Tytuł naukowy nadal jest cenny, jednak uniwersytecka wiedza nie przydaje się na rynku pracy. Eksperci alarmują

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Dyplom jest nadal w cenie, ale uniwersytecka wiedza często nie przystaje do potrzeb rynku pracy.
Dyplom jest nadal w cenie, ale uniwersytecka wiedza często nie przystaje do potrzeb rynku pracy. John Schnobrich/unsplash
Uniwersytecki dyplom czy fach w ręku? Rozdźwięk pomiędzy edukacją akademicką a wymogami rynku pracy jest widoczny na całym świecie. To wnioski ekspertów ekonomicznych kanałów informacyjnych CNBC. I chociaż naukowy tytuł nadal jest pożądany zarówno wśród studentów, jak i zatrudniających absolwentów pracodawców, sama wiedza odbiega od potrzeby rynku pracy. Szczególnie jaskrawe różnice w tej materii dotyczą absolwentów studiów licencjackich.

Spis treści

Po jakich studiach lepsza płaca? Kierunki techniczne górą

Największym wzięciem na rynku pracy cieszą się absolwenci studiów informatycznych, technicznych oraz innych kierunków ścisłych. Oni też mogą liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki niż ich koledzy po studiach humanistycznych i kierunkach artystycznych.

Warto podkreślić, że pracodawcy coraz częściej preferują konkretne umiejętności i kwalifikacje, którymi mogą pochwalić się np. absolwenci szkół branżowych. Tam, gdzie nie jest wymagane formalne wykształcenie, umiejętności kandydata są cenione wyżej niż uczelniany dyplom konkurenta. Co istotne - na wartości nie traci tytuł inżyniera.

Inżynier nadal poszukiwany. Gwarancja kompetencji

Według raportu opracowanego przez serwis pracuj.pl, na ponad pół miliona ogłoszeń o pracę zamieszczonych serwisie w pierwszym półroczu 2022 roku, aż 10 proc. ofert skierowanych było właśnie do inżynierów. Tytuł jest bowiem potwierdzeniem zdobycia określonych technicznych kompetencji.

Pracodawcy coraz częściej cenią wyżej umiejętności kandydatów, niż ich dyplom.
Pracodawcy coraz częściej cenią wyżej umiejętności kandydatów, niż ich dyplom. Daniel McCullough/unsplash

Umiejętności cenniejsze niż dyplom? Rynek pracy się zmienia

Tymczasem rynek pracy w Europie zaczyna zmieniać podejście i w wielu dziedzinach pracodawcy przestali wymagać uniwersyteckiego dyplomu.

W Wielkiej Brytanii, według badań rynku przeprowadzonego przez ekspertów HR spod szyldu Remote, wynika, że pod koniec 2021 roku aż milion wakatów dla osób z wyższym wykształceniem pozostało nieobsadzonych. Jednocześnie opublikowany w połowie 2022 roku raport wskazuje, że o 63 proc. wzrosło zatrudnienie na podstawie umiejętności nowych pracowników.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji