Przerwa świąteczna w przedszkolu. Jak wygląda praca żłobków i przedszkoli w przerwie świątecznej? Czy 27 jest wolne?

Magdalena Ignaciuk
Przerwa świąteczna w przedszkolu i żłobku. Czy obowiązuje? Czy 27 grudnia dzieci będą miały opiekę?
Przerwa świąteczna w przedszkolu i żłobku. Czy obowiązuje? Czy 27 grudnia dzieci będą miały opiekę? freepik.com
Przerwa świąteczna w przedszkolu i żłobku? W czasie intensywnych przygotowań do świąt rodzice nie zapominają o tym, co po świętach i zastanawiają się, czy w przedszkolach i żłobkach ich dzieci między świętami a Nowym Rokiem będą miały zapewnioną opiekę. Jak funkcjonują te placówki w ostatnich dniach grudnia? Czy przedszkole będzie otwarte? Jak wygląda sytuacja z przerwą świąteczna w szkole? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

Czy żłobek będzie otwarty po świętach?

Żłobki i kluby dziecięce to placówki, które normalnie pracują w czasie przerwy świątecznej. Dni wolne powinny zostać podane na początku roku szkolnego i jeśli nie ma wśród nich 27, 28 czy 29 grudnia, to placówka jest czynna. Niektóre żłobki proszą o wcześniejsze poinformowanie, czy dziecko danego dnia będzie obecne, czy nie, jednak nie jest to obligatoryjne.

Przerwa świąteczna w przedszkolach

Przedszkola to tak zwane placówki nieferyjne, które są czynne przez cały rok (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy) i wcześniej ustalonych dni wolnych. Przedszkole powinno być zatem czynne po świętach, chyba że wcześniej ustalono inaczej. Jeżeli ustanowiono dzień wolny, powinna, choć nie musi, być zorganizowany dyżur nauczycieli.

Zimowa przerwa świąteczna w szkole podstawowej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek.

W tym roku 24 grudnia to niedziela, tak więc w większości szkół zajęcia dydaktyczne odbywać się będą do piątku 22 grudnia włącznie. 27, 28, 29 grudnia nie będzie zajęć lekcyjnych, rodzice mogą jednak oczekiwać opieki - zajęcia opiekuńcze powinny być zorganizowane.

Odbywają się one wówczas w świetlicy szkolnej i w zależności od szkoły prowadzą je nauczyciele świetlicy lub nauczyciele przedmiotów, którzy zostali zobowiązani do pracy tego dnia. Warto dodać, że za pracę w tych dniach nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

To, kto będzie dyżurował danego dnia, jest ustalane przez dyrektora szkoły. Niektórzy sami ustalają terminarz dyżurów, inni pozostawiają nauczycielom swobodę i pedagodzy sami wybierają termin swojego dyżuru. Czasami słyszy się również o tym, że nauczyciele wybierają terminy pracy drogą losowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji