Podwyżki nie pomogły? Tysiące wakatów w szkołach. Ci nauczyciele poszukiwani są najczęściej. Najnowsze dane na temat wakatów

Magdalena Ignaciuk
Polska szkoła po raz kolejny boryka się z brakami kadrowymi. Czy we wrześniu znów nie będzie komu uczyć?
Polska szkoła po raz kolejny boryka się z brakami kadrowymi. Czy we wrześniu znów nie będzie komu uczyć? Paweł Dubiel/Polska Press
Nauczyciele otrzymali obiecywane podwyżki. W 2024 roku ich pensje wzrosły o 30 i 33 procent. Miał być to pierwszy krok do zachęcenia nauczycieli do trwania w zawodzie, a także do zmotywowania młodych ludzi do podejmowania pracy w szkole. Jak podają Dealerzy Wiedzy wakatów w szkołach jest coraz więcej. Najczęściej poszukiwani są psycholodzy, pedagodzy oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego. Jak przedstawia się to w liczbach?

Spis treści

Obiecane podwyżki zostały wypłacone

W kwietniu i w marcu nauczycielom zostały wypłacone podwyżki oraz wyrównanie za styczeń i luty. Ich wysokość uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego. Sięgną od 30 do 33 proc. Nauczyciele dzielili się paskami i informowali o tym, ile pieniędzy faktycznie wpłynęło na ich konta.

– Obiecaliśmy nauczycielkom i nauczycielom poprawienie prestiżu zawodu i to się właśnie dzieje. Bo nauczyciel, który jest dobrze wynagradzany, z większą ochotą i radością przychodzi do pracy, nie musi szukać zajęć dodatkowych i jest pewny, że jego państwo też go szanuje – mówiła minister edukacji Barbara Nowacka.

Podwyżki, jak na razie, nie sprawiły, że nauczyciele są bardziej chętni do pracy w szkołach. Wciąż na stronach kuratorium pojawiają się nowe oferty pracy dla nauczycieli.

Tysiące wakatów w szkołach

Serwis Dealerzy Wiedzy, stworzony przez Roberta Górniaka, nauczyciela i wicedyrektora Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” w Sosnowcu na bieżąco aktualizuje liczbę wakatów w polskich szkołach. Według danych tego serwisu, na 11 kwietnia, liczba ofert pracy dla nauczycieli w Polsce jest jak na ten rok rekordowa.

Na tę chwilę w szkołach w całej Polsce dostępnych jest 8001 ofert pracy dla nauczycieli. Najwięcej nauczycieli poszukuje się oczywiście w województwie mazowieckim. Dużo ofert znajdą nauczyciele w województwie małopolskim oraz śląskim. Standardowo najmniej stanowisk dla nauczycieli znajduje się w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim. Ofert będzie przybywać bowiem

Przeczytaj też: Paski nauczycieli kiedyś i dziś. Porównujemy wynagrodzenia. >>>

W szkołach brakuje specjalistów i nauczycieli przedmiotów

Najczęściej poszukiwani są psycholodzy (1195), pedagodzy (775) i nauczyciele wychowania przedszkolnego (722). Następnie nauczyciele współorganizujący kształcenie (714). Brakuje również nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych: matematyki (472), języka angielskiego (471) oraz języka polskiego (361).

Nie zapowiada się na to, by sytuacja uległa poprawie, ponieważ od września w szkołach trzeba będzie zatrudnić więcej nauczycieli specjalistów.

Wprowadzane w szkołach zmiany dotyczące ograniczenia prac domowych czy odchudzenia podstaw programowych także nie są do końca pozytywnie odbierane przez osoby pracujące w szkołach, nauczyciele odczuwają brak zaufania do ich wiedzy i umiejętności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji