Spis treści
Obiecane podwyżki zostały wypłacone
W kwietniu i w marcu nauczycielom zostały wypłacone podwyżki oraz wyrównanie za styczeń i luty. Ich wysokość uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego. Sięgną od 30 do 33 proc. Nauczyciele dzielili się paskami i informowali o tym, ile pieniędzy faktycznie wpłynęło na ich konta.
– Obiecaliśmy nauczycielkom i nauczycielom poprawienie prestiżu zawodu i to się właśnie dzieje. Bo nauczyciel, który jest dobrze wynagradzany, z większą ochotą i radością przychodzi do pracy, nie musi szukać zajęć dodatkowych i jest pewny, że jego państwo też go szanuje – mówiła minister edukacji Barbara Nowacka.
Podwyżki, jak na razie, nie sprawiły, że nauczyciele są bardziej chętni do pracy w szkołach. Wciąż na stronach kuratorium pojawiają się nowe oferty pracy dla nauczycieli.
Tysiące wakatów w szkołach
Serwis Dealerzy Wiedzy, stworzony przez Roberta Górniaka, nauczyciela i wicedyrektora Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” w Sosnowcu na bieżąco aktualizuje liczbę wakatów w polskich szkołach. Według danych tego serwisu, na 11 kwietnia, liczba ofert pracy dla nauczycieli w Polsce jest jak na ten rok rekordowa.
Na tę chwilę w szkołach w całej Polsce dostępnych jest 8001 ofert pracy dla nauczycieli. Najwięcej nauczycieli poszukuje się oczywiście w województwie mazowieckim. Dużo ofert znajdą nauczyciele w województwie małopolskim oraz śląskim. Standardowo najmniej stanowisk dla nauczycieli znajduje się w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim. Ofert będzie przybywać bowiem
Przeczytaj też: Paski nauczycieli kiedyś i dziś. Porównujemy wynagrodzenia. >>>
W szkołach brakuje specjalistów i nauczycieli przedmiotów
Najczęściej poszukiwani są psycholodzy (1195), pedagodzy (775) i nauczyciele wychowania przedszkolnego (722). Następnie nauczyciele współorganizujący kształcenie (714). Brakuje również nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych: matematyki (472), języka angielskiego (471) oraz języka polskiego (361).
Nie zapowiada się na to, by sytuacja uległa poprawie, ponieważ od września w szkołach trzeba będzie zatrudnić więcej nauczycieli specjalistów.
Wprowadzane w szkołach zmiany dotyczące ograniczenia prac domowych czy odchudzenia podstaw programowych także nie są do końca pozytywnie odbierane przez osoby pracujące w szkołach, nauczyciele odczuwają brak zaufania do ich wiedzy i umiejętności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?