Spis treści
Zakończenie roku szkolnego. Zamiast prezentów – zbiórka pieniędzy
Rok szkolny 2022/2023 zakończy się 23 czerwca. Uczniowie i rodzice chcąc podziękować za minione miesiące nauki obdarowują nauczycieli prezentami. Polska Akcja Humanitarna zachęca jednak do „wypróbowania nowego sposobu na okazywanie wdzięczności”.
Zapraszamy do akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc” na zakończenie roku szkolnego. To świetna lekcja pomagania w praktyce! – zachęca PAH na swojej stronie internetowej. – Idea jest prosta. Zamiast przyjmować kwiaty lub czekoladki od uczniów i uczennic, zachęć ich do tego, aby zaangażowali się w działania pomocowe PAH na rzecz Sudanu Południowego – apeluje organizacja do nauczycieli.
Jak informuje PAH, aktualnie ponad 75 proc. osób w Sudanie Południowym potrzebuje pomocy humanitarnej. Konflikty wewnętrzne oraz zmiany klimatu powodujące niszczycielskie powodzie sprawiły, że liczba osób potrzebujących wzrosła o 500 tys. w porównaniu do ubiegłego roku.
Bardzo ważne zapewnienie jest dostępu do edukacji, zwłaszcza dziewcząt, które często pozbawiane są tego przywileju, gdyż w szkołach brakuje latryn i czystej wody. Pomóż poprzez swoje zaangażowanie w akcję poprawić kwestie związane z higieną menstruacyjną w szkołach Sudanu Południowego i zapewnij godną edukację – czytamy. – Pokaż młodym ludziom, że można solidarnie pomagać innym i wspólnie nauczcie się, czym jest pomoc humanitarna. Razem zorganizujcie zbiórkę pieniężną, a zebraną kwotę przekażcie na działania PAH w Sudanie Południowym
Zasady akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”. Kto może wziąć udział?
W inicjatywnie mogą wziąć udział przedszkola i szkoły wszystkich typów z całej Polski, a także biblioteki lub domy kultury. PAH zaznacza, że akcja jest dobrowolna i nie musi w niej brać udziału cała szkoła czy placówka, można zgłosić tylko swoją klasę lub grupę. Zanim jednak zgłosi się chęć udziału, należy uzyskać zgodę nauczyciela.
Zgłosić można się przez formularz zamieszczony na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej. Wówczas przesłane zostaną materiały edukacyjne i promocyjne pomocne w organizacji akcji. Wszystkie osoby, które prześlą raport z akcji, otrzymają dyplomy z podziękowaniami.
Historia nietypowej akcji na zakończenie roku szkolnego
Pomysłodawcą akcji jest Krzysztof Ponikowski, który w 2015 r., będąc nauczycielem i dyrektorem jednego ze szczecińskich gimnazjów, zaapelował do innych nauczycieli i nauczycielek, aby nie przyjmowali kwiatów na koniec roku szkolnego, tylko zamiast tego zachęcali uczniów do działania i niesienia pomocy. Na jego apel odpowiedziało wówczas ponad 200 szkół z całej Polski – udało się uzbierać 200 tys. zł i odbudować szkołę w Pancha Kanya w dystrykcie Dhadhing w Nepalu, zniszczoną w wyniku trzęsienia ziemi.
Akcja, nazwana od jej idei „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, wpisała się na stałe w działalność Polskiej Akcji Humanitarnej, z którą współpracę nawiązał wówczas Ponikowski.
W kolejnych latach przeprowadzono zbiórki na pomoc dzieciom poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii i na pomoc mieszkańcom Sudanu i Somalii, cierpiącym z powodu głodu i braku dostępu do wody pitnej. W ubiegłym roku w ramach akcji zbierano pieniądze na wsparcie pomocy humanitarnej na Ukrainie oraz na pomoc osobom z Ukrainy przebywającym w Polsce.
W ubiegłoroczną edycję akcji zorganizowaną zaangażowało się ponad 4 tys. uczniów i uczennic z całego kraju, a do udziału zgłosiło się 138 nauczycieli i nauczycielek. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać ponad 35 tys. zł. na działania pomocowe PAH w Ukrainie.
Źródło: