Nowe zasady w szkołach i przedszkolach od 15 lutego. Ważna zmiana. Chodzi o weryfikację niekaralności kandydatów na nauczyciela

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Zmieniają się zasady dotyczące weryfikacja niekaralności kandydatów na nauczyciela. To bardzo ważna informacja dla dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych, ale także dla kandydatów na nauczyciela. Zmiana ta jest spowodowana nowelizacją ustawy Kodeks Rodzinny i niektórych innych ustaw, czyli tzw. Lex Kamilek i obowiązuje od 15 lutego 2024 roku. Zobacz, czego dotyczą szczegóły nowych zasad.

Spis treści

Ważna zmiana w szkołach i przedszkolach od 15 lutego

W związku z nowelizacją ww. ustawy szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe muszą opracować standardy ochrony małoletnich. To nie jedyna zmiana, która się z tym wiążę. Większej kontroli podlegać będą kandydaci na nauczyciela.

Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw zmienia się art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Poniżej zamieszczamy szczegóły.

nauczyciel z uczniem
Ważna zmiana w szkole już od 15 lutego 2024 roku. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Wymagania o niekaralności związane z zatrudnieniem nauczyciela w szkole

Obecnie nauczyciel, który chce być zatrudniony w szkole, przedszkolu czy inne placówce oświatowej nie może być karany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Uniemożliwia to zatrudnienie nauczyciela w szkole, przedszkolu – zarówno w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

– W celu potwierdzenia spełniania warunku, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego, z wyjątkiem przypadku gdy z nauczycielem jest nawiązywany kolejny stosunek pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia na podstawie art. 20 ust. 5c poprzedniego stosunku pracy – czytamy w Karcie Nauczyciela.

Jednocześnie na stanowisku nauczyciela zatrudniona może zostać osoba skazana wyrokiem nieprawomocnym, skazana za przestępstwo nieumyślne i objęta warunkowym umorzeniem postępowania. Przypomnijmy, że wymóg o niekaralności nauczyciela dotyczy także nauczycieli zatrudnianych bez wymaganych kwalifikacji (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela), osób, które nie są nauczycielami (zatrudnionych na podstawie art. 15 Prawa oświatowego), nauczycieli, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne w szkołach publicznych nie samorządowych i niepublicznych.

Weryfikacja niekaralności kandydatów na nauczyciela. Zmiany, które trzeba znać

Co się zmienia w związku z weryfikacją niekaralności kandydatów na nauczyciela?

  • każda osoba, która ma być zatrudniona lub dopuszczona do innej działalności związanej z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich czy opieką nad małoletnimi, musi przedstawić pracodawcy informację z Krajowego Rejestru Karnego;
  • cudzoziemiec, który jest kandydatem na nauczyciela (lub chce wykonać wyżej wymienione działalności) będzie musiał przekazać dyrektorowi oświadczenie o państwach, w których przebywał w ciągu ostatnich 20 lat (w tym państwo obywatelstwa), a także informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

W przypadku cudzoziemca, w którego państwie nie prowadzi się rejestru karnego, taki kandydat musi samodzielnie sporządzić i podpisać oświadczenie. Jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Sprawdź szczegóły nowych zasad weryfikowania niekaralności kandydatów na nauczyciela w galerii:

Nowe przepisy związane z zatrudnianiem nauczycieli i nie tylko przyniosą problemy?

Problematyczny dla dyrektorów szkół może okazać się zapis dotyczący cudzoziemców.

– Przepis ten daje możliwość przyjęcia od przyszłego pracownika jedynie oświadczenia o tym, że nie jest osobą skazaną w innym państwie, m.in. za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Tyle że takie oświadczenie przyszły pracownik może złożyć wyłącznie wówczas, jeżeli prawo państwa, w którym mieszkał w ciągu ostatnich 20 lat, nie przewiduje prowadzenia rejestru karnego. Na ten temat przyszły pracownik również powinien złożyć oświadczenie, i tu pojawia się istotny problem praktyczny, bowiem ciężko takie oświadczenie zweryfikować – zaznaczył Michał Łyszczarz, ekspert z zakresu prawa oświatowego, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Dodał także: „Każdy pracodawca, który zatrudnia daną osobę czy też dopuszcza ją do innej działalności związanej z kontaktami z małoletnimi, ma ograniczone możliwości zweryfikowania prawdziwości składanych przez tę osobę oświadczeń. Mamy zatem przepis, którego cel jest jak najbardziej słuszny, ale o ile łatwo taki przepis napisać, tak zdecydowanie nie będzie łatwo go stosować w praktyce”.

Przypominamy, że nowe zasady związane z zatrudnieniem nauczycieli w szkołach obowiązują od 15 lutego 2024 roku. Również od tego dnia mogą rozpocząć się kontrola w placówkach oświatowych dotycząca wypracowania standardów ochrony małoletnich. Jednak kary będą nakładane dopiero od 15 sierpnia 2024 roku, jeśli placówka nie będzie miała przygotowanego tego dokumentu.

Źródła:

  • ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw;
  • art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym;
  • B. Święcicka, „Ostatnie 20 lat życia pracownika pod lupą. Nowe standardy zatrudniania w oświacie” [w:] Dziennik Gazeta Prawna;
  • Zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela – nowe zasady [w:] Portal Oświatowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji