają Względne Wskaźniki Bezrobocia i Względne Wskaźniki Zarobków. O ile w pierwszych dwóch latach po uzyskaniu dyplomu absolwenci studiów I stopnia mają wyższe ryzyko bezrobocia, to już po trzech latach Względny Wskaźnik Bezrobocia (WWB) spada poniżej wartości otrzymanej dla osób, które porzuciły studia.

Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ) jest wyższy w przypadku absolwentów z dyplomem już od pierwszego roku po obronie, a w trzecim i w czwartym roku absolwenci z dyplomem zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż osoby, które porzuciły studia.

Z dyplomem można zarobić więcej. Czy na pewno?

Absolwenci z dyplomem studiów I stopnia, wraz z upływem czasu zarabiają więcej niż osoby, które porzuciły studia. W przypadku absolwentów studiów II stopnia nie widać w tej materii dużej różnicy.

Po studiach I stopnia zarobki są wyższe wśród absolwentów z dyplomem niż wśród osób, które zrezygnowały z nauki. Wyjątek stanowi dziedzina sztuki, gdzie obie grupy uzyskują podobne zarobki. Natomiast po studiach II stopnia (w większości dziedzin) zarobki wśród absolwentów i osób, które porzuciły studia, są dość podobne.

– Uzyskane dane pokazują, że osoby, które porzuciły studia na największych prestiżowych uniwersytetach, w niektórych aspektach radzą sobie nawet nieco lepiej na rynku pracy od absolwentów. Warto jednak zwrócić uwagę, że okres obserwacji jest dość krótki i ci, którzy z reguły rezygnują ze studiów ze względu na korzystniejsze oferty na rynku pracy, z natury rzeczy na początku radzą sobie dobrze. Korzystają oni z prestiżu swoich uczelni, a także zdobytych w trakcie nauki wiedzy i umiejętności, nawet jeżeli nie zostały one potwierdzone dyplomem – mówi dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, ekspert Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Co nowego w ELA? Aktywność zawodowa studentów pod lupą

Jesienna aktualizacja systemu ELA koncentruje się na trzech celach: opisie sytuacji zawodowej i edukacyjnej studentów, opisie aktywności zawodowych i procesów kształcenia doktorantów oraz wsparciu informacyjnym uczelni aplikujących do rankingów międzynarodowych. W jesiennej odsłonie tegorocznej edycji ELA pojawia się kolejny typ raportów - dotyczący aktywności zawodowej studentów.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych został stworzony i jest prowadzony przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dostarcza wiarygodnych informacji o sytuacji absolwentów polskich uczelni na rynku pracy. Bazuje on na danych, które już od dawna gromadzone są w rejestrach publicznych.

Nie warto porzucać studiów. Absolwenci z dyplomem mają większą szansę na zatrudnienie i utrzymanie pracy
ELA/MEiN

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy to interdyscyplinarny instytut naukowy i lider w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Główne obszary badań prowadzonych w instytucie to algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji oraz sztuczna inteligencja.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji